Mühendisler İçin En Kapsamlı Kendini Geliştirme Rehberi

Bir mühendis kendini nasıl geliştirir

Merhaba sevgili mühendisler ve mühendis adayı meslektaşlarım. Mühendisliği kazandığınız andan beri sürekli duyduğunuz bir cümle var. Kendini geliştir ! Bu lafı duyarak,işiterek başladınız mühendislik okumaya. Belki de okulu bitirene kadarda duymaya devam ettiniz. Ve hala duyuyorsunuz. Bu yazımda kendini geliştirmek isteyip,kendisini nasıl geliştireceğini bilmeyen mühendis arkadaşlar için kapsamlı bir kendini geliştirme rehberi hazırlayacağım. Bu rehberde uygulananları yaparsanız kendini geliştirmiş bir mühendis olacaksınız.
Lafı çok uzatmadan mühendisler için kendini geliştirme rehberine başlamak istiyorum. Kafanızdaki bir mühendis kendini nasıl geliştirir  sorusunun bu yazıdan sonra cevap bulacağına eminim. Ayrıca ne mühendisliği okursanız okuyun, bu yazıda bahsettiğim mühendisler için kendini geliştirme adımlarını uygularsanız sizler için faydalı olacaktır. Hadi lafı çok uzatmadan mühendisler kendilerini nasıl geliştirmeli öğrenelim.
Kendimizi geliştirme olayını iki başlık altında ele alacağız. Önce hali hazırda mühendislik okuyan mühendislik öğrencilerinin kendilerini geliştirmeleri için ne yapmaları lazım onu anlatacağım. Daha sonra ise okulu bitirip mühendis olmuş kişilerin kendini geliştirmesi için neler yapması lazım onlardan bahsedeceğim.Bu rehberde sık sık eski yazılara linkler vereceğim. O yazıları da okumanız sizin yararınıza olur benden söylemesi.

1-) Mühendislik öğrencileri kendilerini nasıl geliştirir?

Mühendislik öğrencileri okulu kazandıkları andan itibaren her gün kendilerine sorarlar : Kendimi nasıl geliştirebilirim? diye. Mühendislik öğrencileri için kendini geliştirme rehberini sınıflara ayırarak anlatmaya çalışacağım. Kendini geliştirmeye başlanacak en güzel zaman birinci sınıftır.

⏩Mühendislik 1.Sınıf öğrencileri kendilerini nasıl geliştirir?

Eğer mühendislik birinci sınıf öğrencisiyseniz ve bu yazıyı okuyorsanız çok şanslı olduğunuzu söylemek isterim. Çoğu mühendisin ihmal edip,ertelediği kendini geliştirme olayına sizin şimdiden başlamış olmanız çok güzel. Şimdi gelelim mühendislik birinci sınıf öğrencilerinin kendilerini nasıl geliştirebileceğine.
🔺Okulda mesleğinizle ilgili topluluklara girin. Bu mesleki topluluklarda size fayda sağlayacak görevleri almaya çalışın. Alabildiğiniz kadar çok görev alın çünkü en rahat seneniz bu sene. Elinizden geleni yapın
🔺 Dil öğrenmeye şimdiden başlayın. İngilizce öğrenmek ile başlayabilirsiniz işe. Birinci sınıfta dil öğrenmeye başlarsanız mezun olmadan ikinci yabancı dilin temellerini atabilirsiniz. Meslek hayatında sizden beklenen en önemli şeylerden biri yabancı dildir unutmayın.
Hazır yeri gelmişken evde kendi imkanlarınızla nasıl İngilizce öğrenebileceğinizi anlattığım yazımızı şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
🔺 Öğrencilik hayatınızın en rahat dönemi. Kitap okumak içinde en uygun dönem. Bol bol kitaplar,makaleler okuyun sektörel dergileri,siteleri takip edin. Yarın bir gün bir ortamda bulunduğunuz zaman mesleğinizdeki gelişmelerle ilgili konuşabilesiniz. Mühendisler için kitap önerilerine şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
🔺 Gönüllü staj yapın. Gerekirse karın tokluğuna gidip mühendislik firmalarında çalışın. Hem işi öğrenirsiniz hem CV’ye yazacak bir şeyiniz olur. Hemde referans sağlamış olursunuz kendinize.
🔺 Kendinizi mühendislik programlarında geliştirmeye çalışın. Okulun verdiği eğitim ile yetinmeyin. Hatta imkanınız varsa iyi bir kurstan meslek hayatınızda kullanacağınız programa dair sertifika alın.
Her mühendisin mutlaka bilmesi gereken programlar yazımıza şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
🔺 Okulunuzda yada şehrinizde düzenlenen mesleğinizle ilgili seminerlere,fuarlara katılmalısınız. Tecrübeli kişilerden yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

⏩Mühendislik 2.Sınıf öğrencileri kendilerini nasıl geliştirir?

İkinci sınıf bir mühendislik öğrencisiyseniz hemen hemen birinci sınıf bir mühendislik öğrencisinin kendini geliştirmek için yapabileceği çoğu şeyi sizde yapabilirsiniz.Ama tabi ikinci sınıf öğrencisi olduğunuz için hepsini yapamayabilirsiniz. Mesela ikinci bir yabancı dil öğrenmek için yeterli bir vaktiniz olmayabilir. Ya da gönüllü staj için. Çünkü zaten sizin hali hazırda bir stajınız olacak. Mühendislik 2.Sınıf öğrencilerinin kendini geliştirmesi için yapması gerekenler :
🔺İngilizce öğrenin.
🔺Okuldaki topluluklarda görev alın. Hem okul hem topluluğu beraber götürebilecek vaktiniz olacak merak etmeyin.
🔺Okul stajınız başlayacak. Okul stajınızı naylon yapmayın önem verin. Stajda şeflerinizden güzel tecrübeler edinin. Ayrıca stajınızda öne çıkarsanız staj yaptığınız yerden iş teklifi bile alabilirsiniz.Özet olarak kendini geliştirmek isteyen mühendislik 2.sınıf öğrencileri birinci sınıf öğrencilerinin yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilir. Hatta bütün hepsini bile yapabilirsiniz. Bu sayede zaman yönetimini de öğrenebilirsiniz.

⏩Mühendislik 3.Sınıf öğrencileri kendini nasıl geliştirir?

Eğer 3.sınıfa gelmiş bir mühendislik öğrencisiyseniz kendinizi geliştirmek adına yapabileceğiniz şeyler daha azdır. Azdır derken şöyle yani okul döneminde kendinizi geliştirmek adına her şeyi yapamazsınız. Okul bittikten sonra kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. Mühendislik 3.sınıf öğrencilerinin ilk önce yapacağı şey hala gitmemişse yabancı dil kursuna gitmek. Tabi İngilizce’den başlayarak. Bunun dışında 3.sınıf stajınızı elinizden geldiğince iyi yapmak. Ayrıca hali hazırda öğrenmiş olduğunuz mühendislik programlarıyla kendi kendinize evde pratik yapabilirsiniz.Tavsiye Yazı : Makine Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

⏩Mühendislik 4.Sınıf öğrencileri kendini nasıl geliştirir?

Karamsar olmak istemem ama sizinde bildiğiniz üzere öğrencilik yıllarında son sınıf kendinizi geliştirmek adına en kötü yıldır. Hem dersler yoğundur,teknoloji fakültesinde okuyorsanız yarım dönem iş yeri eğitiminiz vardır. Ayrıca bir yandan da mezun olunca ben ne yapacağım derdi başlamıştır..Mühendislik 4.sınıf öğrencilerine kendilerini geliştirmeleri adına tavsiyem,eğer hala halletmedilerse İngilizce’yi hallederek başlamaları olur. Bunun dışında iş güvenliği,program sertifikaları alabilirler. Topluluk da görev alma gibi işleri maalesef artık siz yapmamalısınız. Üniversite hayatınız bitti gerçek hayata odaklanmanız lazım.

Mezun olmuş,çalışmaya başlamış mühendisler kendini nasıl geliştirir?

Okulu bitirdiniz.Fakat öğrencilik yıllarında kendini geliştirme olayını ihmal ettiniz. Şimdi ise kara kara ben ne yapmalıyım diye düşünüyorsunuz. Sizin yapacağınız en iyi şey ilk girdiğiniz işte en az bir sene çalışmak olur. Hem teknik açıdan kendiniz geliştirirsiniz hemde işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenirsiniz. Ayrıca iş başvurularının olmazsa olmaz iki şartından birisi tecrübe. Diğeri de zaten İngilizce. Bir yandan çalışıp bir yandan yüksek lisans yapabilirsiniz. Ya da çalışırken İngilizce kursuna gidebilirsiniz. Aynı şekilde program sertifikaları almak içinde eğitim kurslarına gidebilirsiniz. Mezun olduktan sonra bile kendinizi geliştirmeniz için hala bir şansınız var..

SON SÖZLER

Bu yazımda mühendisler ve mühendislik öğrencilerinin kendilerini nasıl geliştirebilecekleri hakkında bir rehber hazırlamak istedim. Bu yazımızı okuyan bir mühendis kendini geliştirme yolları hakkında bilgi edinebilecek, bir mühendis kendini nasıl geliştirmeli sorusuna cevap bulabilecektir. Umarım sizlerinde kafasındaki bir mühendis kendini nasıl geliştirmeli sorusu yanıtlanmıştır.Tüm içeriği şöyle özetleyecek olursam bir mühendisin kendisini geliştirmesi için en rahat sene 1.sınıf. 2. sınıfta da 1’de yapacağınız çoğu şeyi yapabilirsiniz. Fakat 3 ve 4’te ise kendinizi geliştirmek adına yapacağınız şeyler daha kısıtlı ne yazık ki.Mezun olmuş bir mühendisseniz de kendinizi geliştirmek adına yapabileceğiniz bir kaç şey var.
8 Comments
 1. Avatar
  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
 2. Avatar
 3. Avatar
 4. Avatar
  • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir