Ev Arkadaşı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Arkadaşı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizler için ev arkadaşı seçerken nelere dikkat etmeliyiz konusunda bir yazı hazırladım. Bu sene üniversiteye başlayacak arkadaşlarımızın ya da bu sene eve çıkmayı düşünen arkadaşlarımızın dikkatle okumasını tavsiye ederim. Yıllar sonra eşinize, dostunuza anlatacağınız güzel anılarınız olsun istiyorsanız ve ev hayatınızın okul hayatınızı kötü yönde etkilemesini istemiyorsanız kesinlikle beş yıllık tecrübenin yazdığı bu yazıyı okumalısınız.

Ev arkadaşlığı aynı anda 2-3 kişiyle evlenmek gibidir. Ailemizle yaşarken göz ardı ettiğimiz bazı durumları arkadaşlarımızla yaşadığımızda maalesef göz ardı edemiyoruz. Üniversitede eve çıkarken öncelikle maddi olanakları düşünmek yerine (daha kalabalık eve çıkalım masraf azalsın gibi düşünmek) gerçekten anlaşabileceğiniz fikirlerinizin ve hayat tarzınızın uyuştuğu insanlarla çıkmanız daha iyi olur. Evde huzurlu olmanız için iki seçeneğiniz var. Ya hiçbir şeyi kafanıza takmayacaksınız karşınızdaki insanın davranışlarına üzülmeyeceksiniz ya da tamamen hayat felsefenizin uyuştuğu insanlarla eve çıkmak zorundasınız. Bana kalırsa ilk seçenek daha yüksek ihtimal. 😀 Bu yüzden eve çıkmak için çok acele etmeyin. İlk sene yurtta kalın ve insanları tanıyın. En iyi arkadaşım dediğiniz insan bile arkadaş olarak çok iyi olabilir fakat bu aynı evi paylaşabileceğiniz anlamına gelmiyor.

▶Eve çıkmanın ilk kuralı: Çift sayılar dostunuz olsun. Birlikte eve çıkacağınız kişiler ya 2 kişi olmalı ya 4 kişi asla ve asla 3 kişi çıkmamalısınız genelde 2 kişi gruplaşır bir kişi dışlanır ve sorunlar artmaya başlar.


▶Eve çıkacağınız kişileri kendi bölümünüzden kendi sınıfınızdan seçerseniz daha iyi olur. Aynı saatte okula gidersiniz, aynı sınavlara girer, aynı saatlerde yemek yer, arkadaş ortamınız ve eve çağıracağınız kişiler ortak olacağı için daha az sorunla karşılaşırsınız. Hatta aynı memleketten olması çok daha güzel bir durumdur kültürleriniz yaşam şartlarınız benzer olacağı için anlaşmanız daha kolay olur ve tatillerde beraber gidip gelmeniz rahat olur. Farklı olmasının çok büyük avantajları varken çok büyük dezavantajları da vardır. Size farklı bir kültür, farklı bir deneyim kazandırırken aynı zamanda çok büyük problemlere de yol açabilir. 

▶Ev arkadaşınızın daha önce sizinle yurtta aynı odada kaldığınız biri olması sizin için kolay olacaktır. Beraber yaşamayı deneyimlediğiniz birisiyle kalmak ev arkadaşlığınız için daha hayırlı olacaktır. 

▶Eğer kadınsanız sizinle benzer bedenlerde biriyle ev arkadaşlığı yapmanız iyi olacaktır böylece birbirinizin kıyafetlerini giyebilir bir sürü değişik kombin yapabilirsiniz 😀

▶Yukarda bahsettiklerimden en az birini bulduysanız şanslısınız demektir. İyi bir ev arkadaşlığınızın olması için 1-0 önde başladınız. Şimdi bu mükemmel ev arkadaşınızı bulduktan sonra yapmanız gerekenlere geçelim. 

▶İlk olarak eve çıkmadan önce kafa kafaya verip rahatsızlık duyduğunuz, en çok sevdiğiniz her şeyden birbirinize bahsetmelisiniz. Mesela sabah yüksek sesle uyandırılmaktan nefret ederim, bulaşık yıkamaktan hiç hoşlanmam, yemek yapmayı çok severim, evde kalabalığı sevmem, arkadaşlarımı eve davet etmeyi çok severim vb. hoşlanıp hoşlanmadığınız şeyleri birbirinizle paylaşın. Asla bu bana uymaz dediğiniz huylarınız varsa en başından vazgeçin çünkü aman yolun yarısına geldik nolcak demeyin asla dediğiniz bir şeye hiçbir zaman uyum sağlayamazsınız. 

▶Sıra geldi bütçeyi konuşmaya. Ailenizden ne kadar para aldığınızı, kendinize ne kadar ayıracağınızı, eve ne kadar ayırabileceğinizi planladıktan sonra bütçelerinize uygun bir ev bakmaya başlayabilirsiniz. Ortalama bir evin fazla iyimser düşünmeden kirasının, elektriğinin, suyunun, faturalarının ne kadar tutacağını hesaplayıp bütçeniz buna uygunsa eve çıkmalısınız. Evi seçerken acele etmeyin ve abonelikleri tek bir kişinin üstüne almayın. Mutlaka aile fertlerine danışın en az biri gelebiliyorsa yanınızda aile ferdinden birinin bulunması ev sahibinin size güvenmesi açısından daha iyi olacaktır. Bütçenizin ne kadar altında bir ev tutarsanız o kadar iyi olur çünkü her zaman tahmin etmediğiniz masraflar çıkacaktır. 

▶Evinizi tuttuktan sonra temizliğini ortak bir şekilde yapın yapamıyorsanız temizlik şirketinden birisini çağırıp ücretini bölüşebilirsiniz. Okul açılmadan önce gidip eşyalarınızı almaya başlayın. Okul açıldıktan sonraki zamana bırakmayın çünkü iyi evler ve iyi eşyalar her zaman ilk satılırlar ve size kalanlar sizi mutlu etmeyeceklerdir. Eşya alırken üniversitenin mezun olan öğrencilerinin sattığı siteleri, sosyal medya sayfalarını bulun ve oradan uygun fiyata alın. Heveslenip evim çok güzel olsun diye eşyalara çok fazla bütçe ayırmamaya çalışın, daha sonraki aylarda kendinize sıkıntı yaratmayın. 

▶Her şeyiniz hallolduktan sonra memleketten getirebildiğiniz kadar erzak getirin (tarhana, konserve…) çünkü bütün bir sene boyunca krediniz, maaşınız, bursunuz bittiğinde yaşamınızı sürdürebilmeniz için size çok yardımcı olacaktır. 😀

▶Her zaman aylık görev dağılımı yapın örneğin kahvaltı hazırlamayı seven kahvaltı hazırlasın, bulaşık yıkamayı kimse sevmiyorsa sırayla bulaşıkları yıkayın. Daima evinizin temiz kalmasını istiyorsanız programa sadık kalın ipin ucunu bir kere kaçırırsanız bir daha yakalayamazsınız. Herkes kendi odasında istediği gibi davranabilir ama ortak alanlarda bu kurallara sadık kalın. Aylık bütçe planlamanıza da aynı şekilde sadık kalın. 

▶Birbirinizin hayatına saygı duyun ve ev arkadaşınıza haber vermeden misafir çağırmayın. Ev arkadaşınızın misafirine hürmette bulunun sizin aranızda ne olursa olsun misafirin yanında arkadaşınızı mahcup etmeyin. Eve misafir davet eden kişide diğer arkadaşını rahatsız etmeyecek şekilde misafirleriyle vakit geçirmelidir. Misafiriniz var diye ev arkadaşınızı dışlamayın istediği taktirde onu da planlarınıza davet edin. Arkadaşınızla bir sorun yaşarsanız bunu en baştan düzgün bir dille konuşun ve sorunları büyümeden engelleyin. Siz ev arkadaşınızın başka bir şehirdeki ailesi gibisiniz hastalıkta sağlıkta, iyi günde kötü günde yanında olmalısınız ona kendini iyi hissettirmelisiniz birbirinize karşı her zaman özveride bulunmalısınız. Unutmayın ev arkadaşınız sizin kendi isteğinizle seçtiğiniz aileniz gibidir.

Aynı evin içinde hoşlanmadığınız bir insanla yaşamak çok zordur. Ne yapsa gözünüze batar. Eve gitmek istemezsiniz. Huzur bulmadığınız yerde derslerinize ve hayatınıza odaklanamazsınız. Bu da üniversite hayatınız boyunca biriktireceğiniz güzel anılar yerine bitse de gitsek diyeceğiniz yıllara dönüşür. Bu yüzden mutsuz olmaktansa ya hiç eve çıkmayın ya da sabırlı olun ve doğru ev arkadaşını bulduktan sonra eve çıkın. Başta herkese eve çıkmak çok kolay ve eğlenceli bir deneyim gibi gelirken sonunda kendinizi sokakta bulmayın. Tecrübeyle sabittir. Ev arkadaşınız sizi vezir de eder rezil de. Bu sene sınavı kazanıp farklı bir şehre gidecek arkadaşlarım için hazırladığım ev arkadaşı seçme rehberini umarım beğenirsiniz ve faydalı olur.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir