Pazarlama Dünyasında Renklerin Psikolojik Etkileri

Pazarlama Dünyasında Renklerin Psikolojik Etkileri

Günümüz pazarlama dünyasının odak noktası olan, insanların satın alma davranışlarını etkileyen en önemli faktör renklerdir. Renkler “duygularımızın yönlendiricisidir” denebilir. Renkler satın alma davranışımızda o kadar çok etkilidir ki, bu durum çocuklardan yetişkinlere kadar her bireyi etkiler. Bunun için başta reklam firmaları olmak üzere neredeyse bütün firmalar odak noktası olan renkler üzerinde çalışırlar. İlk olarak insanlara yansıtmak istedikleri marka anlayışını renkleri kullanarak oluştururlar. Renkler insan psikolojisinde (herkeste aynı olmasa bile çoğumuzda) izler bırakır. Renklerin; gıda sektöründen tutunda, mobilya, kıyafet, bankacılık, mekân tasarımları gibi pek çok sektörde kullanılan insanları etkileyebilme kabiliyeti vardır. Bu sebeple renklerin kullanımı, reklamcıların ve firmaların verdikleri mesajın hem psikolojik hem de gerçekçi niteliklerini daha da arttırmalarını sağlar. Buna ek olarak tüketicilerin renkleri diğer görsel öğelerden daha hızlı algılaması, yani renkle kodlanmış nesnelerin biçimle kodlanmış nesnelerden üç kez daha hızlı algılanması renklerin reklam sektöründeki önemini göstermektedir. Yapılan araştırmalar; nesneleri %3 dokunarak, %3 koklayarak, %3 tadarak, %13 işiterek, %78 görerek algıladığımızı göstermektedir ve 9 saniye içinde seçimimizi etkileyen en önemli unsurun renk olduğunu ortaya koymuştur.

Renkler Ve Psikolojik Etkileri

KIRMIZI

Dinamik bir renk olan kırmızı iştah açan bir renktir. Fast food markalarının sıklıkla kullandığı renktir. Coca-Cola bunun en güzel örneğidir. Ayrıca Pizza Hut, McDonalds, Burger King ve Ülker gibi gıda ve fast food zincirinde lider olan bu firmalarda ürün ambalajlarında ve logolarında kırmızı rengi kullanmaktadır. Kırmızının kan akışını hızlandıran ve nabzı yükselten bir renk olmasını fırsat bilen araba firmaları spor arabaları göze çarpan şekilde kırmızıdır.

MAVİ

Huzur, sakinlik ve güvenilirliği temsil eden bir renktir. Başarıyı çağrıştırır. Ofislerde, kurumlarda sık sık kullanılır. Mavi yemek yeme isteğini azaltan bir renktir. Deterjan firmaları ve kişisel bakım ürünleri yapılan araştırmalar sonucunda mavi rengin temizlik olarak algılandığını ortaya koymuş ve temizlik ürünlerinin ambalajlarında mavi rengi kullanmıştır. Örnek olarak: Davidoff Cool Water Parfüm, Nivea…

YEŞİL

Sağlığı, dinginliği ve doğayı çağrıştıran bir renktir. Yeşil renk, beyinde uyum hissiyatını uyandırır. Beyin ve duygular arasındaki dengeyi sağlayarak kararlılığa yol açar. Sessizliği, huzuru, iyimserliği vurgular. Doğadan markası bitki ve dökme çaylarının ambalajında yeşili kullanmaktadır. Diğer sektörlerden örnekleri ise Garanti Bankası, Starbucks.

SARI

Canlılığı, enerjiyi, pozitifliği, neşeyi, hareketi temsil eder. Satın alma dürtüsünü arttırır. Anlık dikkat çekme yeteneğine sahip bir renktir. Örnek olarak ticari taksiler verilebilir çünkü geçici olarak taksiye ihtiyaç duyarız ve trafikteki arabaların içinden sarı taksileri kolaylıkla görebiliriz.

MOR

Yaratıcı, bilge ve hayal gücünü temsil eden bir renktir. Var mısın kalpleri yumuşatmaya?” sloganıyla herkesin duygusal yönünü ortaya çıkarmaya çalışan Milka çikolata, ‘’ Kalpleri Yumuşatma Hareketi’’ni reklamlarında kullandığı mor renkli Milka ineği ile insanları tatlı bir dille birbirine yakınlaştırır. Çikolatayı bireysel tüketimden ziyade bir sosyalleşme aracı olarak gösterir.

BEYAZ

Sağlık, temizlik, saflık, sadelik, masumiyeti temsil eden renktir. Bütün bu tanımlamalara uyan en önemli örnek gelinliktir. Çağrıştırdığı tanımlardan dolayı gelinlikler beyaz üretilir. Bir diğer sektör ise ilaç sektörüdür. İlaç kutuları genellikle beyaz renktedir.

SİYAH

Gücü, karanlığı, geceyi, gizemi, klası, şıklığı temsil eden bir renktir. Örnek olarak ilk akla gelen pahalı araba markalarından BMW, Mercedes…Koyu ve ağır bir renk olan siyah; uçak ve gemi gibi ulaşım araçlarında kullanılmayan bir renktir.

2 Comments
  1. Avatar
    • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir