Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle düğün sezonu yeni evlenen çiftler mobilya telaşına düşerler.Bir evin en temel ihtiyaçları arasında başta gelen mobilya ihtiyacını gidermeye çalışırlar.Bu yazımda gerek ağaç işleri endüstri mühendisliği okuyan arkadaşlarımdan gerekse mobilya firmalarında çalışan işinin ehli mühendislerden edindiğim bilgiler doğrultusunda;mobilya alırken nelere dikkat etmelisiniz,bir mobilyanın kaliteli olup olmadığını nasıl anlarsınız kısaca mobilya alırken başınızın ağrımaması için yapmanız gereken şeylerden bahsedeceğim.

Mobilyanın kalitesine yani işin mühendislik kısmına geçmeden önce,sizin sağlıklı bir mobilya alışverişi gerçekleştirebilmeniz için yapmanız gereken bir kaç şeyden bahsedeceğim.

  • Öncelikle alışverişe mümkün olduğunca az kişi gitmeye gayret gösterin.Yoksa her kafadan bir ses çıkar ve ne alacağınıza karar vermeniz bir hayli zorlaşır.
  • Mobilya almaya hangi tip mobilya alacağınızı yani ne istediğinizi bilerek gitmeye gayret gösterin.Hem zamandan tasarruf eder hem daha sağlıklı bir alışveriş yaparsınız.
  • En iyi mobilyayı marka firmalar satar diye asla düşünmeyin.Hatta genelde televizyonda reklamı dönen mobilya firmaları;teslimatta,ürün kalitesinde,teknik serviste sıkıntı yaşatır.
  • Mobilyayı siz kullanacaksınız başkaları değil.Bunun farkında olarak alışverişinizi gerçekleştirin.  
Mobilya almadan önce yukarıdaki maddelerde bahsettiğim şeyleri yaparsanız daha doğru bir mobilya alışverişine başlamış olursunuz.Şimdi de gelin kaliteli mobilya nasıl olur,mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler neler onlardan bahsedelim.

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-) İlk girdiğiniz mobilya mağazasından alışveriş yapmayın

Bu gerçi sadece mobilya değil bütün alışverişlerin temel kuralıdır.İlk girdiğiniz mağazadan alışveriş yapmayın.Bütün mağazaları gezip kararınızı öyle verin.

2-) Eğer mobilyayı kullanacağınız yer su alan bir yerse suya dayanıklı ahşapları tercih edin

Mesela aldığınız mobilyayı mutfakta,balkonda yada bahçe gibi su alan bir yerde kullanacaksanız malzemesi suya dayanıklı olan mobilya almanızda fayda var.MDF dediğimiz kavram hayatımıza burada giriyor.MDF normal suntaya göre suya daha dayanıklıdır ve daha geç şişer.Hatta MDF ile suntanın yegane farkı budur.Fakat şunuda unutmayın mdf de alsanız suntada alsanız her türlü ahşap suya çok maruz bırakıldı mı şişme yapar.

3-) Ürünleri fiyat-kalite olarak kıyaslayın

Bazı mobilyalar çok ucuz gelebilir size.Fakat ucuz etin yahnisi diye başlayan bir söz var hani,onu hatırlatmak istiyorum.Çok ucuz diye kötü,kalitesi mobilyalar almaya gerek yok.

4-) Koltuk takımı alırken sünger olmasına dikkat edin

Koltuk takımı alırken oturum yerinin sünger olmasına dikkat edin.Oturum kısmı sünger olan koltuk takımları,oturum kısmında yay kullanılan koltuk takımlarına göre daha uzun ömürlü ve kullanışlıdır.

5-) Sehpalarda,ahşap mutfak masalarında balon kaplama kullanılmışları tercih edin

Mutfak masası,sehpa gibi günlük hayatta sık sık kullanacağınız mobilyalarda ahşap kısımların balon kapak olup olmadığına dikkat edin.Eğer balon kapak kullanılmışsa çizilmelere karşı daha dayanıklı olacaktır.

6-) Ayaklarda eğer ahşap kullanılmışsa gürgen kullanılmış olanı tercih edin

Özellikle koltuk takımlarının ayaklarında gürgen olması daha sağlıklıdır.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir