Enerji Sistemleri Mühendislerinin Sektörde Yer Alması İçin Yapması Gerekenler

Enerji sektörü bir ülke için vazgeçilmez ve son derece önemli bir alandır. Ülkenin her alanda gelişmesi için belli bir enerji miktarına ihtiyacı vardır, bu ihtiyacı karşılamak için ülkenin her m^2 alanı değerlendirilmelidir.Yani biraz açmak gerekirse; Rüzgar, termik, güneş, nükleer, biyoenerji, jeotermal gibi enerji üretim alanlarına daha çok yatırım yapılarak destek verilmelidir. Bu alanlarda en çok yatırım yapılan alan dikkat çekici miktarda rüzgar olmuş temennim diğer alanlarda da rüzgar kadar yatırım yapılması çünkü her alanda enerjiye ihtiyacımız var.


Enerji Sistemleri Mühendisliği ise bu konuda diğer mühendislik alanlarına göre daha çok destek verilmesi gereken bir mühendisliktir. Makine ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği gibi birçok alana değil tek alana yönelen Enerji Sistemleri Mühendislerine ihtiyaç vardır ve bize şans tanınmalı ki bizde kendimizi gösterip sektörün bize ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterelim. Burada ait olduğum bölümümde okuyan arkadaşların da bu konuda biraz daha özverili olup onların da kendilerini sektöre kabul ettirmesi gerekmektedir. Bunun için uzun uzun düşünüp ve sektörden birçok insana danışıp neler yapılması gerektiğini öğrenip sizler için derledim.

1-YABANCI DİL

Artık yabancı dil bir mühendis için değil hangi sektörden olursa olsun her insan için ihtiyaç duyulan bir özelliktir. Bu yüzden mühendis olacak arkadaşlarımızın en başta global bir dil olan İngilizce ile başlayıp birden fazla dili tam yetkinlikle kullanması gerekir. Öğreneceğiniz İngilizce dışındaki dillerin enerji sektörünün enlerinden olan şirketlerin bulunduğu bir ülkenin dil’i olması gerekir. Benim önerim eğer öğrenebilirseniz ikinci dil olarak Rusça’yı öğrenin.

2-ENERJİ SEKTÖRÜ

Enerji sektörü ilk paragrafta anlattığım gibi vazgeçilmez bir sektör olduğu için sizde kendi alanınızın vazgeçilmezi olmaya çalışın bunun için her sektör hakkında bir bilgi sahibi olmaya çalışın bu size her seferinde artı bir referans olarak geri dönecektir. Ayrıca sektörü sindire sindire öğrenmeye öğrenci zamanlarınızdan başlamalısınız sonuçta erken kalkan yol alır.

3-ENERJİ HAKKINDAKİ KANUNLAR

Sektör hakkındaki kanunlar aşırı derecede önemlidir. Özellikle güneş ve rüzgar alanlarında çalışacak arkadaşların bu konu hakkında ciddi bir bilgi birikimi olması gerekir.

4-İHTİYAÇ DUYULAN PROGRAMLAR

Bu madde diğer mühendislik alanlarında olan arkadaşlar için de önemlidir. Örneğin bir Yazılım Mühendis’i bir arkadaş için Java, C dili ne kadar önemliyse bir Enerji Sistemleri Mühendis’i için hangi enerji alanında çalışacaksa o alanda ihtiyaç duyulan programları bilmesi o kadar önemlidir. Bende araştırıp ulaşabildiklerimi sizlerle paylaşacağım.
Rüzgar için;
1-WindPRO
2-WAsP
3-WEnG
4-WindSim
5-Ansys CFX
6-Globalmapper
7-AutoCAD
8-BHawC
9-Farmview
Güneş için;
1-PVSYST
2-PVGIS
3-PVSOL
4-AutoCAD
Termik Santraller ve Jeotermal Santraller için;
1-SCADA
2-PLC

5-KİŞİSEL ÖZELLİKLERİNİZ

Bir şirket için bünyesine katacağı mühendis’in kişisel özellikleri şirket için çok önemlidir.
Örnek vermek gerekirse bu özelliklerden;
1-Liderlik vasfı.
2-Takım oyunu.
3-Güvenirlik.
4-Bilgi açlığı.
5-Özgüven.
6-Pratik düşünebilen.
7-Sabırlı.
8-Planlı ve programlı.
9-Topluluk içinde konuşabilen ve kendini ifade edebilen.
10-Çok yönlülük.

Bu ana 5 maddelik özellik bizim gibi kendini enerji sektörüne kabul ettirmek isteyen kişiler için yol gösterici olmasını umuyorum ve bölümümüzde olan öğrenci arkadaşlarımızın bu konuda biraz daha inatçı ve kararlı olması bölümümüzü okuyan ve okuyacak diğer arkadaşlar içinde iyi olacağını düşünerekten yazıma bu son kelimelerimle son veriyorum, umutsuzluk hiçbir zaman çözüm olmamıştır.
Yazımı okuduktan sonra paylaşarak bana destek olabilirsiniz, sıhhatle kalmanız dileğiyle.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir