Nikola Tesla’nın İcatları

Nikola Tesla'nın İcatları

Merhaba sevgili TazeMühendis okurları.Bugün sizlere Nikola Tesla’nın icatlarından bahsetmek istiyorum.Çünkü bu dahi bilim adamının kendisi ve icatları bizim için inanılmaz önemlidir. Bu yazıya başlamadan Nikola Tesla’nın hayatını anlattığım şu yazımı okumanızı öneririm.

1)Dönen Manyetik Alan 

Tesla’nın ilk çığır açıcı buluşu,Hırvatistan’daki profesörünün ona doğru akım yerine alternatif akımla çalışan bir motor yapmanın imkansız olduğunu söylemesiyle ortaya çıktı. Tesla için imkansız diye bir şey söz konusu değildi,bu konu kafasını kurcalamaya başlamıştı. Bu nedenle kafasında bu denemeleri yaparak alternatif akımla çalışabilecek bir motor için dönen manyetik alan tasarladı. Böylece alternatif akımla çalışan ilk motorun nasıl olabileceğini keşfetti. Gerçekten Tesla’nın bunları kafasında tasarlayıp oluşturması, hatta kafasında deneyler yapması ne kadar büyük bir zekaya sahip olduğunu gösteriyor.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2)Tesla’nın AC’si Edison’un DC’sine karşı üstün geliyor

Tesla AC(alternatif akım) için olan bütün planları,ertesi yıl fiziksel modeli üretene kadar kafasında(beynini harddisk gibi kullanabilme yeteneğine sahipti) taşıdı. Alternatif akım manyetik kutuplar hiçbir mekanik yardım olmadan sürekli değişir. DC(doğru akım) motorlarında bu nedenle motoru saran bir armatür vardır. İşte bu dönen manyetik alanı motorda pratik hale getirerek AC jeneratörler ve transformatörler yarattı.

3)Tesla Bobini

Tesla’nın adını taşıyan bu bobin, Tesla’nın şovlarında kullandığı çarpıcı makinelerdi. Çok fazlı alternatif akımlar kullanarak çok yüksek voltajda şimşekler yaratabilen bir makinedir. Böylece fraktal şeklinde şimşekler yaratılabiliyor. Günümüzde eğlence ve gösteri amacıyla kullanılıyor. Hatta müzik bile yapanları var.

4)Dünyanın İlk Hidroelektrik Santrali

Niagara’nın Gücü
“GÜÇ ELDE ETMEK için Niagara’yı kullanacağım,” dediğinde herkesi hayrete düşürmüştü. Bu onun çocukluk hayaliydi. Bazıları fazla ileri gittiğini,böyle bir şeyi asla yapamayacağını düşündüler. Ama ona inanlar da oldu. Chicago fuarında yakaladığı başarı sonrasında VVestinghouse firması önderliğinde Niagara şelalesine kurulacak olan dünyanın ilk hidroelektrik santrali için çalışmaya başladı. Beş yıl süren çabaları neticesinde 1896 yılında, Niagara’da üretilen ilk enerji 40 kilometre uzaklıktaki Buffalo şehrine ulaşmış oldu. İlerleyen zamanda şelaledeki jeneratör sayısı arttırıldı ve sadece birkaç yıl içinde New York’u da aydınlatmayı başardı. New York’un aydınlık bir şehre dönüşmesi,Tesla’nın alternatif akımının Edison karşısında büyük zafer kazandığı bir şölene dönüşmüştü.

5)Sınırsız Elektrik Sistemi

Nikola Tesla'nın İcatları
JP Morgan’dan aldığı finansmanla Tesla,1901 ve 1902 yılları arasında New York’ta devasa bir kablosuz iletişim istasyonu olan Wardenclyffe Kulesi’ni tasarladı ve inşa etti. Tesla,bu istasyon aracılığıyla Atlantik üzerinden İngiltere’ye ve gemilere mesajlar, telefonlar ve fakslar iletmeyi planlıyordu. Proje başarılı olsaydı, herkes yere çapa zinciri saplayarak elektriğe sahip olabilecekti. Fakat, bu durum enerji endüstrisinde çok ciddi değişikliklere yol açabilirdi ve bu dünyadaki elit kesimin işine gelmedi. Tesla’nın amacını öğrenen Morgan, projeyi finanse etmeyi reddetti ve proje 1906 yılında yarıda bırakıldı.

6)Robotik Bilimin Atası

Aslında MARCONİ radyo telsizini tanıtmadan yıllar önce Tesla New York’da bir havuzda radyo kotrollü bir oyuncak tekneyi yüzdürmüş ve tüm gazeteler bu müthiş deneyden bahsetmişlerdi. New York Times’a verdiği röportajda; ” Bu robot ırkının ilk örneğidir; insanların yorucu işlerini yapacak mekanik aletler bunlar,” demişti. Artık kablosuz uzaktan kumanda tekniğinin de patenti ondaydı.

Bu icat gerçekten robotik bilimin başlangıcı sayılmaktadır. Günümüzde insansı robotlar olarak adlandırdığımız kolları ve bacakları olan mekanik aletler fikride ilk olarak ondan çıkmıştır. Hatta notlarında bu aletlere sensör eklenerek kendi kendilerine hareket edebilecek hale geleceklerini de yazmıştır.

7)Radyoyu Kim İcat Etmiştir?Bilin Bakalım Kim?

Nikola Tesla'nın İcatları

MARCONI Mİ? Evet İtalyan mucit Guglielmo Marconi radyoyu icat ettiği için 1909 yılında Nobel fizik ödülüne layık görüldü. Peki bu icat için üzerinde çalıştığı her şeyin daha önce Tesla tarafından bulunduğunu biliyor muydunuz? Patentlerinin çoğunun peşinden koşmayan Tesla ise onun için şöyle söylüyordu; ”Marconi iyi bir dost. 17 tane patentimi kullanıyor. Bırakın devam etsin.”
1895 yılında 80 kilometrelik bir mesafeye dünyanın ilk radyo yayınını yapmaya hazırlanıyorken, labaratuarında çıkan yangın yüzünden üzerinde çalıştığı her şey yok olmuştu. Bu yangınla birlikte bir çok önemli teorisini de askıya almak zorunda kaldı. Hatta finansal kaynak aramaya başladı. Marconi ise gerçekten çok başarılı biri, Tesla’nın hem arkadaşı hemde öğrencilerinden biriydi. Ama Tesla’nın hiç umursamadığı bir şeye sahipti. O da tıpkı Edison ve diğerleri gibi oldukça iyi bir iş adamı olmakla övünüyordu. Radyo sayesinde kısa bir sürede kendisine çok büyük bir servet yapmayı başarmış olan Marconi hayata veda ederken çağının multimilyonerlerinden biriydi. Oysa Tesla radyo vericisini geliştiriken Marconi ona sadece asistanlık yapıyordu. Sonunda Marconi hem patenti hem de keşif için uygun görülen Nobel ödülünü almış olsa da Tesla’nın ölümünden birkaç ay sonra Marconi’nin patenti iptal edilerek gerçek sahibine geri verildi.

8)Uçan Çay Tabağı

1911’de Tesla, yerçekimine karşı uçan bir makine yaptığına dair bir açıklama yaptı. Tesla’nın açıklamasına göre, bu uçan makine kanatlara ya da pervanelere sahip değildi. Hava durumu ve hava boşluklarına aldırmaksızın son derece güvenli bir şekilde ve yüksek hızlarda uçabilen makine, ücretsiz bir enerji sistemiyle çalışıyordu. Yeni gelişmeye başlayan havacılık ve otomobil endüstrisinin petrole bağlı olduğu bir zamanda ortaya çıkan bu icat, tabii ki hoş karşılanmadı ve tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı.

9)Geliştirilmiş Hava Gemileri

Tesla, elektrikle çalışan, yerin 8 mil yukarısında uçan ve üç saatte New York’tan Londra’ya yolcu taşıyabilecek olan hava gemilerini tasarladı. Ayrıca Tesla, bu araçların güçlerini atmosferden edinebileceğini ve böylece yakıt almak için durmalarına gerek olmayacağını da düşünüyordu. Bu insansız hava gemileri, uzaktan hava saldırıları için kullanılabilecekti. Ancak bu icadı da yukarıda bahsettiğimiz icatları gibi hiçbir zaman hayata geçmedi.

10)Philadelphia Deneyi

New York’ta yarattığı depremler sonrasında Amerikan Hükümeti onun güçlü kitle imha silahları üretebilecek bir beyne sahip olduğunu anlamıştı. Aslında Tesla’nın böyle bir amacı yoktu. O sadece zihninde gördüklerini insanlara hediye ederek tüm dünyanın bilim ve teknolojiye donandığı güzel bir gelecek kurmayı istiyordu. Fakat hükümet yetkilileri onu gözetim altında tutarak kendi gizli silah projelerinde çalışmak için zorladılar. Amaçları da görünmezlik etkisi yaratacak bir cihaz geliştirilmesiydi. 1930’lu yıllarda on yıl boyuca bu projede Macar asıllı matematikçi John Neumann ile ortaklaşa çalıştı. Neumann sonraki yıllarda Manhattan Projesi adı altında atom bombası deneylerinde bulundu. İkilinin gerçekleştirdikleri ilk görünmezlik deneyi başarısız oldu. Ancak 1943 yılında hiçbir optik yanılsama yöntemi olmaksızın bir denizaltıyı içindeki personeliyle birlikte kaybetmeyi başardılar. Üstelik radar bile artık onu göremiyordu. Deneyin tüm detayları Amerikan hükümetince gizlendiği için bunun nasıl başarıldığı günümüzde bile gizemini koruyor. Ancak geminin PHILADELPHIA’da kaybolup çok uzaktaki NORFOLK’ta ortaya çıktığı sonra tekrar PHILADELPHIA’da görüldüğü kayda geçirildi. Hatta personelin bir kısmının asla geri dönemediği tekrar dönenlerin ise büyük bir kısmında psişik yetenekler ortaya çıktığı anlatılıyordu. Bazılarının sonraki hayatlarında kaybolarak tekrar ortaya çıktığı söyleniyor. Bu deneyin insanlara zarar vereceğini anlayan Tesla projeden hemen ayrılmış ve çok geçmeden esrarengiz bir şekilde ölümle hayata veda etmiştir.

11)Haarp Projesi

NEW YORK’TA J.P. Morgan sponsorluğunda deneylerine devam ederken, dünyanın rezonansıyla aynı frekansta titreşen buharlı bir osilatör icat etti. Evet, dünyanın rezonansını da biliyordu çünkü önce bunu hesaplamıştı. Bu titreşim frekansının bilim tarafından anlaşılıp onaylanması Tesla’nın hesaplamalarından 50 yıl sonra gerçekleşti. Tesla, osilatörü sayesinde öyle yüksek gerilimler elde etti ki, yaptığı deneyler sırasında yaşadığı mahallede depremlere sebep oldu. Hatta bazı evlerde eşyaların esrarengiz bir biçimde havalandığı görülmüştü. Osilatör deneyi ile dünyayı gerçekten ortadan ikiye bölebilirdi. Bu icat, günümüzde yapay depremler üretmek için kullanılan HAARP teknolojisinin atası sayılıyor.

12)Radar

Her ne kadar 1935 yılında İngiliz bilim adamı Robert A. VVatson-VVatt’a ithaf edilmiş olsa da, aslında ondan 18 yıl önce radarın keşfi Nikola Tesla tarafından yapıldı. Uzak cisimleri, üzerilerine dalga darbeleri yollayarak izlemenin mümkün olduğunu anladığında henüz bilimsel olarak keşfedilmemiş olan kozmik ışınları kullanıyordu. Bir başka deyişle, kozmik ışınların varlığını ilk keşfeden bilim insanı da oydu. 1. Dünya Savaşı’nın başlarında bu icadını Amerikan Hükümeti’ne götürerek, Alman U-botlarının yerlerini tespit edebileceğini anlattı. Hükümetinde o zamanlar tek istediği buydu. Hatta konunun araştırılması için bir heyet kurulmuş, Edison da bu heyete başkan olarak atanmıştı. Thomas Edison, bir kez daha tamamen kişisel nedenlerden ötürü Tesla’nın projesini reddetti. Böylece tüm dünya, radarın tekrar keşfedilmesi için 18 yıl beklemek zorunda kaldı. 
Arkadaşlar bugün sizlere Nikola Tesla’nın icatlarının birkaç tanesinden bahsettim.Hepsinden bahsetmek neredeyse imkansız çünkü kendisine ait olan 700 patenti vardır.Umarım keyifle okursunuz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir