Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Nedir?

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Nedir?

Merhaba arkadaşlar,bu yazımızda sizlere ülkemizde çok popüler olmayan bir mühendislik dalı olan petrol ve doğalgaz mühendisliğini tanıtmak istiyorum.Hem üniversite tercihinde petrol ve doğalgaz mühendisliğini tercih etmek isteyen arkadaşlar için hem de petrol ve doğalgaz mühendisliğini merak edenler için bilgilendirici bir yazı olacak.Şimdi lafı fazla uzatmadan aklınızdaki, petrol ve doğalgaz mühendisliği nedir,ne iş yapar vb soruları cevaplandırmak istiyorum.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Nedir?

Petrolün tüm dünya için ne kadar önemli bir kaynak olduğu ortada.Petrol ve doğalgaz mühendisliği de dünyamız için önemli bir kaynak olan petrolün;çıkarılması,işlenmesi,rafine edilmesi gibi konuları uygulayan ve takip eden mühendislerin yaptığı meslektir.Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü ise bu işlemlerin eğitiminin verildiği bölümdür.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü Dersleri

Peki petrol ve doğalgaz mühendisi olmak için alacağımız 4 yıllık lisans eğitiminde ne gibi dersler görürüz,biraz da onlardan bahsedelim.

Petrol ve doğalgaz mühendisliğinde,her temel mühendislikte olduğu gibi ilk sene fizik,kimya,matematik dersleri verilir.Okuldan okula farklılık gösterse de çoğu okulda ikinci sınıfta petrol ve doğalgaz mühendisliği öğrencilerine jeoloji dersi verilir. üçüncü ve dördüncü yıllarında ise petrol jeolojisi, petrol üretimi mühendisliği, doğalgaz mühendisliği, sondaj mühendisliği gibi petrol ve doğalğaz mühendisliği ile ilgili dersler verilmektedir. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir ayrıca, öğrenciler yaz aylarında staj yapmak zorundadırlar.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Eğer petrol ve doğalgaz mühendisi olmak istiyorsanız fen bilimlerine ilgi duymanız gerekir.Özellikle kimya dersini sevmelisiniz çünkü çoğu maddeyi,malzemeyi kimyasal yönden inceleyeceksiniz.Bölüm derslerinizde kimya temelli olacak..

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümünü Bitirenler Hangi Unvanla Mezun Oluyorlar?

4 Yıllık petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünü bitirirseniz,petrol ve doğalgaz mühendisi sıfatı ile okuldan mezun olursunuz.Daha sonra isteğinize bağlı olarak yüksek lisans yaparsanız,yüksek petrol ve doğalgaz mühendisi unvanına sahip olursunuz.Bu arada yüksek lisans yapmanızı kesinklikle öneririm. Hatta buraya tıklayarak yüksek lisans hakkında bilgi verdiğimiz makalemize ulaşabilirsiniz.

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Çalışma Alanları

Okulu bitirdik.Petrol ve doğalgaz mühendisi olarak mezun olduk.”Peki biz nerelerde çalışacağız?” dediğinizi duyar gibiyim.Bu soruya da cevap vermek istiyorum.

Petrol ve doğalgaz mühendisleri, Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde; TPAO ve ona bağlı şirketlerde; özel petrol şirketlerinde, MTA, DSİ ve BOTAŞ’ta çalışabilirler.Ayrıca ülkemizin sondaj ve petrol alanında yaptığı çalışmalar göz önünde bulundurulursa petrol ve doğalgaz mühendisliğinin öneminin giderek artacağı da bir gerçek..

SON SÖZLER

Bu yazımda sizlere petrol ve doğalgaz mühendisliği hakkında bilgi vermeye çalıştım.Tercih yapacak arkadaşların aklına gelebilecek olan :
-Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Nedir?
-Petrol ve Doğalgaz Mühendisleri Nerelerde Çalışır?
-Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?
-Petrol ve Doğalgaz Mühendisinin Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?
gibi sorulara cevap bulmaya çalıştım.Umarım verim aldığınız bir yazı olmuştur.Buraya tıklayarak diğer mühendislik tanıtımlarımıza ulaşabilirsiniz.
2 Comments
  1. Avatar
    • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir