Linkedin Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İş arayanlar,iş aradıkları süreçte geniş bir çevreye sahip olmanın,büyük şirketlerde çalışan insanlarla bağlantılara sahip olmanın önemini iyi bilirler. Linkedin de tam olarak sizin iş dünyasında bu çevreyi edinmenize ve yeni bağlantılar yakalamanıza olanak sağlayan bir sosyal ağdır. Linkedin’i ilk kullanmaya başladığımda tepkim şu olmuştu : ” İş adamlarının Facebook’u” bu amatörce ve komik olan tepkim aslında doğruluk payına sahipti Linkedin tam olarak iş dünyasının sosyal ağı. Bu yazımda sizlere Linkedin’i tanıtmaya çalışacağım. Linkedin nasıl kullanılır,Linkedin ne işe yarar sorularına da hep birlikte cevap bulacağız.

Linkedin Nedir?

Linkedin,işverenler ile iş arayanların buluştuğu,iş dünyasından son gelişmelerin paylaşıldığı,tecrübeli kişilerin iş hayatları ile ilgili bilgi aktarımında bulunduğu bir sosyal ağ. Linkedin kullanış olarak diğer sosyal ağlar ile oldukça benzerlik gösteriyor. Tek farkı ise Linkedin iş amaçlı kullanılıyor. Mesela Linkedin profilinizi hazırlarken; hangi dilleri bildiğinizi,hangi kurslara gittiğinizi,nerelerde çalıştığınızı,nerede staj yaptığınızı kısaca iş hayatınızla,kariyerinizle ilgili her şeye yer veriyorsunuz. 
Linkedin şu anda dünyadaki en geniş ve popüler iş ağı. Bir çok ünlü firmanın ceosu,sahibi aktif olarak Linkedin kullanıyor.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Linkedin Nasıl Kullanılır?

Tamam iyi hoş Linkedin’i bu kadar övdün ama biz bu Linkedin’i nasıl kullanacağız,nereden başlamalıyız dediğinizi duyar gibiyim. Linkedin tıpkı diğer sosyal ağlar gibi hem mobil uygulama olarak hemde tarayıcı üzerinden kullanılabiliyor. Ama tabi mobil uygulaması bir hayli kullanışlı. Linkedin’i kullanmaya başlamak için öncelikle mobil telefonunuzun marketine girerek Linkedin uygulamasını indirmelisiniz. Linkedin’i indirdikten sonra üye olmanız gerekmektedir.

Linkedin’e nasıl üye olunur ?

Linkedin’e üye olmak için indirdiğiniz programı açmanız gerekiyor önce. Şayet varsa Google hesabınız ile giriş yapabilirsiniz yoksa e posta adresinizi kullanarak yeni bir üyelik oluşturmalısınız. Üyelik formuna adınız,soyadınız,e posta adresiniz gibi temel bilgileri girdikten sonra üye ol diyerek üyelik talebinizi gönderebilirsiniz. Daha sonra e posta adresinize gelen maili de onayladıktan sonra üyelik işlemlerini tamamlamış olursunuz.

Linkedin profil oluşturma

Üyelik işlemini tamamlayıp giriş yaptıktan sonra ilk etapta size e posta adresinizde kayıtlı olan kişilerle bağlantı kurup kurmak istemediğinizi sorar burası tamamen size kalmış. Bu adımı geçtikten sonra sıra Linkedin profili oluşturmaya geliyor. Yapacağınız ilk iş Linkedin’e profil fotoğrafı yüklemek olmalı. Çünkü Linkedin diğer sosyal ağlar gibi değil. Burada bulunma amacınız network ve iş bulmak ya da firmanız için çalışan bulmak. Karşınızdaki insanların sizi ciddiye alması,size güvenmeleri için profil fotoğrafı kesinlikle yüklemelisiniz. Daha sonra profil düzenleme kısmından kaç dil bildiğinizi,ne düzeyde konuşabildiğinizi,yeteneklerinizi,mezun olduğunuz okulu,daha önceki işinizi,aktif işinizi, stajlarınızı,sosyal faaliyetlerinizi kısaca kendinizle ilgili her şeyi ekleyebilirsiniz. Bu bilgileri girerken dürüst olmanızda fayda var. Asla sahip olmadığınız bir yeteneği sanki sahipmişsiniz gibi girmeyin.
Linkedin Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Linkedin Ne İşe Yarar?

Linkedin’in nasıl kullanıldığı ve ne olduğundan bahsederken aslında bu konuya da değindim. Sizde az çok anladınız Linkedin’in ne işe yaradığını. Ama en kısa ve özet haliyle Linkedin ne işe yarar sorusuna üç maddede cevap verebilirim :
-İş dünyasından,sektörünüzden çevre edinmeye
-İş bulmanıza
-Aradığınız çalışanı bulmanıza
yarar Linkedin. 
Tabi bunlarla sınırlı değil Linkedin ile yapabilecekleriniz. Mesela kendi sektörünüzden olan insanların katılacağı bir akşam buluşması düzenleyebilir bunu Linkedin hesabınızda paylaşabilirsiniz. Eğer bağlantı sayınız fazla ise katılımın güzel olacağına emin olabilirsiniz. Veya Linkedin sayesinde sektörünüzle ilgili yeni bilgiler edinebilirsiniz.
Son Sözler

Umarım Linkedin hakkında size yeterince bilgi verebilmişimdir. Eğer aklınızda Linkedin kullanmalı mıyım ? Gibi bir soru varsa bu makaleden sonra cevabı kesinlikle evet olmuştur Linkedin kullanmaya benim gibi öğrencilik yıllarınızdan başlamanızı da ayrıca tavsiye ederim.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir