Staj Yapacak Enerji Sistemleri Mühendislerine Tavsiyeler

Staj Yapacak Enerji Sistemleri Mühendislerine Tavsiyeler

      Herkese merhaba arkadaşlar; uzun bir aradan sonra yeni bir yazıda sizlerle buluşmak çok güzel bir duygu. Yaz stajımdan dolayı biraz aksamalar oldu kusura bakmayın, telafisini bu yazım ile yapacağım, yazıma başlamadan önce Türkiye genelindeki Enerji Sistemleri Mühendisliği okuyan ve mezun olan arkadaşlardan aldığım geri dönüşler beni çok mutlu etti. Umarım genel olarak çektiğimiz sıkıntıları dile getirip çözüme kavuştururuz.
  
      Bir mühendis adayı için staj çok önemlidir, neden diye soracak olursanız sektöre atılmadan önce edineceğiniz tecrübeler size rehberlik edecek ve bu rehber yeri geldiği zaman sizi kör dipsiz kuyulardan çıkaracak bundan dolayı bir mühendis adayının yapacağı stajlar hem kendi için hem de sektöründe kendini tanıtmak için çok önemli bir fırsattır. Bana kalırsa bu fırsatı iyi değerlendirmenizi öneririm.

      Enerji Sistemleri Mühendisliğinde eğitim gören ve staj yapacak arkadaşlar bu kısmı dikkatlice okusunlar. Tam olarak 2. sınıfın yazında başlayıp yaz stajları ve dönem stajı fakülteden fakülteye farklılık gösterir. Genel olarak üniversitelerdeki derslerin içeriğine baktığımızda 2. sınıfta bölüm dersleri temel olarak başlar. Örnek vermek gerekirse bazı mühendisliklerin temeli olan termodinamik Enerji Sistemleri Mühendisliğininde temelidir, yani gördüğünüz ders içerikleri ile alakalı yerlerde staj yapmanız sizin yararınıza olur. Mesela benim eğitimimi sürdürdüğüm üniversitedeki ders içerikleri genel olarak %60 elektrik %40 makine ağırlıklıdır, bunları en yararlı bir şekilde kullanacağım yer doğalgaz çevrim santrali olduğu için bu alanı seçtim. Bu benim en önemli ve birinci tavsiyemdir ilk stajını yapacak arkadaşlar mutlaka ilk stajınızı yapabiliyorsanız termik ve doğalgaz çevrim santrallerinde yapın bu size en basit olarak termodinamik dersinin uygulamasını göreceksiniz hele ki güzel bir staj yerinde yaparsanız stajlarınızı maksimum verimlilikte geçirirsiniz.

     İkinci yaz stajı yani 3. sınıfın yazında başlayan staj mühendislik fakültelerinde okuyan arkadaşlar için çok önemlidir. En son yapacakları staj bu olacağı için artık yöneleceği  alanı seçmeleri gerek bundan dolayı hangi alanda uzmanlaşacaklarına karar vermeleri lazım ve ona göre tecrübe edinmeleri gerekir. Eğer şansınız yaver giderse staj yaptığınız şirketten teklif bile alabilirsiniz. Teknoloji fakültelerindeki arkadaşlar ise 3. sınıfın yaz stajını daha çok yenilenebilir enerji alanına yapmaları kendileri için daha yararlı olur hem de ne kadar çeşitli alanda yaparlarsa sektörü o kadar daha iyi tanımış olurlar. Son olarak teknoloji fakültelerindeki 4. sınıftaki dönem stajını artık ciddi şekilde yöneleceği alanı seçerek bir dönem boyunca kendilerini olabildiğince geliştirmeleri, stajını yaptığı şirkette hep göz önünde olmaya çalışmaları gerekir.

Kendi staj planım ve sıralamasını en son olarak paylaşmak istiyorum;
2.Sınıf’ın yaz stajı—-Doğalgaz Çevrim Santrali
3.Sınıf’ın yaz stajı—-Çatı tipi kurulum yapan bir güneş enerji şirketi veya büyük ölçekli bir güneş enerji santrali.
4.Sınıf’ın dönem stajı—-Rüzgar enerji santrali.

  Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, bir sonraki yazımda görüşmek üzere sıhhatle kalın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir