Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla’nın Hayatı

Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla'nın Hayatı

Zamanın Ötesinde Bir Dahi Nikola Tesla!

Merhaba sevgili TazeMühendis okurları bugün yeni yazımla yine karşınızdayım.Bugün ki yazımda zamanın ötesinde bir dahi olan Nikola Tesla’nın hayatından bahsedeceğim.Öncelik olarak icatlarından değil de hayatından bahsetmek istedim çünkü bu bilim insanı acaba nasıl zorluklarla karşılaşmış,nasıl zorluklara göğüs germiş ve nasıl hedefine adım adım ilerlemiş bakalım şimdi.

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856’da Sırbistan’ın Smiljan kasabasında doğdu.Tesla’nın babası bir papazdı. Oğlunun da kendi gibi papaz olmasını istiyordu.Annesi okuma yazma bile bilmeyen ancak çevresinde pratik ev aletleri mucidi olarak tanınan bir kadındı.Oğlu Nikola’nın asla bir papaz olmasını istemiyordu.Çünkü oğlundaki yeteneği ve dahi zekasını ilk gören kişi kendisiydi.Nikola ise çoktan kararını vermişti ve mühendislik okuyacaktı.Annesinin de desteği ile matematik ve fizik bilgisini geliştiren Tesla 1878’de Avusturya Prag Politeknik üniversitesinin Graz’daki okulunda okudu. Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrendi.Nikola Tesla’nın ailesinde kendisinden başka beş kardeşi daha vardı. Bunlardan Dane genç mucidin ağabeyi idi, ancak Dane beş yaşında iken öldü.Dane güneşli bir günde ailesinin bile öngöremeyeceği bir kazada hayatını kaybetmişti.Dane, ata bindiği sırada düştü ve çok fazla yaşamadı.12 yaşında abisini kaybeden Nikola Tesla, psikolojik olarak yıpranır ve kendisine kısa süreli şizofreniye yakın belirtiler gösterdiğine dair tanı konur.Bilime olan takıntısı ve biraz asosyal kişilik nedeni ile 3.sınıfta iken okulu bırakır.Daha sonra ailesinden ayrılıp bir otomobil fabrikasında çalışmaya başlar. Bunalımlı dönemlerini atlattıktan sonra babasının isteği üzerine Prag şehrinde bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi‘nde eğitime başlar.
Üniversite eğitimi babasının ölümü üzerine yarım kalacaktır. Bir yaz dönemi burada eğitim gördükten sonra ayrılır ve 1882 yılında Paris‘e yerleşmeye karar verir.Burada Continental Edison firmasında işe başlar. Bu firma Thomas Edison‘un fikirlerini Avrupa çapında yaymak için kurulmuş bir firmadır. Nikola Tesla hayatı ciddiye alan diğer mucitler gibi burada da kendisini geliştirmeye başlar. Akım motorları ve dinamolar ile ilgili tecrübelerini burada geliştirir. Edindiği tecrübeler sayesinde ilk icadını burada yapar ve ilk icadı, regüle edici kontrol cihazlarıdır. Nikola Tesla icatları bununla sınırlı kalmayacak ve hız kazanarak devam edecekti. Paris’te Tesla, indüksiyon motorları üzerinde de çalışmaya başlar ve dönen manyetik alanlar ilgisini çeker.7 Ocak 1943 tarihi itibari ile elektrik üzerine yaptığı sayısız deney ve buluş ile 26 ülkede 300’e yakın patenti olan bu dahi bilim adamı için hala New York dahil pek çok ABD eyaletinde Tesla Günü adı ile kutlamalar yapılmaktadır.
Hatta onu adı ile anılan bir Rock Grubu bile vardır. Manhattan’ın 40.sokak 6.caddesine onun adı verilmiştir. 1931 yılının Time Dergisi doğumunun 75.yıldönümünde onu kapak yapmıştır.
Her şeyi mükemmel yönetti, ancak parayı yönetemedi. Hayatının son yıllarında otel odalarında alacaklılarından kaçarak geçirdi ve New Yorker Oteli’inin bir odasında kalp krizi sebebi ile öldü.

Arkadaşlar bugün sizlerle edindiğim,araştırdığım bilgileri paylaştım.Bir sonra ki yazımda Nikola Tesla’nın icatlarından bahsedeceğim size şimdilik hoşçakalın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir