Mühendisliğe Yıllarını Vermiş Tecrübeli Mühendislerden Taze Mühendislere Tavsiyeler

Mühendisliğe Yıllarını Vermiş Tecrübeli Mühendislerden Taze Mühendislere Tavsiyeler


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yıllardır okul okuduğumuz için çok iyi bildiğimiz kurallardan biri de okulda önce derslere gireriz sonra sınavlara gireriz. Hayatla ilgili bilmemiz gereken ilk kural şudur ki, önce sınava tabi tutuluyorsunuz ve sınavdan başarısız olunca dersinizi alıyorsunuz. 🙂 Hepimiz hata yapma eğilimindeyiz ne demiş Orhan  Baba: “Hatasız kul olmaz.”  Özellikle mühendislik kariyeri yolunda ilerleyenler, okulda öğrendikleri bilgilerle sahada yapacakları örtüşmeyince kendilerini daha savunmasız hissediyorlar. Bütün mühendisler bu yollardan geçiyor. Okul bilgisine iş bilgisini ekleyip gerçek bir mühendis olana kadar hatalar yapıyorlar ve bunlardan ders alıyorlar. Şimdi sizlere bahsedeceğim 7 hata bu işe yıllarını vermiş mühendislerin tavsiyeleri üzerine yazılmıştır ve sizlere faydalı olacağına inanıyorum.

1. Planlamada Başarısız Olmak, Başarısızlığı Planlamaktır

Bu tavsiye Grant Francis’ten E & T Jobs’a aittir. İnsanlara doğrudan yeni bir projeye atlamak hepimize cazip geliyor. Gereksinimleri, özellikleri, veri, yönetim ve müşteri ihtiyaçlarını anlamak için biraz zaman ayırmak gerektiğini unutuyoruz. Birazda ayrıntılara dikkat etmemiz gerekiyor. Bu işte ilerleyebilmek için çekinmeden düşüncemizi, sorularımızı yöneltebiliyor olmalıyız. Şüphe duyduğunuzda soru sormaktan sakın çekinmeyin. Karşınızda kim olursa olsun uslubuna uygun soru sormaya ve fikrinizi söylemeye hakkınız var. Soru sorarken de yerine göre acemiliğinizi yani şaşkınlığınızı hissettirmemeye de özen göstermelisiniz. Verilen büyük görevleri daha iyi yapabilmek için bu büyük görevleri küçük görevlere bölmek iyi bir fikirdir. Görevleri tamamlama konusunda yardım istemek veya görevlendirmekten korkmayın. Planı doğru yapmak demek rotayı doğru çizmek demektir.

2. Öğrenmeyi Bırakmayın

Öğrenmeyi asla bırakmayın. Öğrenmenin ne yaşı vardır ne de sınırı. Bilgilerinizde ki zayıf noktaları arayın bulun ve kapatmaya çalışın. İşleyen demir pas tutmaz demiş atalarımız. Devamlı ilerleyin ve durmayın. Kendinizi her zaman uzmanlık alanınızda güncel tutun. İş alanınızın hiç çalışmadığınız bir kademesinde çalışmanız gerektiğinde, ihtiyacınız olan deneyim ve bilgiyi öğrenmekten geri kalmayın.Korkmayın ve adım adım ilerleyin. Uzun vadede karşılığını alacaksınız.

3. İki Kez Ölçün, Bir Kez Kesin

Özen bir erdemdir. Üstleri etkilemeye çalışmak için projenin tamamlanmasında asla acele etmeyin. Hızlı ve yanlış olmasındansa uzun sürede daha doğru olması iyidir. Acele edip sürekli hata yapıp başa dönmektense yavaş ve doğru ilerlemek daha iyidir. Atalarımızın da dediği gibi daha az acele daha hızlı olmanızı sağlar. Çalışmalarınızı, özellikle müşterilere sunmadan önce kontrol etmelisiniz. Kendinizi denetleyin. Çalışmaları özellikle ilk birkaç projenizde çift ve üçlü kontrol etmeyi öğrenin. Zamanla tecrübeniz bunu hızlandıracak.

4. Asla köprülerinizi yakmayın

Kendi isteğinizle ayrılıyorsanız kötü şartlarda asla terk etmeyin. Sektör şaşırtıcı derecede küçüktür ve geleceğin ne olacağını asla bilemezsiniz. Ayrıca mevcut işvereninizin diğer şirketlerle olan bağlantılarını bilemezsiniz. Sizi ısırmak için geri gelebilir.

5. Asla son tarihleri ​​kaçırmayın

Son başvuru tarihlerine dikkat ettiğinizden emin olun. Programlar yeni mühendisler için bir sıkıntı gibi görünebilir, ancak programların düşmanınız olmadığını unutmayın. Sizin elle çizmek için saatlerinizi harcayacağınız çizimi programın saniyeler içinde yaptığını hatırlayın, sizin hesaplamanızın saatlerce süreceği hesaplamaları programın saniyeler içinde yaptığını hatırlayın.  Olumsuz geri bildirim de benimsenmelidir. Onarın, düzeltin ve öğrenin. Hatta aylar sonra bile bazı projelerin değiştirilmesi gerekebilir. “Tamamlandı”, “bu iş bitti” düşüncesine girmemeye çalışın. Unutmayın bir ekibin üyesindesin. Alçakgönüllülük uzun vadede saygı ve güvenini kazanacaktır.

6. Başkalarının senin yerine karar vermesine izin verme

Patronunun, arkadaşlarının, ailenin yani kimsenin senin adına karar vermesine izin verme. Elbette onlar ile fikir alışverişi yap ama sonra otur kendin düşün doğruyu yanlışı kendin seç. Yaptığın seçimleri kendin yap ki hatalarında doğrularında senin olsun.

7. İşini Hayatının Önüne Koyma

İnsanlar yaşamak için çalışma felsefesini unutup çalışmak için yaşıyorlar. Buna sebep olan şey elbette hayat şartları fakat doğru olan bu değil. Çok paranız olup onu harcayacak vaktiniz kalmayacağına biraz daha az paranız olsun ama kendinize o parayı harcayabilecek vakti ayırın.

Arkadaşlar yukarıda okuduğunuz bu 7 deneyimi kulağınıza küpe etseniz iyi olur. Deneyim sadece kendi yaşadıklarımızdan değil aynı zamanda başkalarının yaşadıklarından da aldığımız derslerdir. Gözlem yapmak bu yüzden önemlidir. En kötü olaydan bile alınacak bir ders vardır. Önemli olanda bu en kötü olayları yaşamadan o dersleri almaktır. Umarım Taze Mühendis ailesi olarak hayatımız boyunca en az hasarlarla derslerimizi alırız.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir