Mühendislik Öğrencileri Nasıl Bir Laptop Almalı?

Mühendislik Öğrencileri Nasıl Bir Laptop Almalı?

Mühendislik öğrencileri nasıl bir laptop almalı, mühendis laptopu nasıl olmalı ? Bu yazımda bu sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Mühendislik öğrencileri için laptop oldukça önemlidir.
Mühendislik öğrencileri,okuldan okula değişiklik gösterse de genel olarak eğitim hayatının ikinci sınıf döneminden itibaren güzel bir laptopa ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç meslek hayatınızın sonuna kadar sizi bırakmaz. Zaten laptop mühendisin bir organı gibidir. Ne mühendisi olursanız olun laptopu iyi bir şekilde kullanmanız gerekir.
Peki bir mühendislik öğrencisi nasıl bir laptop almalı? Ya da bir mühendis laptopu nasıl olmalı ? Aklınızda bu soruların olduğuna eminim ama merak etmeyin. Bu yazımda en güncel haliyle , Mühendislik öğrencileri için laptop önerilerinde bulunacağım.

Tabi sizin alacağınız laptop mühendis laptopu olacağı için biraz özelliklerinin güzel olması gerekir. Neticede çok fazla ram isteyen yazılım,çizim programları kullanacaksınız. İşletim sistemini bir hayli zorlayacak programlar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden alacağınız laptopun bir takım özelliklere sahip olması gerekir. Bu yazımda mühendislik öğrencisi nasıl bir laptop almalı,mühendis laptopu nasıl olmalı,minimum hangi özelliklere sahip olmalı onlardan bahsedeceğim. Ayrıca laptop satın alırken nelere dikkat etmelisiniz bu konu hakkında da bilgi vereceğim.

 Öncelikle şunu söyleyeyim ben bir inşaat mühendisliği öğrencisiyim. Fakat Tazemühendis sayesinde diğer mühendislik dallarıyla ilgili de bir hayli bilgi sahibi oldum. O yüzden burada vereceğim mühendisler için laptop tavsiyelerini hepiniz uygulayabilirsiniz.Şunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var ben bu laptop önerilerini 2017 yılı biterken 2018’e girerken yazıyorum. Teknoloji çok hızlı gelişiyor.. Belki de siz bu yazıyı 2020 yılında okuyacaksınız ve benim şu an önerdiğim laptop o zaman için pek de güzel sayılmayacak.

 Laptop almadan önce karar vermeniz gereken bir şey var. Ben bu laptop ile ne yapacağım ? Tabi biz mühendislik öğrencisi olduğumuz için AutoCAD,Solidworks gibi programlar ile çizim yapacak, Matlab gibi programlarla grafikler çizecek, C,Java gibi programlama dillerini kullanacağız. Tabi birde oyun oynayacağız. Kısaca laptopun ramini,işletim sistemini,ekran kartını bir hayli zorlayacağız. Buradan da ortaya çıkan sonuç şu : Mühendislik öğrencisinin alacağı laptopta ekran kartı,ram ve işlemci hızı yüksek olmalı.
Peki bir mühendislik öğrencisinin alacağı laptopun özellikleri nasıl olmalı ? Aklınıza bu soru geliyor. Tamam yüksek olsun dedik ama ne kadar olmalı tam olarak ?
 Burada yükseklik olarak bir üst sınır belirlemek doğru olmaz. Bütçeniz doğrultusunda ne kadar iyisini alabiliyorsanız almanızı tavsiye ederim. Ama minimum değerler belirlemeliyiz. Bu belirlediğim minimum özellikli laptop sizi eğitim öğretim hayatınız boyunca idare eder. Ama iş hayatınıza atıldığınızda belki yeni bir bilgisayar ihtiyacı hissedebilirsiniz bir kaç yıl sonra.

Mühendis Laptopu Özellikleri

Bir mühendislik öğrencisinin,mühendislik programlarını sıkıntısız kullanmak için ve eğitim hayatı boyunca yeni bir bilgisayara ihtiyaç duymaması için alması gereken laptopun minimum özellikleri şöyle olmalıdır : 

Mühendis Laptopu Minimum Özellikleri

İntel i5 6200U 2.6 GHz İşlemci
4 GB DDR4-DDR3 Ram
1 TB HDD
2 GB Geforce GT 740 Ekran Kartı
Bir mühendislik öğrencisinin alması gereken laptopun minimum özellikleri bence bu şekilde olmalı. Tabi sizin eğer bütçeniz daha fazlaysa daha güzel bir laptop alabilirsiniz. SSD’ye sahip bir laptop almanızı da ayrıca tavsiye ederim.

Mühendislik Öğrencileri Hangi Marka Laptop Almalı?

Marka kişiden kişiye göre değişir ama sizde illa duymuşsunuzdur. Şu marka çok ısınıyor şu çok kasıyor vs vs. Ben burada tamamen kendi kullandığım bilgisayarlara göre bir sıralama yapmak istiyorum. Tamamen kişisel bir tavsiye bu yani.
Benim için laptop marka sıralaması şu şekilde :
Asus
MSİ
Monster
Hp
Tabi bu sıralama tamamen kişisel bir sıralama. Şu anda bu yazıyı da ASUS laptoptan yazıyor olmam belki ASUS’u ilk sıraya yazmam konusunda etki sahibi olmuş olabilir 🙂

Son Sözler

Bu yazımda sizlere mühendislik öğrencisinin nasıl bir laptop alması gerektiğinden bahsettim. Mühendislik öğrencileri için güzel bir laptop tavsiyesi yazısı oldu. Sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz. Hiçbirisi cevapsız kalmayacak.
3 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir