Kadınlara Yönelik Cinsel Saldırıları Engelleyecek Sticker Geliştirildi !

Kadınlara Yönelik Cinsel Saldırıları Engelleyecek Sticker Geliştirildi !

Bir haber sitesine girdiğimizde ya da gündemi takip etmek için televizyonda bir haber kanalı açtığımızda ne yazık ki kadınlara yönelik cinsel taciz haberleri görme ihtimalimiz bir hayli yüksek. Cinsel saldırı sadece bizim ülkemizde değil dünyanın her yerinde büyük bir sorun. Bu sorunu fark eden Amerikalı Mühendis Manisha Mohan bu saldırıların önüne geçebilecek bir şey geliştirdi. Manisha Mohan, Mit Media Lab’da giyilebilir teknoloji uzmanı olarak çalışmakta. Aynı zamanda ikinci sınıf yüksek lisans öğrencisi. Cinsel tacizin önüne geçmek istediğini söyleyen Mohan bir sticker geliştirdi. İntepid adı verilen bu teknoloji şöyle çalışıyor : Bir kullanıcının zorla kaldırılmasını istemeyeceği herhangi bir kıyafete yapıştırılan bir sticker geliştirdi. Bu sticker aynı zamanda bluetooth bağlantısı da kurabiliyor istenilirse.

 İntepid adı verilen bu teknoloji aktif ve pasif olarak iki şekilde çalışıyor.
Pasif aşamasında kullanıcı,herhangi bir tehlike sezdiği anda düğmeye dokunabiliyor ve sticker aktif oluyor. Uyarıcı sistemi devreye giriyor. İntepid’in aktif sistemi ise,giysi çevresinde kullanılan kuvvet algılayan bir şeritten yararlanarak çalışıyor. Şayet bu şerit bir kuvvet algılarsa kullanıcının telefonuna bir sorun olup olmadığını anlamak için uyarı mesajı yolluyor. Kullanıcı bu mesaja 30 saniye içinde cevap vermezse ikinci bir mesaj yolluyor İntepid. Bu mesaja cevap vermek için de 20 saniyeniz var. Yine cevap vermezseniz İntepid otomatik olarak daha önce güvenli kişi olarak seçtiğiniz aile bireylerinize veya arkadaşlarınıza tehlikede olduğunuzu belirten bir mesaj ile konumunuzu yolluyor. Mohan ayrıca İntepid tasarlanırken kullanıcıların giyim rahatlığının da göz önünde bulundurulduğunu söylüyor.
Ayrıca Mohan çocuklar ve yaşlılar için sadece aktif modda olan sticker da üretti. Aşağıdaki videodan İntepid’in tanıtımını izleyebilir kullanılışı hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

                          

Bana kalırsa İntepid çok başarılı bir proje olmuş. Başlı başına bir mühendislik harikası. Teknolojinin ve bilimin böyle faydalı işlerde kullanıldığını görmek ayrıca güzel. En kısa sürede seri üretime başlamaları ve ülkemize gelmesi dileği ile..

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir