Mühendislik İş Görüşmelerinde Sorulan 5 Zorlu Soru ve Cevapları

Mühendislik İş Görüşmelerinde Sorulan 5 Zorlu Soru

Mühendislik işi için başvurduğunuz bir firmada bir iş görüşmesi geçirmeniz şarttır.Bu görüşmede genellikle sizi tanımaya yönelik sorular sorulur.Başvurduğunuz firmanın insan kaynakları ekibi iyi ise bu görüşmede sordukları sorularla sizin becerilerinizi,o iş için uygun olup olmadığınızı,analitik düşünme özelliğine sahip olup olmadığınızı sadece görüşmede sorduğu sorularla CV’nize bile bakmadan anlayabilirler.Bu yazımda iş hayatının vazgeçilmezi olan,güzel bir iş için ilk adım olan,iş verenlerin sizi tanımasını sağlayacak,mühendislik iş görüşmelerinde sorulan 5 zorlu soruyu derledim.Lafı çok uzatmadan sizi bu sorularla baş başa bırakmak istiyorum.

1-) Bana Kendin Hakkında Bir Şeyler Söyle

Tüm mühendislik iş görüşmelerinde ilk olarak bu soru sorulur.Genellikle, bu sorunun amacı, kişisel yaşamınız ve geçmiş başarılarınız hakkında konuşmak değil, kendinizi nasıl gördüğünüz ve gelecek vizyonunuz hakkında konuşmaktır. Bazı görüşmeciler, ilk bağlantıyı yapmak için bu soruyu kullanıyor. Görüşme uzmanları, bu sorunun cevabıyla, kendinize güven düzeyinizin ve iletişim becerilerinizin belirlendiğini söylüyor.

Peki bir mühendis bu sorunun cevabını nasıl vermeli?

Becerileriniz ve ilgili iş deneyimleriniz, kendiniz hakkında konuşmak yerine, iş başvurusu yaptığınız şirketten bahsetmeye, ürün ve hizmetlerine odaklanın ve işlerini büyütmelerine veya ürünlerini daha da geliştirmelerine nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda fikirlerinizi paylaşın. Unutmayın, yetenekleriniz ve deneyimleriniz özgeçmişinizdedir, bu nedenle zaten bildikleri şeyleri tekrar etmenize gerek yoktur. Demek istediğim, iş görüşmesine sizi bu yüzden davet ettiler; Işi yapmak için temel bilgi ve tecrübeye sahip olduğunuzu özgeçmişinizden biliyorlar ve bunun yerine neden başvuruda bulunduğunuzu,neden bu çalışma alanını seçtiginizi ve neden onlar için çalışmak istediğinizi merak ediyorlar.

2-) Zayıf Olarak Gördüğün Yönlerin Neler?

Zor bir iş görüşmesi sorusu! Ve kesinlikle, sadece bir mühendislik işi görüşmesi sorusu değil. Görüşmeci önünde kusurlarınızdan bahsetmek istemezsiniz, değil mi? Mühendislik işini alabilmek için onu etkilemek için güçlü yönleriniz hakkında konuşmayı tercih edersiniz. Fakat bu, görüşmelerde daima ortaya çıkan sorulardan birisidir ve kesinlikle cevaplamalısın. Hepimiz insanız, hepimizin kusurları var.Peki bu sorunun amacı ne? Görüşme yapanlar neden bu soruyu soruyor? Bu soru iş başvurusu yapan kişilerin kendi merkezli mi yoksa hatalarını kabul eden kişiler mi olduğunu anlamak için soruluyor genelde.Bu sayede iş verenler yeri geldiğinde hatayı kendi üzerinize alıp alamayacağınıza bakıyorlar.

Peki bu soruya vereceğiniz en doğru cevap nedir?

Bu soruya cevap vermenin en iyi yolu,yakında ortadan kaldırabileceğin bir zayıflıktan bahsetmektir.Yani telafi edilebilir,üzerinde çalışarak ortadan kaldırabileceğiniz kusurlar hakkında konuşmaktır.
Bu konu hakkında bir örnek vermek istiyorum :

Zayıflığım, fena halde işkolik olmam. Yapılacaklar listemdeki her şeyi kontrol etmeden günümün eksik olduğunu hissediyorum. Ancak eminim ki bu zayıflığı bir güce dönüştürebilirim. Ofisten ayrılmadan önce, gün boyunca yaptığım bütün işlerin tamamlandığından emin olmak için bu özelliğimi kullanabilirim.

Bu yanıtı verirseniz eğer karşınızdaki görüşmeci asıl zayıf yanlarınızı sakladığınızı düşünebilir.
İşte çok daha iyi, mantıklı ve dürüst bir yanıt:
AutoCAD’de 2D ve 3D parçalarını tasarlama konusunda beş yıllık tecrübeye sahip bir aday arıyorsunuz. Bu alanda yalnızca üç yıllık doğrudan tecrübem var. Bununla birlikte, her zaman tüm tasarım özelliklerini karşılayıp zamanında tasarımlarımı sunabildim. Ben de bu gibi parçaları diğer yazılımları kullanarak tasarladım.Fakat yinede Autocad ile ilgili bana verebileceğiniz her işi yapabileceğime inanıyorum.
Bu cevap kulağa hem daha mantıklı hemde inandırıcı geliyor değil mi?
Mühendislik İş Görüşmelerinde Sorulan 5 Zorlu Soru

3-)Kendinizi Bir Kelimeyle Anlatın

Bu soru görüşmecinin sizin kendinizi nasıl gördüğünüzü bir kelime ile anlamasına yardımcı olacaktır.Bu soruya cevap verirken iyi yanlarınızı düşünün ve bunları saklamayın.Fazla mütevazilik zarar verir.En iyi yanlarınızı düşünüp ona göre bir kelime seçin.

4-)Son İşinden Neden Ayrıldın?

İşe alım müdürleri veya görüşmeciler bu soruyu son işinizden ayrılma nedeninizden emin olup olmadığınızı anlamak için sorar.Ayrıca bu soru bir güven testi niteliğini de taşır.Neler olup bittiği hakkında asla yalan söylemeye çalışmayın. Beyaz bir yalan bile olsa söylemeyin. Yalan bir yalandır ve görüşmeciler büyük ihtimalle hemen yalan söylediğinizi anlayacaklardır. Ayrıca görüşmeciler sizi görüşmeye almadan önce mutlaka hakkınızda araştırma yapmışlardır.Yani yalan söylemek sizi kurtarmaz.Sizin hakkınızdaki şeyleri zaten biliyor olacaklardır.

Peki bu soruya nasıl cevap vereceksiniz?

Neden ayrıldığınızı tam olarak yazın ve mühendislik iş görüşmesine gitmeden önce cevabınızı değerlendirebilecek birine danışın.Söylediğiniz şey önemlidir, ancak çoğu kez daha önemli olan şey onu nasıl söylediğinizdir.Söylerken güven verici olmalısınız.Beden diliniz,davranışlarınız söylediğiniz şeyin doğru olduğuna karşı tarafı inandırmalı.

5-)Stresli ve Baskı Altındayken Sorunlarla Nasıl Mücadele Ediyorsunuz?

Mühendislerin getirildiği görevler,yaptığı işler genellikle kritik meselelerdir.Bu yüzden sizin üzerinizde baskı hissetmenize yol açabilir yaptığınız iş.Bu yüzden görüşmeciler sizin baskı altında nasıl davrandığınızı görmek isterler.Bir mühendisin alacağı hatalı bir karar çok kritik sonuçlara yol açabilir.O yüzden baskı ve stres yönetimi konusunda iyi olmalısınız.Baskı altındaysanız ne yaparsınız? Baskı altındayken gerimi çekilirsiniz yoksa bir çözüm bulmaya mı çalışırsınız?
Bu soruyu yanıtlamanın en iyi yolu iddialı ve güvenilir olduğunuzu hissettirmektir.Görüşmecinin gözlerine bakıp şunları söyleyin :

Hiç vazgeçmem.Çok baskı altında oldum ve asla vazgeçmedim. Ne kadar zaman alırsa yapsın bir çözüm bulmaya takıntılıyım.


Buna benzer bir cevap vermeniz görüşmecide iyi bir izlenim bırakacaktır.

SON SÖZLER

Bu yazımda mühendisler için en zor iş görüşmesi sorularını derledim.Mühendislere mülakatlarda sorulan en zorlayıcı sorulara cevap aradım.Bir mühendis iş görüşmesinde nasıl davranmalı,mülakat sorularına nasıl cevap vermeli,görüşmeciler sordukları sorularla sizde ne görmek ister,hakkınızda neyi bilmek ister gibi sorulara cevap verdim.Umarım faydalı olmuştur.Yeni mezun mühendis arkadaşlara yol gösterici bir iş görüşmesi yazısı olması dileği ile..
2 Comments
  1. Avatar
    • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir