Yüksek Lisans Nedir? Yüksek Lisans Hakkında Her Şey

Yüksek Lisans Nedir?

Merhaba arkadaşlar bu aralar aklıma takılan bir şey var bununla alakalı araştırmalar yapıyorum. Kesin bir sonuca varmış değilim fakat bu süreçte öğrendiklerim hakkında sizi de bilgilendirmek istedim. Belki içinizde benim gibi kendine “yüksek lisans yapmalı mıyım?” diye soranlarınız vardır. Araştırmaya önce yüksek lisans nedir, neden yapılmalıdır gibi sorularla başlarken sonrasında tezli yüksek lisans mı tezsiz yüksek lisans mı soruları izledi. Şartlarını araştırdım. Yüksek lisans yapan arkadaşlarımla konuştum şimdi sizlerle bu bilgileri paylaşacağım.

Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek lisans; lisans programından mezun olduktan sonra eğitim hayatına devam edip uzmanlaşmak istediğiniz alanda aldığınız minimum 1 maksimum 3 yıllık eğitimdir.
Yüksek lisans tezsiz ve tezli olmak üzere ikiye ayrılır :

1. Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz yüksek lisansın eğitim süresi 1 yıldır. Akademisyen olmak dışındaki amaçlar için genellikle tezsiz yüksek lisans tercih edilir. Tezsiz yüksek lisans yapmak isteyenler genellikle iş hayatında olup statüsünü arttırmak dolayısıyla maaşını arttırmak isteyenler olduğu için genellikle dersler ikinci öğretimdir. Tez yazmıyorlar fakat bitirme projeleri vardır. ALES şartı olmayan lisans türüdür. Eğer aklınıza yatıyorsa istediğiniz üniversitelerin enstitü sayfalarını takip edin. Başvuruları kaçırmayın! Bazı okullar yüksek lisans için mülakat yapıyor ve seçmek istediğini dalda size soru soruyorlar. Bu yüzden yüksek lisans yapmak istediğiniz alanı seçerken bilgi seviyenizin yüksek olduğu alanı seçmeniz ve oradan ilerlemeniz daha doğru olacaktır.

2. Tezli Yüksek Lisans

Öncelikle şunu söylemeliyim ki tezli yüksek lisansın amacı bilimsel araştırmalar yapmaktır. Akademisyen olmak istiyorsanız tezli yüksek lisans yapmak zorundasınız. ALES sonucunuzun yeterli olduğu taktirde başvurabilirsiniz. Tezli yüksek lisans eğitimi 1 yıl eğitim yılı ve 1 yıl tez yazma olmak üzere toplam 2 yıldan oluşur. Bazı okullar YDS (yabancı dil sınavı) isterken bazı okullar bunu kendisi yapar.

Yüksek Lisans Yapmayı Düşünmeli miyim?

Ben akademisyen olmak istemiyorum bunun için yapmayı düşünmüyordum. Ben mesleğimizin birbiriyle bağlantılı birçok alt dallardan oluştuğuna inanıyorum. Bunun için yan dallarından biriyle ya da alt dallarından biriyle bilgimi arttırmanın bana faydası olacağını düşünüyorum. Elbette yüksek lisans yapmış olmak iş ilanlarındaki kriterlerin birine daha uymama yardımcı olur hem de maaşıma etkisi olur. Bu düşünceler ile tezsiz yüksek lisans yapmam daha uygun olabilir diye düşünüyorum (hala kesin bir karar vermiş değilim). Bilginin fazlasının zararı olmaz. Eğer yüksek lisans yapmaya karar verirsem muhtemelen bu yapı alanında olacaktır.

Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

Başvuru yapmak istediğiniz üniversitenin enstitülerinin internet sayfalarından bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Bazı üniversitelerde farklılıklar olsa da genellikle aranan koşullar aşağıdaki gibidir. (Bu bazı farklılıklar istedikleri not ortalamaları olabilir genellikle 4.00 üzerinden 3.00 altı vasat olarak değerlendirilmektedir.)

1) Yüksek lisans yapmak için öncelikle lisans eğitiminizi bitirmiş olmanız gerekmektedir.

2) Tezli yüksek lisans yapılacaksa ALES sonucunun 55 puan ve üzeri olması.

3) Transkript (Not Listesi)

4) Başvuru formu

5) Özgeçmiş

6) YDS, IELTS, TOEFL vb. yabancı dil sınavlarının sonuç belgeleri.

7) Referans Mektubu

8) Nüfus kağıdının fotokopisi

9) Sicil belgesi

10) Erkekler için askerlik durum belgesi

SON SÖZLER

Yazımda okuduğunuz gibi yüksek lisans hakkında aklıma takılan araştırarak ve arkadaşlarıma sorarak öğrendiklerimi sizlerle paylaştım. Umarım sizin için de faydalı olmuştur.

4 Comments
  1. Avatar
    • Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir