Sadece Mühendislerin Anlayabileceği 7 Durum

Sadece Mühendislerin Anlayabileceği 7 Durum

Bazı şeyler vardır kişiye özeldir.Bazı durumlar vardır herkes anlayamaz.Bu yazımda bahsedeceğim durumları da sadece mühendisler anlayabilecek.Her mühendisin okul veya iş hayatında mutlaka yaşadığı,başına gelmiş durumları sizler için derledim.Lafı çok uzatmadan sadece mühendislerin anlayabileceği durumlarla sizi baş başa bırakmak istiyorum.

1-) Evdeki elektronik aletleri söküp incelemek

Üniversite yıllarında özellikle elektrik veya makine okuyan mühendislik öğrencileri,evdeki elektronik aletlerin içinin nasıl görüneceğini merak edip parçalarına ayırırlar.Tabi Türkiye’nin gelir durumu da belli olduğu için parçalara ayrılıp üzerinde bilimsel(!) inceleme yaptığımız elektronik aletimiz genelde ya televizyon yada radyodur.

2-) Ev aletlerini düzeltmek sizin görevinizdir

Hangi mühendisliği okursanız okuyun evdeki bütün elektronik aletler size zimmetlidir.Bulaşık makinesi mi bozuldu sizi çağırırlar,ütü mü bozuldu sizi çağırırlar.Tamirciye ne gerek var boştan yere para (!).Bizim evde mühendis var o halleder..

3-) Çevrenizde kızdan çok erkek olur

Mühendislikte genelde erkek nüfusu kadın nüfusundan daha fazladır.Her ne kadar günümüzde kadınlar da teknik alanlara yönelmeye başlasalar da hala erkek nüfusu kadın nüfusundan fazla mühendislik fakültelerinde.Bu sebepten sürekli sizin bölümde kız yok ya diye komik olmayan tiplerden komik olmayan esprilere maruz kalırsınız.
Hazır yeri gelmişken şunu söylemeden geçemeyeceğim.Mühendislik erkek mesleği değildir.Kadınlardan da bölümü farketmeksizin en az erkekler kadar iyi mühendis olur.Yani artık toplumuzdaki mühendislik erkek mesleğidir algısının yıkılması lazım.Bizim de kadın ve mühendislik isimli kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Yazı:10 Maddede İnşaat Mühendisliği Okumak

4-) Genelde insanlar senin ilgi duyduğun şeye ilgi duymazlar

Yolda giderken biriyle karşılaştın.Sana gününün nasıl geçtiğini sordu ve sende heyecanla işinden bahsetmeye başladın.Siz ne kadar hevesli ve istekli anlatırsanız anlatın karşınızdakinin sıkıldığını göreceksiniz.Genelde her mühendisin başına en az bir kere gelir bu olay.
Özet olarak : Mühendisin halinden mühendis anlar..

5-) Kardeşinizin,komşu çocuğunun yada bir akraba çocuğunun proje ödevlerini yapmak

Çevrenizdeki çocuklardan birisine okuldan bir proje ödevi verildiyse ve bu ödev maket,devre gibi bir şey ise geçmiş olsun.Bu ödevi çocuktan çok siz yapacaksınız.Çocuğun kendi kendine uğraşıp saatlerce emek verdiği ödeve sizde yine saatlerce emek vererek çocuğun hatalarını düzelteceksiniz.Sonuçta siz mühendissiniz.Benimde çocuğumun proje ödevi olsa ben mühendis abisine gönderirim ..

6-) Kafein hayatınızın bir parçasıdır

Mühendis demek uykusuz geceler demektir.Hem okul hayatınızda hem de iş hayatınızda genelde uyku düzenine sahip olamazsınız.Çoğu zaman geceleri de çalışmak zorunda kalırsınız.işte burada kafein devreye girer.Sert bir kahve geceleri sizin en iyi arkadaşınız olur..

7-) Üniversiteden mezun olup ilk işinize girince hiçbir şey bilmediğinizi fark edersiniz

İlk işinize girdiğinizde önünüzdeki tonlarca evrakla boğuşurken 4 sene boyunca boştan yere mi okudum ben diye isyan edersiniz..

SON SÖZLER

Bu yazımda sadece mühendislerin anlayabileceği durumlardan bahsettim.Tabi bu listeye girmeyen fakat sizlerin yaşadığı bir çok olay vardır.Sizde bu yazının altına yorum olarak paylaşabilirsiniz.
2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir