Dünyanın En Güzel 5 İnşaat Mühendisliği Harikası

Dünyanın En Güzel 10 İnşaat Mühendisliği Harikası Yapı

İnşaat mühendisliği harikaları dünyada adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük binasından tutunda;ayakta durmayı başarabilen,statik hesapları alt üst eden en ilginç yapılara kadar her şeyde inşaat mühendislerinin imzası mevcut. Bu yazımızda her bakanın bir daha baktığı,görenin kendini engelleyemeyerek hayran olduğu inşaat mühendisliği harikalarını sizler için derledik.
İşte dünya üzerindeki inşaat mühendisliği harikaları :

1-) Üç Boğaz Barajı

Üç boğaz barajı yada bir diğer adıyla üç geçit barajı dünyanın en büyük barajı olma özelliğini taşıyor. Çin’de bulunan bu baraj dünyanın en büyük barajı olma özelliğinin yanı sıra dünyanın en büyük hidroelektrik santrali olma özelliğini de elinde bulunduruyor. Yerden tam 185 metre yukarıda bulunan bu beton yapı ismini Çin’deki üç akarsudan alıyor. Her yıl toplam 4.7 Kwh enerji üretiliyor. Hidroelektrik barajın dünya üzerinde kapladığı alan yaklaşık bir İsviçre büyüklüğündedir. Bu saydığım özellikleriyle dünya üzerindeki inşaat mühendisliği harikalarında yer almayı bence hak ediyor.

Dünyanın En Güzel 10 İnşaat Mühendisliği Harikası Yapı

2-) Cidde Kulesi

Kraliyet Kulesi olarak da bilinen Cidde Kulesi Suud’i Arabistan’ın önde gelen zengin prenselerinden biri tarafından yaptırılıyor. Henüz yapım aşamasında olan Cidde Kulesi tamamlandığında dünyanın en yüksek kulesi unvanını alacak. 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. Normalde daha yüksek olması beklenen Cidde Kulesi yapım aşamasında 1000 m’ye geri ölçeklendi. Ama buna rağmen dünyanın mevcut en yüksek kulesi olan Burj Khalifa’yı geride bırakacak.
Dünyanın En Güzel 10 İnşaat Mühendisliği Harikası Yapı

3-) Danyang-Kunshan Büyük Köprüsü (2010)

164.8 km uzunluğundaki bu köprü,dünyanın en büyük köprüsü olma unvanını taşıyor.Çoğu köprünün aksine, birçok vadi boyunca uzanan ve Çin’in Jiangsu eyaletindeki Şanghay ve Nanjing şehirlerini birleştiren bir viyadük tasarımında inşa edilmiştir.
Dünyanın En Güzel 10 İnşaat Mühendisliği Harikası Yapı

4-) Palmiye Adaları

Petrol açısından zengin Dubai şehrini ticarileştirmek için Başbakan son yıllarda büyük çaplı inşaat projeleri başlattı. Dubai gibi zengin bir ülke doğal olarak turistlerinde ilgi duyduğu bir yer ve Dubai Palmiye Adaları ülkenin sembollerinden birisi. Palmiye adaları büyük bir inşaat mühendisliği başarısıdır. Çünkü bütün tesis deniz tabanından inşa edilmiştir. Denizden mavnalarla 85.000.000 metre küp kum tarandı. Ve tesisin yapımında kullanıldı.

Dünyanın En Güzel 10 İnşaat Mühendisliği Harikası Yapı

5-) Millau Viyadüğü

Tarn Nehri’nin bulunduğu vadinin üzerinden geçen Güney Fransa ile Millau’yu birbirine bağlayan bu viyadüğe listemizde yer vermek istedik. Köprünün tasarımını inşaat mühendisi Norman Foster yapmıştır. Ayrıca dünyanın üzerinden taşıt geçen en yüksek köprüsü unvanına sahiptir Milau Viyadüğü.
Dünyanın En Güzel 10 İnşaat Mühendisliği Harikası Yapı

SON SÖZLER

Bu yazımda sizler için dünyanın en güzel 5 inşaat mühendisliği harikası yapıyı derlemek istedim. Tabi bu liste biraz kişisel bir liste oldu yani resmi bir şey yok orta da. Sizde beğendiğiniz yapıları bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.
2 Comments
  1. Avatar
    • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir