İyi Bir Mühendis Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

İyi Bir Mühendis Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Merhaba sevgili TazeMühendis okurları. Belli bir süre tatilde olduğumdan dolayı sizlerden birazcık ayrı kaldım kusuruma bakmayın. Bugün yepyeni bir yazıyla karşınızdayım 😆
Bugün uzmanlık alanı ne olursa olsun mühendis adı altında toplanan her mühendisin işlerinde iyi olabilmesi gözü kapalı bilmesi gereken 5 maddeden bahsedeceğim. Bunlar daha çok program,dil vb. değil de karakteristik özelliklerden oluşacak .Lafı çok uzatmadan başarılı,iyi bir mühendis olmak isteyen herkesin kulağına küpe etmesi gereken tavsiyelere geçelim.

1)Zamanınızı Verimli Bir Şekilde Kullanın

Mühendis olmak çok görevliliği gerektirir. Zamanınızı etkili bir şekilde kullanamazsanız her şey bir bir çökecek ve işin içinden çıkılmaz bir hal alacak demektir.İş yükünüzü hem hafifletmek hem de rahat edebilmek için işlerinizi planlamanız hatta liste haline getirmeniz size çok yardımcı olacaktır.Böyle planlı olarak işiniz dışında kendinize,ailenize ve dostlarınıza da vakit ayıracak zamanı bulacaksınız.İşlerinizin içinde kaybolup bunalıma girmeyeceksiniz.Bence bu madde iyi bir mühendis olmanın altın anahtarlarından biri arkadaşlar.

2)Diğer Mühendislik Becerilerini Kavrayabilme

Tabi ki her mühendisin önceliği kendi alanı,kendi mesleğidir.Fakat hangi alanda çalıştığına bakılmaksızın,diğer mühendislerin yaptıklarıyla ilgili birtakım bilgiye sahip olmak,bu bilgiyi korumak her mühendisi daha iyiye,daha ileriye taşır.İşbirliği projeleri veya disiplinler arası araştırmacılar söz konusu olduğunda geniş bir bakış açısı daima daha kullanışlıdır.Alanınız dışındaki meslektaşlarınızla iletişim kurabilmeniz,anlaşabilmeniz sizi her zaman ileriye taşıyacaktır.

3)Kibirli Olma Ama Kendinden Emin Ol

Kibirli olmakla kendine güvenmek,kendinden emin olmak çok farklı şeylerdir.Bir çalışma ortamında veya arkadaş ortamında kendinizi övmeye,yüceltmeye ihtiyacınız asla olmasın.Kendinizi stres altında en iyi şekilde çalışarak ispat edin veya problemlere pratik çözümler bularak ispat edin.Yani demek istediğim sözde değil özde olun.Bir mühendis olarak mühendislik yeteneğinizi hayatınıza yansıtarak kullanın.Çalışma ortamındayken tabi ki bunlar zamanla,tecrübeyle olacak şeyler ama bir stres altındayken bir de rahat haldeyken aynı soruna verdiğiniz çözüm kararlarını karşılaştırın.İkisinin de aynı ve ikisinden emin olduğunuz gün iyi bir mühendis olmuşsunuz demektir.

4)İyi Sunumlar Yapın

Pek çok mühendis içe dönük olarak bilinir,ancak başarılı bir mühendis olabilmek için sunum becerileri çok önemlidir.Çalıştığınız bir şirkette veya kendi iş yerinizde size verileni sizden istenileni en iyi şekilde sunmak,piyasaya sürmek çok önemlidir.İnsanları etkileyen,karar vermelerini sağlayan en önemli şeydir sunumlar.Mini bir dipnot👉Dünyaca ünlü Elon Musk içe dönük doğasından ötürü açık konuşma ile mücadele ettiğini itiraf ediyor.

5)Risk Ve Ödül

Hangi mühendislik dalı olursa olsun bir mühendisin her projenin risklerini ve kazançlarını tartması gerekir.Bir mikroişlemci tasarlarken veya anıtsal bir yapı inşaatında bulunurken risk de ödül de her zaman vardır. Burada önemli olan o anda o riski almaya değer mi değmez mi? buna karar verebilmek lazım.Burada pratiklik ve tecrübe çok önemlidir.Unutmayın ki risk de ödül de her zaman vardır.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir