Elektrik Elektronik Mühendisliği İle Elektrik Mühendisliği Arasındaki Farklar

Elektrik Elektronik Mühendisliği İle Elektrik Mühendisliği Arasındaki Farklar

Her ne kadar şu anda inşaat mühendisliği okuyan bir öğrenci olsam da tercih döneminde Listemde elektrik mühendisliğine de yer vermiştim. Seçebileceğim mühendislikleri araştırırken elektrik elektronik mühendisliğinin yanı sıra elektrik mühendisliği diye bir bölümünde olduğunu görmüştüm. İlk başta elektrik elektronik mühendisliği ile elektrik mühendisliğinin aynı birbirine denk olduğunu düşünsem de biraz araştırma yaptıktan sonra aralarında çok fark olduğunu gördüm.Bu yazımda da sizlere elektrik elektronik mühendisliği ile elektrik mühendisliği arasındaki farklardan söz edeceğim. Kısaca elektrik elektronik ile elektrik bölümlerini kıyaslayarak anlatmaya çalışacağım. Lafı çok uzatmadan ana konuya geçelim..

Ülkemizdeki eğitim sistemi maalesef yurt dışındaki eğitim sisteminden biraz farklı. Yurt dışında elektrik mühendisliği ve elektronik mühendisliği olmak üzere iki ayrı dal var. Fakat elektrik elektronik mühendisliği denen kavram sadece bizim ülkemizde var. Bu durumda biraz kafaları karıştırıyor. Peki elektrik elektronik mühendisliği okumuş biriyle elektrik mühendisliği okumuş biri arasında ne gibi farklar vardır ? 

Elektrik Elektronik Mühendisliği İle Elektrik Mühendisliği Arasındaki Farklar

İlk iki sene elektrik mühendisliği öğrencileri ile elektrik elektronik mühendisliği öğrencileri aynı dersleri görürler. Fakat  3. ve 4. sınıfta bu ders içerikleri farklılaşır. Elektrik mühendisliğinde dersler daha çok elektrik,güç ve enerji üzerinedir. Yüksek gerilim,alçak gerilim,orta gerilim elektrik mühendisliğinin dersleridir. Elektrik elektronik mühendisliğinde ise daha çok elektronik ağırlık dersler verilir. Alçak gerilim dersleri seçmeli derstir çoğu okulda. Alıp almamak öğrenciye kalmıştır. Ayrıca ülkemizdeki çoğu okulda elektrik elektronik mühendisliği bölümünde yüksek gerilim,alçak gerilim dersleri verilmez bile. Kısaca elektrik elektronik mühendisliğinin dersleri ile elektrik mühendisliğinin dersleri birbirinden farklıdır. Ama yine de iki bölüm arasındaki en büyük fark bu değil. Elektrik mühendisliği ile elektrik elektronik mühendisliği arasındaki en büyük fark :” İmza yetkisidir”

Elektrik Elektronik Mühendisliği İle Elektrik Mühendisliği Arasındaki Farklar

Elektrik Elektronik Mühendisliği ile Elektrik Mühendisliğinin İmza Yetkileri Arasındaki Fark

Elektrik mühendisliği bölümünü bitiren bir elektrik mühendisi,mezun olur olmaz orta gerilim ve yüksek gerilim projelerine imza atabilme yetkisine sahiptir. Fakat elektrik elektronik mühendisliği bölümünü bitirmiş bir mühendis orta gerilim ve yüksek gerilim projelerine imza atabilmek için elektrik mühendisliği ile arasındaki fark dersleri almalıdır.
Elektrik elektronik mühendisliği ile elektrik mühendisliği arasındaki bir diğer önemli farkta okul farkıdır. Elektrik elektronik mühendisliği neredeyse her üniversite de eğitimi verilen bir bölümken elektrik mühendisliği ülkemizde belli üniversitelerde eğitimi verilen bir bölümdür.
Elektrik mühendisliği bölümü şu anda sadece : İstanbul Teknik Üniversitesi,Kocaeli Üniversitesi,Yıldız Teknik Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesinde bulunmaktadır.

Elektrik Mühendisliği mi Elektrik Elektronik Mühendisliği mi?

Elektrik mühendisliği ile elektrik elektronik mühendisliği arasında bu şekilde bir kıyaslama yapmak doğru olmaz. Bu tamamen sizin çalışmak istediğiniz alana kalmıştır. Eğer yüksek gerilim,orta gerilim gibi projelerin içinde olmak istiyorsanız elektrik mühendisliği okumak daha avantajlıdır. Ama elektronik alanına uzmanlaşmak istiyorsanız elektrik elektronik mühendisliği okumanız daha avantajlıdır.
Tazemühendis Tüm yazıları

Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Web sitemde , YouTube'da ve İnstagram'da içerikler üretiyorum.

Yorumlar (3)

YORUM YAZ
 1. Avatar Furkan Coskun diyorki:

  Ülkede iş bulma yönünde hangisi avantajli

  • Avatar Tazemühendis diyorki:

   Ülkemiz gelişmekte olan bir ülke olduğu için elektronikten cok elektrik alanında daha cok faaliyet goateriliyor. Bu konuda bilimsel veya ispatlara dayanan bir fikrim yok fakat tamamen kişisel görüşüm olarak ben elektrik muhebdislifm diyorum.

 2. Avatar Adsız diyorki:

  Form sitelerinden değil de biraz doğru yerlerde araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Orta gerilim ayrımı eskiden vardı. Artık kaldırıldı. Bir de sürekli elektrik mühendisinin imza artısından bahsetmek yerine keşke biraz da elektronik nedir ne değildir ordan bahsedip 2 alan için de bilgi verip yorum kısmını okuyan kişilere bıraksaydınız.
  -Elektrik-Elektronik Mühendisi

Yorum yaz

Bu yazıyla ilgili yorum yaparak görüşlerinizi belirtebilir,sorular sorabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla