275 Ağacın Yaptığı Hava Temizleme İşini Tek Başına Yapan Cihaz Geliştirildi : CityTree

275 Ağacın Yaptığı Hava Temizleme İşini Tek Başına Yapan Cihaz Geliştirildi : CityTree

Doğaya salınan karbonmonoksit (CO),kükürtdioksit (SO2),azotdioksitler (NOx) ve partikül maddeler (is ve toz),fabrika bacalarından,araba egzozlarından çıkan kimyasal birçok gaz ve dumanlar…Daha niceleri ve niceleri…Biz insanoğlu soluduğumuz havayı işte böyle kirletmeyi beceriyoruz,sonrasında ise onu kurtarmak için çabalayıp duruyoruz.Nitekim bu tasarım harikası Citytree’de insanoğlunu ve diğer tüm canlıları kurtarmak için yapılmış muazzam bir şey.

Bu Yosun Kaplamalı Hava Temizleyicisi, 275 Kentsel Ağacın Yaptığı İşi Yapabiliyor

Dünyadaki çevre dostu şehirler, kentsel ve mühendislik projelerine sürdürülebilir alanları yoğun şekilde dahil ediyor. Bununla birlikte, bu tür yeşil ve çevre dostu bir çözüm genellikle pahalı oluyor ve şehirlerde geniş alanlar alabiliyor. Bu da uygunsuz bir sürdürülebilir çözüm haline gelebiliyor. Bir Alman merkezli firma doğa dostu bir yapı inşa ederek şehirlerin hava kirliliği ile başa çıkmayı planlıyor. Hadi gelin hep birlikte Citytree adı verilen bu doğa harikasını inceleyelim.

CityTree: Akıllı, doğal bir hava temizleyici çözümü

Birçok kentsel mühendislik projesi, tasarımlarında yeşil alanlar içerir, ancak bu çözümler bazen verimsizdir ve çoğu zaman pahalı olmaktadır. Ancak Green City Solutions ,şehirdeki hava kirliliğini etkili ve oldukça hesaplı bir şekilde ele alan bir teknoloji geliştirdi. Alman şirketinin girişimi, azot oksitleri, ozon ve partiküller maddeleri filtreleyen, geniş bir yüzey alanı yosun ve likenlerle kaplı dikey bir ünite olan CityTree adlı havayı ve çevreyi temizleyen bir ürün.

275 Ağacın Yaptığı Hava Temizleme İşini Tek Başına Yapan Cihaz Geliştirildi : CityTree

Yaklaşık olarak 4 metre yüksekliğinde olan Citytree yılda toplam 240 ton karbondioksit temizleyebiliyor. Start-up’ın web sitesine göre ,CityTree şehir havasını benzersiz ve doğal bir şekilde arıtabiliyor.

275 Ağacın Yaptığı Hava Temizleme İşini Tek Başına Yapan Cihaz Geliştirildi : CityTree

Bir CityTree ünitesi, 275 şehir ağacıyla aynı temizleme etkisine sahiptir ve avantajlı bir şekilde % 99 daha az yer kaplar ve % 5 daha az maliyet gerektirir. Birimler, CityTree’yi kendi kendini idame ettiren güneş panelleri ve su tutma sistemleri ile inşa edilmiştir. CityTree’nin yılda yalnızca birkaç saat bakıma ihtiyacı vardır.Bir CityTree işlevini optimize etmek için,sistem birimin durumu ve çevresel performansı ile ilgili verileri toplayan, analiz eden ve görselleştiren bir IoT teknolojisi ile bütünleştirilmiştir. Toplu olarak, CityTree, dünyanın her kenti için ideal olan akıllı, doğal bir hava temizleyici çözümüdür.

-Hava arıtımı
 CityTree, şehir havasına önemli bir iyileşme sağlayan dünyanın ilk verimli ve ölçülebilir çözümüdür.
-Isı Adaları
 Bağımsız, bitki esaslı bir hava filtresi olan CityTree, suyun buharlaşmasıyla çevreleyen havayı  soğutur ve bu nedenle ısı adalarına karşı yerden tasarruf sağlayan bir yöntemdir.
-Gürültü kontrolü
 Entegre oturma ile yeşil ve çok düşük bakım gerektiren gürültü kontrol biçimi olan CityTree,  herhangi bir şehir manzarasına uyumlu ve uygun maliyetli bir ektir.
-Biyoçeşitlilik
 Tek bir metrekarede, CityTree 1682 bitki için bir ev sağlamaktadır, bu sayede şehirdeki biyoçeşitliliği daha az yer kaplayan bir biçimde arttırmaktadır.
-Yeşil alanlar
 CityTree küçük bir alanda çok sayıda yeşillik sunarak iç şehirleri zenginleştiriyor ve bağımsız bir  sistem olarak sadece minimum bakım gerektiriyor.
275 Ağacın Yaptığı Hava Temizleme İşini Tek Başına Yapan Cihaz Geliştirildi : CityTree

CityTree birimleri bugüne kadar Almanya, Fransa, Norveç, Belçika, Makedonya ve Hong Kong’taki çeşitli şehirlerde kurulmuştur. Bir Citytree’nin maaliyeti yaklaşık olarak 25.000 dolar.

Keşke dünyamızı tertemiz tutabilsek de bunlara hiç gerek kalmasa.Ama insanoğlu işte mahvetmeyi başarıyor,ne yazık ki. Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın 😊

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir