Yeni Mezun Mühendislere Tavsiyeler

Yeni Mezun Mühendislere Tavsiyeler

Üniversite bitti,sonunda bitirmek için canla başla uğraştığınız mühendislik fakültesini bitirdiniz ve yeni mezun mühendisler kategorisine sizde dahil oldunuz. Hayattaki en önemli hedeflerinizden birisi olan okul bitirmeyi listeden çıkardınız. Peki okul bitti bitmesine ama yeni mezun bir mühendis olarak neler yapmalıyım ? İş hayatında izleyeceğim politika nasıl olmalı ? Gibi sorular zihninizi meşgul etmeye başladı bu sefer de. Bu yazımda yeni mezun olmuş bir mühendisin yapması gerekenlerden,dikkat etmesi gereken durumlardan,kısaca yeni mezun mühendise verilmesi gereken tavsiyelerden bahsedeceğim. Bu yazıda vereceğim tavsiyelerin tamamı,mühendislik sektöründe belli bir yere gelmiş,çeşitli zorluklar çekmiş mühendislerden alınarak hazırlanmıştır. Yani kaynak sağlam.. Neyse lafı fazla uzatmadan siz yeni mezun mühendisleri yada mühendis adaylarını yeni mezun mühendislere verilen tavsiyeler ile baş başa bırakmak istiyorum.

1-) Yeni mezun bir mühendis özel sektörde mi,kamu kuruluşunda mı çalışmalı?

Öncelikle her yeni mezun mühendisin aklına gelen bu soruyla başlayalım. Arkadaşlar özel sektör yada devlet kurumunda çalışmak tamamen sizin istediklerinize,beklentilerinize kalmış bir şey. Devlet ve özel sektörü şöyle bir kıyaslarsak,özel sektörde en az iki sene tecrübe kazanana kadar biraz daha kötü koşullarda çalışırsınız.Fakat devlet kurumuna kapak atabilirseniz özel sektördekinden daha iyi koşullarla çalışmaya başlarsınız. Ama devlet kurumunda yükselmeniz bir yere kadardır. Özel sektörde ise önünüz açıktır. Gidebildiğiniz yere kadar gidersiniz.

2-) Teknisyenleri,ustabaşılarını ezmeyin fikirlerini önemseyin

Yeni mezun mühendis arkadaşların yaptığı en büyük hatalardan biriside,mezun oldum mühendisim ben herkesten üstünüm kafalarına girmeleri. Siz her ne kadar okulda eğitimini almış olsanızda,çalıştığınız yerdeki teknisyenler sizden çok daha tecrübeli,bazı konularda çok daha bilgililerdir. Yeri geldi mi onlarla dikleşmek yerine fikirlerine başvurun.

3-) Her türlü soruna hazırlıklı olun

İş hayatında karşınıza çok çeşitli sorunlar çıkabilir. Siz bir mühendissiniz. Ben bunun eğitimini almadım bu sorunu çözemem deme hakkınız yok. Sorun her ne olursa olsun çözüm üretebilmelisiniz.

4-) Yabancı dil öğrenin dememe gerek yok sanırım

Eğer bu yazıyı okuyacak seviyeye geldiyseniz yabancı dil öğrenmeniz lazım dememe gerek olmadığını düşünüyorum. En az iki tane yabancı dil bilmelisiniz. Ama hala yabancı dil bilmiyorsanız,öğrenmeyi bu zamana kadar ihmal ettiyseniz yine de geç değil. Bir kursa giderek ya da evde kendi imkanlarınızla İngilizce’den başlayarak yabancı dil öğrenmelisiniz.
Kursa gitmeyip evde kendi imkanlarıyla yabancı dil öğrenecek taze mühendisler şu yazımızı okuyabilirler.Evde yabancı dil öğrenme yollarından bahsettim.

5-) Girdiğiniz İşte 1+ sene çalışmalısınız

Yeni mezun bir mühendise mezun olduktan sonra en çok sorulan sorulardan birisi tecrübedir. Tecrübe istemeyen büyük firma çok azdır. O yüzden girdiğiniz bir şirkette bir sene doldurup tecrübe kazanmaya bakın. Sonrasında isterseniz CV’nize yazacağınız 1+ sene tecrübe ile daha kolay iş bulabilirsiniz.

6-) İş güvenliği uzmanlığı sertifikası alın

Şimdi diyeceksiniz iş güvenliği ne alaka,benim ne işime yarar ama böyle düşünmeyin. İş güvenliğine ülkemizde verilen önem artmaya başladı. Gelecekte iş güvenliği uzmanlarının hemen hemen her sahada bulunacağını varsayarsak alın bir sertifika dursun köşede. Zarar gelmez.

7-) Yüksek lisans yapın

Yüksek lisansı ihmal etmeyin. Özel sektörde belki çok bir şey ifade etmese de eğer kamu kurumunda çalışmayı düşününen yada akademik kariyer yapmayı planlayan bir mühendisseniz yüksek lisansı ihmal etmeyin. Özel sektörde de hiç işe yaramaz değil. Yüksek lisansınızı kullanmayacak bile olsa bir firma sizinle aynı niteklikte biriyle sizin aranızda kalsa yüksek lisans yapmanız belkide sizi bir adım öne geçirecek. Düşünün bunları.
Ayrıca yüksek lisans hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler şu yazımızı okuyabilirsiniz.

😎 Askerliği aradan çıkarın

Askerliği henüz yapmamış olmanız iş bulmanız için en büyük engellerden birisi. Askerliği mezun olur olmaz aradan çıkarmanız faydalı olur. Benim için sıralama şu şekilde tabi bu herkese göre değişir. Ve bir uzman sıralaması değil tamamen benim kendi sıralamam.
Okul biter+Yüksek lisans yapılır+askere gidilir..Yüksek lisans yaparken de çalışabilirsiniz.

BONUS : Yeni mezun mühendislerden İş hayatında en çok beklenenler :

⏩Askerliğini yapmış olması
⏩İngilizce bilmesi
⏩En az 1+ sene bir yerde çalışmış olması(küçük bir firmada olsa)
Eğer yukarıda saydıklarımı hallettiyseniz piyasada daha kolay iş bulabilirsiniz. Tecrübeniz,okul isminizin önüne geçer her zaman bunu unutmayın. İlk girdiğiniz işe maaşına falan bakmadan sımsıkı sarılıp bırakmayın. Tecrübe kazanın. Daha güzel işler için referans edinin.

SON SÖZLER

Bu yazımda yeni mezun mühendislere iş hayatında kullanacakları,iş dünyasına daha bilgili bir şekilde giriş yapmalarını sağlayacak bilgiler vermek istedim.Umarım yararlı olabilmişimdir. Yeni mezun arkadaşlarda piyasadaki değerli büyüklerimizin verdiği bu tavsiyeleri kulaklarına küpe edip,uygulasınlar.Kendi yararlarına olur.
One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir