Daha Etkili Konuşma Yapabilmeniz İçin 5 Madde

Daha Etkili Konuşma Yapabilmeniz İçin 5 Madde

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere hepimizin ihtiyacı olabilecek bir konudan bahsetmek istiyorum. Gerek okul hayatında gerekse iş hayatında sunum yaparken, konuşma yaparken bilmeniz gereken 5 adımdan bahsetmek istiyorum.

1- Bahsettiğiniz şeyin duygularını hissedin

Konuşma metninizi sadece kağıdınızdan okumak yerine, anlatmakta olduğunuz hikaye veya metindeki duygularınızı hatırlamaya ve karşı tarafa hissettirmeye çalışın. Duyguların anlattığınız duruma uygun olması gerekir.

Hüzünlü anılardan bahsediyorsanız ayaklarınızı düşürmek, tonunuzu düşürmek, daha yumuşak bir vücut dili ile hareket etmek ve sesinizi biraz azaltmak etkili olacaktır. Hikayenizin eğlenceli, büyüyen veya ilham verici olması gereken bir bölümünü paylaşıyorsanız, tempoyu alın, gülümseyin ve kelimelere enerjinizi yansıtın.

2- Konuşmanızı bölümlere ayırın.

Konuşmanızın bölümlerini sıralı adımlar olarak düşünün. Örneğin Bir TEDx konuşması’nın 18 dakika veya daha kısa olması gerektiğini göz önüne alırsak ve eğer deneyimli bir konuşmacı değilseniz, bu kısa süre size sonsuza kadar sürecekmiş gibi görünebilir. Elbette konuşma metninizin her kelimesini ezberlemek zordur. Başından sonuna kadar bütün konuşmayı hatırlamaya çalışırsanız bu durum sizin için imkansız olacaktır. Örneğin bir kağıda 5 kutu çizin. Konuşma metninizi beş farklı parçaya ayırın. Daha kolay hatırlayabileceğiniz küçük bölümlerden oluşan beş farklı bilgi parçası oluşturun. Bu basit adım, uzun konuşmayı sizin için daha sindirilebilir hale getirir. Daha sindirilebilir hale getirerek, işleri daha çabuk hatırlanabilir hale getirebiliriz. Konuşmanızın ya da sunumuzun uzunluğu ne olursa olsun, daha kolay çalışabilmeniz için daha küçük ögelere ayırmayı deneyin.

3- Ezberlemeyin! Hazırlayın ve doğaçlama yapın

Konuşmalarınızı ezberlememelisiniz. Bunun yerine konuşmayı hazırlamalısınız ve doğaçlama yapmalısınız. Bazen insanlar emin olmak için bütün konuşmasını ezberlemek istiyor ama bu durum yanlıştır. Prova yaparken neredeyse bir robot gibi davrandığınızı sizde fark edeceksiniz. Ezberlediğiniz bir yeri unuttuğunuzda durursunuz ve yerinizi kaybedersiniz. Bir parçayı unutursanız, sizi mahvedebilir ve konuşmanız sırasında çok garip bir an oluşturabilir.

Konuşmaya hazırlanmanın en iyi yolu ezberlemek değil, hazırlamak ve doğaçlama yapmaktır. Her konuşmanızda konuşmanız biraz farklı olmalıdır. Temel unsurları bilmeli ve işleri belirli bir düzende açıklamalısınız.

4- Pratik, Pratik, Pratik

Bu, yeni başlayanlar için çok tanıdık bir model. Bir konuşmaya hazırlanmaya çalışıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey pratik yapmaktır. Ve yapması gereken en kolay şey sürekli olarak konuşmayı tekrarlamaktır. Gerekirse önünüze oyuncaklarınızı koyup onlara konuşmayı deneyin. Kendinizi videoya çekip onu izleyebilirsiniz. Aynı konuşmayı her defasında aynı yerde prova ediyorsanız, monoton olur. Çalışma ortamınızı değiştirmelisiniz. Farklı yerlerde, farklı insanlara ve günün farklı zamanlarında pratik yapın.

Üç parçaya ayırın:

-Arkadaşların önünde pratik

-Farklı yerlerde pratik

-Farklı boyutlarda kitlelerin ve grupların önünde pratik


5- Stres yapmayın, kendinizi konuşmanızın büyüsüne bırakın

Büyüdüğünüzde ve insanlardan öğrendiğiniz gibi çelişkili tavsiyeler alırsınız. Bazı insanlar size bir şey yapmanızı söyleyebilir, bazıları size bir şey yapmamanızı söyleyebilir. Ancak, günün sonunda içgüdülerinize güvenmelisiniz. Herkesten tavsiyeleri alıp kendi mantığınıza uygun şekilde değerlendirmelisiniz. Bu farklı düşünceler sizi korkutup strese sokmasın.Yapmaya çalıştığınız her şeyi unutun ve doğal olun.
Ezberden değil doğaçlama ile konuşuyorsunuz bunun keyfini tadın. Duygularınız konuşmanın farklı bölümlerinde değişkenlik gösterebilir. Bunu birçok kez tekrarladınız ve artık hazırsınız. Her uyguladığınız zaman, konuşma biraz farklıdır, ancak ana mesaj hala aynıdır. İyi bir konuşmacı olmanın ilk kuralı budur, her konuşmanız biraz farklı olmalı yani doğal olmalıdır.

En sonunda, öğrendiğiniz her şeyi unutun ve oraya gidip konuşmanızın büyüsüne kapılın. Dinleyiciler sadece söylediğiniz sözcükleri değil, vücudunuzun ne söylediğini de duyuyorlar. Eğer gergin olduğunuzu hissederlerse bu iyi bir konuşma olmaz. Eğer gerçekten kendinizden eminseniz ve bunu onlar hissediyorsa, rahatlayabilir, konuşmanızı dinleyebilir ve keyfini çıkarabilirler.

Eğer sizde dinlenen bir konuşmacı olmak istiyorsanız bu 5 adıma dikkat etmelisiniz. Özellikle stres kısmı hepimizin tıkandığı noktadır. Bunu da daha çok pratikle atlatabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir