Makine Mühendisliği Maaşları|Devlet ve Özel Sektör

Makine mühendisliği maaşları, makine mühendisliği öğrencileri tarafından veya makine mühendisi olmak isteyen üniversite hazırlık öğrencilerince merak edilen bir konudur. Ben de bu yazımda makine mühendisliği maaşlarından bahsetmek istiyorum. Sizlere makine mühendisliği maaşları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Makine mühendislerinin ne kadar maaş ile işe başladığını,tecrübe kazandıkça veya İngilizce öğrendikçe maaşlarının ne kadar arttığını,özel sektörde makine mühendisliği maaşları ile kamuda makine mühendisliği maaşları arasındaki farklardan bahsedeceğim.Lafı fazla uzatmadan makine mühendisleri ne kadar maaş alır? sorusunu sizler için cevaplamak istiyorum.

Makine Mühendisliği Maaşları

Makine mühendisliği maaşları özel sektörde veya devlet kurumunda çalışmasına göre değişkenlik gösterir.Makine mühendisliği çalışma alanı çok geniş bir alan.Temel mühendislik.Dolayısıyla özel sektörde uzmanlaşabileceğiniz çok alan var ve bu alanlardan bazıları diğerlerine göre ülkemizde daha çok para kazandırıyor.Eğer makine mühendisliği ve iş imkanları hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz.
Şimdi gelelim makine mühendisliği maaşlarına.Dediğim gibi makine mühendisliği maaşlarını iki başlık altında işleyeceğiz.Özel sektör ve kamuda makine mühendisliği maaşları olarak.

Özel Sektörde Makine Mühendisliği Maaşları

İlk olarak özel sektörde çalışan makine mühendislerinin maaşlarından başlayalım.Özel sektörde makine mühendisliği maaşları kaç tane yabancı dil bildiğinize,mezun olduğunuz okula,tecrübenize,iş aradığınız şehirdeki mezun makine mühendisi sayısına,sahip olduğunuz sertifikalara bağlı olarak değişir.Fakat genel olarak yeni mezun bir makine mühendisi özel sektörde ortalama 2000 tl gibi bir maaş ile işe başlar.Bu dediğim değer ortalama bir değerdir.Siz eğer yabancı dil veya diller biliyorsanız,stajlarınızı verimli geçirdiyseniz,çevreniz varsa,gerekli sertifikalara sahipseniz 3500 tl ile de işe başlayabilirsiniz.Zaman içinde kazandığınız tecrübe ile bu maaşınız 15000 tl gibi bir rakama çıkabilir.Özel sektörde iyi bir maaş ile çalışan makine mühendisi olmak istiyorsanız kendinizi geliştirmelisiniz. Özel sektörde makine mühendisliği maaşları kısaca böyle.

Kamuda Makine Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde makine mühendisliği maaşlarından bahsettik.Gelin birde kamuda makine mühendisliği maaşlarından bahsedelim.Kamuda yani devlet kurumunda çalışan makine mühendislerinin maaşı derece,çalıştığı kurum gibi etmenlere bağlı olarak değişiyor.Fakat brüt olarak makine mühendisler kamuda 3750 tl ile işe başlarlar.Bu maaş daha sonra size bağlı olarak artar ve 5000 tlye kadar çıkabilir.

Kamuda Makine Mühendisliği Maaşları Nasıl Artar?

Devlette makine mühendisliği maaşları sizin akademik durumunuza göre değişkenlik gösterir.Yüksek lisans yaptıysanız maaşınıza ona göre prim alırsınız.Yada medeni halinize göre de değişebilir.Eğer evliyseniz çocuğunuz varsa ona göre maaşınız yükselir..

SON SÖZLER

Bu yazımda sizlere makine mühendisliği maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.
Sonuç olarak özel sektörde de çalışsanız kamu kurumunda da çalışsanız iş tamamen sizde bitiyor.Siz iyi bir makine mühendisi olursanız,kendinizi geliştirirseniz maaşınız da o oranda artar.Ayrıca meslek tercihi yapacaksanız maaş durumuna bakarak asla seçmeyin.Maaş sizin için son etmen olsun.Para her zaman mutluluk getirmez.
3 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir