Game Of Thrones Dizisindeki Mühendis : Tyrion Lannister

Game Of Thrones Dizisindeki Mühendis : Tyrion Lannister

Game Of Thrones tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir hayli popüler bir dizi. Bende tam bir baş yapıt olan Game Of Thrones’un sıkı izleyicilerinden biriyim. Dizinin 7.sezon finalini bugün izledim ve sekizinci sezon için sabırsızca bekleyişim başlamış oldu. Az önce dizide eski bölümlere bakarken fark ettim ki Lannisterlar’ın bence en zekisi Tyrion Lannister tam bir mühendis zekasına sahip. Diğer bir adıyla half man eğer günümüzde yaşasaydı kesinlikle iyi bir mühendis olurdu. Bunu nereden çıkardın dediğinizi duyar gibiyim. Bu yazıda Game Of Thrones’un Tyrion Lannister’ının bir mühendis zekasına sahip olduğunu madde madde olaylar ile açıklayacağım. Bu yazı Game Of Thrones’a yeni başlayanlar için spoiler içeriyor olabilir. Tabi hala yeni başlayan kaldıysa..


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

1-) Bran’in Ata Binmesini Sağlayan Aletin Projesini Çizdi!

Dizinin ilk bölümlerinden hatırlayacaksınız,Starklar’ın afacan çocuğu Bran annesinin sözünü dinlemeyerek Winterfell’in surlarına tırmanmıştı. Ve bu surlarda görmemesi gereken bir şeyi görmüştü. Jaime ile Cersei Lannister’ı yakalamış ve Jaime tarafından surlardan aşağı itilmişti. Bir daha da dizi boyunca hiç yürüyemedi ( ama uçtu ). Tyrion Lannister’da burada devreye girmiş ve Bran’in ayaklarının tutmamasına rağmen ata binmesini sağlayan bir alet tasarlamıştı. Ve sonuç olarak o alet Bran’in ata binmesini sağlamıştı. O dönemin şartları göz önünde bulundurulursa ayakları tutmayan bir çocuğun at kullanmasını sağlayacak bir alet tasarlayabilmek gerçekten de bir mühendislik harikası. Ayrıca bir lord çocuğu için,özellikle Kuzey’in koruyucusunun çocuğu için ata binmenin önemi çok büyük olmalı.

2-) Casterly Rock’ın Lağım Sistemini İnşa Etti 

Starklar için Winterfell ne ise Lannisterlar için de Casterly Rock odur. Lannister hanedanlığının yuvası olan Casterly Rock’un lağım sistemi Tyrion Lannister tarafından inşa edildi. Babası Tywin Lannister lağım projesi çizmek ve inşa ettirmek gibi bir işin ailesinin utanç kaynağı olarak düşündüğü Tyrion Lannister’a göre bir iş olacağını düşündü. Neticede o cüceydi ve bu tarz alt tabaka işler tam olarak ona göreydi. Tyrion bu işin üstesinden geldi ve hatta kendisi için bir şeylerde ekledi. Babasının kızacağı misafirlerinin kaleye girebilmesi için gizli bir geçit bile inşa etti.

3-) Bol Bol Kitap Okurdu 

Game Of Thrones’un geçtiği dönemin sosyal koşullarına bakacak olursak o dönemde bir cüce olarak dünyaya gelmek bir hayli kötü bir durum. Tyrion bir cüce olarak dünyaya geldi ve içinde bulunduğu dezavantajın farkındaydı. Kendisini bir savaşçı olarak yetiştirmesi çok zordu. O da aklını geliştirdi ve sürekli okudu. Hatta Jon Snow ile seyahat ettiği bir sırada aralarında şöyle bir diyalog yaşandı : 
Bu saydığım maddeler dışında Tyrion Lannister’ın zekası ve stres anında karar verebilme özelliklerinden dolayı bir çok kez Tyrion’un olduğu taraf güzel galibiyetler elde etti. Kralın Şehrini kurtardığı an buna bir örnek. Kısaca Tyrion Lannister büyük adamdı. Tam bir mühendis zekasına shipti. Eğer günümüzde yaşamış olsaydı seçeceği meslek kesinlikle mühendislik olurdu. Buna adım gibi eminim. 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir