Solidworks Sketch Komutları

Solidworks Sketch Komutları

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere neredeyse her mühendisin vazgeçilmez programı olan Solidworks’teki sketch komutlarından bahsedeceğim. Hangi sketch komutu ne işe yarar,nerede kullanılır bunların cevaplarını bulabileceksiniz bu yazımda.Lafı çok uzatmadan solidworks sketch komutlarına geçmek istiyorum.

SKETCH

İki boyutta çizim yapmak için gerekli olan komutların bulunduğu kategoridir. Kelime anlamı taslaktır. Ama SolidWorks de bizler bunu çizim olarak kullanıyoruz. Bir düzlem seçerek çizim açıp kapatabilir daha önceki çiziminizi seçip komutlarda değişiklik yapabilirsiniz.
Exit Sketch: İki boyutta yaptığımız çizimden çıkmak için kullanılan komuttur. Çizim sayfasının sağ üst köşesindeki sembol yardımı ile de çizimden çıkabiliriz. Çizime tekrar girmek için sketch yazısının üzerine sağ tıklayıp “edit sketch” diyebilirsiniz
Smart Dimension: Akıllı ölçülendirme komutudur. Çiziminizi ölçülendirme, ölçüleri değiştirme işlemini kolayca gerçekleştirmenize yardımcı olur.
Line: Düz çizgi komutudur.
Circle: Daire çizme komutudur.
Spline: Serbest eğimli çizgi çizmek için kullanılır.
Plane: Orijinden belli uzaklıklarda yeni bir çizim düzlemi oluşturmak için kullanılan komuttur.
Center Rectangle: Dikdörtgen çizme komutudur.
Centerpoint Arc: Merkezi belli olan yay çizme komutudur. Merkezini belirledikten sonra yayın şeklini fareyi hareket ettirerek istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.
Tangent Arc: Teğet çizmek istediğiniz çizgiden başlayarak yay çizmek için kullanılan komuttur. Yayın başlangıcını teğet olmasını istediğiniz çizgiden almalısınız.
3 Point Arc: Yay çizme komutudur. Belirlenen ilk nokta yayın başlangıç noktası ikinci nokta ise yayın bitiş noktasıdır. Üçüncü ve son nokta ile merkezi belirlenir.
Ellipse: Elips çizme komutudur. Fareyle ölçülerini belirlemeden çizdiğiniz elipsi solda açılan komut penceresinde “parameters” bölümünden ölçülendirebilirsiniz.
Text: Çizim üzerine yazı yazma komutudur. Komut penceresinde kalın, italik, aynalı vs alternatif seçenekleri barındırır.
Straight Slot: Kama boşluğu gibi yuva çizimi için kullanılan komuttur.
Polygon: Çokgen çizme komutudur. Beşgen, altıgen, sekizgen… Daha sonradan çizdiğiniz bir çokgenin komuta girip kenar sayısını değiştirebilirsiniz.
Sketch Fillet: Çizdiğiniz şekilde yuvarlama işlemi yapmanızı sağlayan komuttur. Yuvarlanması gereken köşeyi tıklayarak ya da bu köşeye ait iki kenara basarak burayı yuvarlatabilirsiniz. Yine soldaki komut penceresinden “fillet parametres” bölümünden ölçü girebilirsiniz.
Sketch Chamfer: Pah kırma işlemini yapmaya yarayan komuttur. Sivri köşelerin eğimli bir hal almasını sağlar.
Point: Nokta koyma komutudur. Koyacağınız noktaları ölçülendirme komutu ile belirtebilirsiniz ya da daha önceden var olan noktanın üzerine yerleştirebilirsiniz. Amaca göre kullanım şekli değişir.
Trim Entities: Kırpma komutudur. Çizimdeki gereksiz çizgileri kesme ve silme işlemini yapar. Sadece çizgi için değil profili silme işlemini de gerçekleştirir. Kullanım yerine göre kendi içerisinde alternatif komutları bulundurur( power trim, corner, trim away inside/outside…).
Convert Entities: 3 boyutlu çizilen bir nesnenin yüzeyinde kalan çizgilerin görünür hale getirilmesini sağlayan komuttur.
Offset Entities: Çizimin kendisinden belirli uzaklıklarda paralel olarak çoğaltılmasını sağlayan komuttur.
Mirror Entities: Referans bir çizgiye göre çizimin aynalanmasını sağlayan komuttur.
Linear Sketch Pattern: Çizimin istenilen satır ve sütün sayısında çoğaltılmasını sağlayan komuttur.
Circular Sketch Pattern: Çizimin belirli bir merkez etrafında istenilen sayıda dairesel olarak çoğaltılmasını sağlayan komutur.
Move Entities: Taşıma komutudur.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir