Mühendislerin İzlemesi Gereken En İyi 10 Mühendislik Belgesi

Mühendislerin İzlemesi Gereken Belgeseller

Merhaba sevgili TazeMühendis okurları.Yeni yazımla yine karşınızdayım 😃 Bugün evde oturmaktan canı sıkılmış yeni bir şeyler arayan mühendisler için izlenilmesi gereken efsane belgesellerden bahsedeceğim.Bu belgesellere hem kendi ilgimle hem de erkek kardeşimin ilgisiyle ulaştım.Tabi ki sizlerle de paylaşmak istedim.

1)Mühendislik Harikaları

Mühendislik konusunda uzman gazeteci Justin Cunningham’in, korkusuz habercilerle birlikte sunduğu “Mühendislik Harikaları”, dünyanın en tuhaf mühendislik hatalarını keşfedip bu hataların nasıl çözülebileceğini ortaya çıkarıyor.Denizde batmakta olan bir havaalanından, okyanusa düşme tehlikesi olan rüzgar türbinlerine kadar, Mühendislik Harikaları bu akıl almaz hataların arkasındaki gerçekleri ve bunları düzeltmek için mühendislerin yaratıcı çözümlerini ortaya çıkarıyor.İzlerken gerçekten şaşkına döneceksiniz.

2)Mega Yapılar

Mega yapılar belgeseli şimdiye kadar yapılmış en büyük bina ve makinelerin yaratılmasının arkasındaki planlama ve mühendislik konularına göz atar.Her bölüm, çeşitli yapıların veya inşaat projelerinin inşası, işletilmesi ve kadrolanmasına değin değişen bir derinliğe sahip eğitsel bir görünümdür ancak sıradan inşaat ürünleri değildir.

Mühendislerin İzlemesi Gereken Belgeseller

3)Mega Fabrikalar

Pek çoğumuz için, bir fabrikadan daha müthiş bir şey olamaz.Dev makinelerin sağır edici gürültüsü, mekanik taşıyıcı bantların üzerinden akıp giden binlerce parça… Ham maddeler dönüyor,bükülüyor, çevriliyor ve sonunda günümüzün en harika mühendislik ürünlerine dönüşüyor.Parçaların otomatik bir şekilde birleştirildiği bu süreç,sonsuza kadar izleyebileceğiniz bir görsel şölen adeta.Bu ürünlere gösterilen talep her geçen gün artıyor.Daha fazla, daha hızlı, daha iyi ve daha ucuz üretme ihtiyacı baş döndürüyor. En verimli çalışan fabrikalar bile büyük baskı altında üretim yapıyor. Bu yüzden fabrikalar gün geçtikçe büyüyor,mühendisler ve yöneticiler daha kaliteli ürünleri daha hızlı ve en ucuz şekilde üretebilmek için çığır açan teknolojilerden ve hatta psikoloji biliminden faydalanıyor.Range Rover’dan Tanklara,Mercedes’e,Porsche’ye,Maserati’ye ve Helikopterlere kadar nefes kesecek yapım aşamaları….Mühendislerin İzlemesi Gereken Belgeseller

4)MythBusters(Efsane Avcıları)

Kesinlikle bayılıyorum bu belgesele özellikle o uçan arabayı yapmaya çalıştıkları bölüm efsaneydi.Mythbusters belgeseli,2000’li yılların en önemli bilimsel programı olan bu program adeta bilimsel belgesel fanatikleri için bir idoldür.Ev sahipleri Adam Savage ve Jamie Hyneman, bol miktarda patlayıcı kullanarak bilim ve teknoloji ile ilgili sıklıkla yapılan inançları incelemeye çalışıyorlar. Sadece aydınlatıcı değil, aynı zamanda izlemek de inanılmaz eğlencelidir.
Mühendislerin İzlemesi Gereken Belgeseller

5)Tesla:Yıldırım Ustası

Tarihin gizemli dahilerinden olan Nikola Tesla’nın buluşlarını,hayatımıza kattıklarını ve yaşantısını ele alan belgeseldir.Tesla’nın hayatımızı kolaylaştıran buluşlarının yanı sıra,şu an bile hala gizemini koruyan ve azımsanamayacak sayıdaki pek çok bilim insanına göre hala ütopik görünen çoğu tasarısına da yer verilmiştir.Değeri geç anlaşılmış,kimi zaman çeşitli haksızlıklara uğratılmış bu dahiyi daha iyi tanımak için kaçırılmaması gereken bir belgeseldir.

6)How Do They Do It?(Nasıl Yapıyorlar?)

Her program, 2 veya 3 sıradan nesnenin nasıl yapıldığı ve kullanıldığını araştırılır.Şovun sloganı “Sıradanın sıradışı olmasıdır.”
Mühendislerin İzlemesi Gereken Belgeseller

7)İmkansız Mühendislik

İmkansız Mühendislik, günümüz mühendisliğinin olağanüstü kahramanları aracılığıyla izleyiciyi alır. Teknikleri dünyayı değiştiren öncüleri tanıtıyor.Her bölüm, rekor kıran binalardan mega gemilere kadar, günümüzün en teknik olarak gelişmiş yapılarının ardında.Mekanik ve tasarımlar, 3 boyutlu grafikler, arşivlenmiş kaynaklar ve özel çekilmiş görüntüler kullanılarak açıklanmaktadır.Gösteri, günümüzdeki yapıları yaratmayı mümkün kılan teknik atılımları için, mühendisleri tarih boyunca kutluyor.

Tavsiye Yazı:Mühendislerin Okuması Gereken Kitaplar

8)Bu Makine Nasıl Çalışır?

‘Makineler Nasıl Çalışır’, günlük hayatınızı nasıl göreceğinizi değiştirecektir.Çeşitli karmaşık makinelerde girişim hazırlayın ve karmaşık mühendisliğinin hayatımızı nasıl şekillendirdiğine tanık olun. Fotoğraf gerçekçi bilgisayar animasyonu, hiçbir kamera sığamayacağımız yerleri buluyor ve Boeing 747’lerden ve otomobillerden yürüyen merdivenlere ve nakit makinelerine kadar tüm şekil ve boyutlarda nesnelerin iç işleyişini araştırıyor. Karmaşık mühendislik ilgi çekici ve anlaşılması kolay bir şekilde parçalanacak – yol boyunca bir şeyler eğlendikçe.

9)Mega Mühendislik Projeleri

İnşaat projeleri kimi zaman ihtiyaçtan doğar kimi zaman ise eğlence merkezlidir. Tüm bu projelerin ortak nokta ise artık ticari oyuncuların artık büyük düşünüyor olması! Sofistike aletler ve son teknoloji ile üretilmiş malzemeler, yaratıcı mühendislik teknikleriyle buluşunca günümüz inşa projeleri daha yükseğe ulaşıyor daha geniş alanlara yayılıyor ve kendinden öncekileri hep bir adım ileriye götürüyor.Mega İnşaatlar bu projelerin sahne arkasına giriyor, bilgisayar destekli teknolojilerine ayrıntılı bakıyor ve tasarımcı ve mühendisleriyle derinlemesine röportajlara yer veriyor.Dünyanın dört bir köşesinden en iyi örneklerin sunulduğu Mega İnşaatlar’da şehir trafiğini hafifleten devasa köprü ve tünelleri, su altı dalış tesislerini ve dünyanın en hızlı lunapark trenlerini izleyeceksiniz.

Mühendislerin İzlemesi Gereken Belgeseller

10)Youtube:Mühendislik Adamı

Engineering Guy, Bill Hammack tarafından sunulan ve yaratılmış youtube tabanlı bir kanalıdır. Bill, teknolojinin farklı parçalarının nasıl yürüdüğünü anlatıyor. Bölümlerde, bir LCD monitör alarak, fiber optik kabloların nasıl çalıştığını, bir sabit sürücüyü parçaladığını, bir kuvartz bilek izinin merakını açıklıyor ve kara kutuların gizemini çözüyordu. Diğer örnekler arasında Bill’in bir ampul filamanı havaya uçurması, bir pop’un ne kadar şaşırtıcı olabileceğini ortaya koyması, bir cep telefonunun neye benzediğini göstermesi ve neden en yavaş çizgide durduğunuzu açıklaması da dahildir.

Son Sözler

En az birini izlemeniz dileğiyle arkadaşlar.Kendinize çok iyi bakın,hoşçakalın 😁

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir