E-Kayıt Nedir ? Üniversite Kayıtları için Gerekli Belgeler

Üniversite Kayıtları için Gerekli Belgeler

Merhaba arkadaşlar 🙂 Bir süredir Tazemühendis’te yazılar yazıyorum, anılarımı, araştırmalarımı, duyduklarımı sizlerle paylaşmaya çalışıyorum ama kendimi en çok işe yarar hissettiğim dönem bu dönem oldu. Gerek tercih yaparken olsun gerek açıklandıktan sonra bana ulaşan ve danışanlar olsun, bu insanların sayısında ciddi artışlar oldu. Yardım istedikleri için etkilememe koşuluyla fikir alışverişi yaptığımız neredeyse beraber tercih yaptığımız arkadaşlar oldu. Edindikleri her bilgiyi benimle paylaşan arkadaşlarımız oldu. Kısa zamanda edindiğim seviyeli bir o kadarda samimi bir aile oldu benim için. Bu yollardan geçmiş biri olarak elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Bugün de üniversite kaydı hakkında bildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.


E-KAYIT NEDİR?

İlk olarak e-kayıt olayından başlamak istiyorum. Benim zamanımda olmayan fakat harika bir fikir olan e-kayıt, öğrencilerin üniversitelere gitmelerine gerek kalmadan postanelerden alacağı e-devlet şifreleriyle (ücreti ilk alımlarda 2 TL) (https://www.turkiye.gov.tr/) adresinden “e-hizmetler” bölümü altında yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altındaki 11-16 Ağustos tarihleri arasında açılacak “Üniversite E-Kayıt” seçeneğini tıklayarak kayıt işlemlerini gerçekleştirebilmelerini sağlıyor. E-kayıt yaptıran arkadaşlarımızın tekrar kayıt için okula gitmeleri gerekmemektedir. Biz işimizi sağlama almak için bu konuda bilgi almak için üniversiteyi arayıp sorduk sizde öyle yapabilirsiniz.


ÜNİVERSİTE KAYDI İÇİN GEREKLİ BELGELER

Üniversitenize giderek yapacağınız kayıt işlerimlerinin tarihleri bütün üniversiteler için aynı olup 14-18 ağustos tarihleri arasındadır. Bu tarihlerde veya e-kayıt tarihlerinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Şimdi sizlere gerekli belgelerin listesini vereceğim. 


1) Mezun olduğunuz okuldan aldığınız diplomanızın aslı veya yeni tarihli mezuniyet belgesi.
2) ÖSYM sonuç belgesi.
3) Nüfus Cüzdanı
4) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
5) İkametgahı ile ilgili beyanı
6)Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi hakkında belge
7) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri ÖSYM ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından internet adresinde görülebilecektir.
Evet arkadaşlar umarım yıllarınızı verip tırnaklarınızla kazıyarak başladığınız bu yolculukta başarılarınızın devamı hep gelir. Başladığınız diyorum çünkü bu sadece bir başlangıç. Bir çoğunuza ohh be tamam bitti artık rahatım gibi bir hissiyat gelse de asıl şimdi başka bir dünyaya hoşgeldiniz. Bunu kesinlikle gözünüzü korkutmak için söylemiyorum. Amacım aldığınız sorumluluğun farkında olmanızı sağlamaktı. Üniversite okumanızın sebebinin sadece diplomayı almak olmadığını artık mesleğinizi yapabilmek için okuduğunuzun farkında olun. Herkese başarılar 🙂

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir