Mühendislik Okumak İçin 10 Neden

Mühendislik Okumak İçin 10 Neden

Merhaba sevgili TazeMühendis takipçileri.Yeni yazımla yeniden karşınızdayım 😉 Bugünkü yazım aslında mühendislik tercih etmiş olan arkadaşlarıma değil de mühendislik tercih edecek olan arkadaşlarıma hitap edecek.Malum ygs-lys stresini attıktan sonra sınava çalışmaktan bile daha zor olan bir tercih dönemi sizleri bekliyor.Ne yapmalı,nasıl yazmalı,neresi iyi,neresi kötü,puanım şu üniversiteye yetiyor mu hatta bu sorular yetmezmiş gibi şu il eve ne kadar yakın,yurt yoğunluğu nasıl gibi birçok soruya cevap arayacağınız sıkıntılı bir dönemdir tercih zamanı.Hepimizin hayalleri,hayatları ve olmak istediği meslekler bambaşkadır.Bir mühendislik öğrencisi olarak “Neden Mühendislik?” sorusunu biraz size açmak istiyorum ve bu konuyu sizlere yazmak istiyorum.Benim mühendislik tercihi yapıp,mühendislik okumama neden olan sebeplerin bazırlarını sizlerle paylaşacağım.

1)Meslekten Memnun Kalmak

Mesleğinizden memnun kalmak istiyorsanız onu severek yapın.Bu cümlenin üstüne hakikaten başka bir söz söylenemez.Mesleğinizi severek,gönülden ona inanarak yaparsanız inanın önünüzde hiçbir şey duramaz.Mühendislik mesleği sürekli kendinizi yenilemek zorunda olduğunuz,dinamik,daima yenilikçi ve teknolojiyle iç içe olan bir meslek olduğu için kişiye heyecan,heves ve istek katar.

2)Kariyer İmkanlarının Mühendislikte Fazla Olması

Bir mühendislik dalı altında aslında birçok mühendislik dalı vardır.Örneğin;elektrik-elektronik mühendisliğinin alt dalları elektrik,elektronik,yazılım,biyomedikal,elektronik haberleşme,güç,otomasyon,mikroelektronik mühendisliği gibi mühendislik dallarıdır.Yani siz elektrik elektronik okuyarak aslında bu mühendislik dallarını da bir nevi görmüş oluyorsunuz.Yani bu dallarda da çalışabilirsiniz.Çalışabileceğiniz birçok alan vardır.

Tavsiye yazı:Mühendislik Tercih Rehberi

3)Yaratıcı Düşünme

Sizin de bildiğiniz üzerine devir artık teknoloji devri.Artık teknolojiyi yakalamak ve daima canlı kalabilmek için yaratıcı düşünebilmek çok önemli.Ve hatta bu teknoloji hızına yetişmek için daha çok yaratıcı düşünebilen mühendislere ihtiyaç var.Eğer siz de kendinize bu konuda güveniyorsanız kesinlikle mühendisliği seçmelisiniz.

Mühendislik Okumak İçin 10 Neden

4)Mücadeleci ve Rekabetçi İş

Gelelim 4. maddemize.Bu madde en sevdiğim maddelerden biri çünkü hayatım boyunca hırslı,mücadeleci ve rekabeti seven bir insan olmuşumdur.Çünkü her zaman mücadele etmeden,çaba göstermeden hiçbir şeyin elde edilemeyeceğine inanmışımdır.Bunun iş hayatına atıldığımda da böyle olacağına inanıyorum.Çünkü mühendislik mesleği mücadele etmesini bilen,pes etmeyen,yılmayan,rekabet ortamına alışmış insanların mesleğidir.

5)Entelektüel Gelişim

Mühendislik eğitimi,kişinin mantıklı düşünerek problemleri çözme kabiliyetlerini geliştirerek beyni çalıştırır.Olaylar ezbere değil ani yaşanır.Gerek eğitiminizi alırken gerekse de iş hayatınız da karşılaşacağınız her soruna çözüm bulmaya çalışmak size o kadar hayat tecrübesi katacaktır ki hayat boyu fayda sağlayacaktır.Örneğin;bir problemi çözme kabiliyeti planlama yapma,iş bulma,para biriktirme,ev satın alma gibi birçok işte yardımcı olabilir.

6)Teknolojik ve Bilimsel Kavrama Yetisi

Daha geçen gün karşılaştığım bir olayla bu maddeyi açıklamak istiyorum.Evde televizyon izlerken birden Toyota’nın “Hybrid Araba” reklamı karşımıza çıktı.Tabi ki bir mühendis olarak ilgim olduğu için hybrid arabanın nasıl bir şey olduğunu biliyordum.Birden annem bu nasıl bir şey ki yağmur? dedi bana.Bildiğim için açıkladım hemen.Yani burada demek istediğim mühendislik mesleği sürekli teknoloji ile iç içe olan bir meslek olduğu için çok geniş bir perspektife sahip olursunuz.Toplumda konuşulan konuları,yenilikleri daha iyi anlarsınız.

7)Prestij

Yani sizin birer etiketiniz.Okulu bitirdiğinizde size seslenilecek hitap edilecek olan etiketiniz.Örneğin,Mühendis Yağmur Çetin.Yani adınızın soyadınızın başına gelecek olan etiketiniz.Mühendislik mesleği her zaman çok çalışmayı ve güçlü bir teknolojik beceriyi gerektiren bir meslektir.Böylesi saygıdeğer bir alanın üyesi olmak size çok büyük bir prestij kazandırır.

Tavsiye Yazı:Okurken Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

8)Topluma Faydalı Olma

Mühendisliğin temel amacı,topluma faydalı olabilmek,toplumu geliştirmek ve topluma her zaman artı değer katmaktır.Böylesi toplumla iç içe olan topluma koşan,topluma hitap eden bir meslekteki maneviyatta sizi daima ileri taşır.

9)Profesyonel Çalışma Çevresi

Mühendis olarak,belli bir dereceye kadar serbest olduğunuz profesyonel bir çevrede iş yaparsınız.Bunun yanında çalıştığınız şirketteki olayları etkileyebilecek konumda olursunuz.Uygun bir iş yeri ve işi rahat yapmak için gerekli imkan ve teçhizatlarla donatılırsınız. Bu yüzden,yaptığınız işin verimliliği önemlidir, yani yaptığınız işin kalitesi ve miktarı.Ayrıca kurumunuzdaki daha tecrübeli mühendislerden birçok şey öğrenebilirsiniz.

10)Maddi Kazanç

Maddi kazanç kendinizi geliştirmenize bağlı olarak değişen bir miktardır.Ne kadar kendinizi geliştirir,tecrübe edinirseniz o kadar maddi kazancınız artar.

Tavsiye Yazı:İyi Bir Maaşın Sırları

Yazımı burada sonlandırırken tercih edecek bütün arkadaşlara başarılar diliyorum.İnşallah her şey gönlünüzce olur.Kendinize çok çok iyi bakın hoşçakalınn 😊💃

3 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
    • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir