İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Arasındaki Farklar

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Arasındaki Farklar

İlk olarak şunu bilmeliyiz ki mimarlıkta sanat ve estetik ağır basarken inşaat mühendisliğinde çok iyi bir matematik ve fiziğin olması gerekir. Fizik ve matematik kurallarını iyi bilmeyen ve mantığını çözememiş biri inşaat mühendisliğinde çok zorluklar çeker. Eğer mimar olmak istiyorsanız ilk önce iyi hayal gücünüzün ve tasarım yapabilme yeteneğinizin olması gerekir. Bana sıkça gelen sorular inşaat mühendisi ne yapar, mimar mı daha üstün inşaat mühendisi mi, hangisinin imza yetkisi var, mimarlık mı inşaat mühendisliği mi, hangisi daha iyi, hangisinde daha kolay iş bulabilirim? Bu iki meslek arasında kalan taze mühendisler için bu yazıyı hazırlamak istedim. İlk önce ne yapmak ve ne olmak istediğinize karar vermeniz önemli. Gerek bu meslekler gerek diğer meslekler için bu kural geçerlidir, çünkü ilk önce ne olmak istiyorum, hangi konular ilgi alanım içerisinde, hangi konularda yetenekliyim gibi konuları düşünmek zorundayız. Çünkü seçeceğimiz meslekler artık bizim geleceğimiz olacak, bir ömür boyu o mesleği yapacağız ve bu meslekle bütünleşip ona göre yaşamaya başlayacağız.

Peki İnşaat Mühendisinin Ve Mimarın Görevleri Nelerdir?

Mimar; evin genişliği, yüksekliği, hangi odanın nerede olacağını, güneşi görüp görmemesini, yapıların çağın şartlarına, insanların ihtiyaçlarına ve isteklerine göre düşünüp tasarlar ve mimari projeye döküp inşaat mühendisine verir. İnşaat mühendisinin kurtaramadığı ve ekstra kolona, perdeye, değişikliğe ihtiyaç duyduğu zaman mimara danışarak projeyi birlikte değiştirdikleri zamanlarda oluyor. İş tamamlandığında mimar mimari projesini imzalar. Ülkemizde mimarlık okulları yabancı dil sınıfı hariç dört yıldır.
İnşaat mühendisi mimardan aldığı projenin matematiksel ve fiziksel hesaplamalarını yapar. Metraj hesapları, en az bütçeyle en sağlam yapı nasıl yapılır gibi konular üzerinde çalışırlar. Örneğin hangi tür beton kullanılacak, kaç ton beton, demir gidecek ve demirler kaçlık demir olacak, kolonların yeri nerede olacak, kaçlık kolon kullanılacak, kolonlar binayı taşır mı taşımaz mı, zemin tipi nasıl olacak, binanın temeli kaç metre derinlikte olacak vs. şeyleri hesaplayıp işin başına geçer. Aynı zaman da mimarın hatası varsa o hatayı da bulup projeyi yeniden düzenler. İnşaat mühendisi iş tamamlandığında statik projeyi imzalar. İnşaat mühendisliği; yapı, hidrolik, ulaşım, yapı işletmeciliği, geoteknik, malzeme bilimi gibi alt dallara ayrılır. Ülkemizde inşaat mühendislikleri yabancı dili sınıfı hariç 4 senedir.


Mimar Mı Daha Üstün Yoksa İnşaat Mühendisi Mi?

Bütün meslekler için söyleyebileceğim bir şey vardır: Hiçbir meslek diğer bir meslekten üstün değildir. Mimarlık ve inşaat mühendisliği işlerini birlikte yürüten, bir ekibin farklı parçalarıdır. Mesela öğretmen olmazsa avukat yetişmez, avukat daha üstün ya da öğretmen daha üstündür diyemeyiz çünkü avukat da olmazsa öğretmen ihtiyacı olduğunda danışacağı biri olmaz. İşte bunun gibi de inşaat mühendisi ve mimar birbiriyle uyumlu çalışmak zorunda olan bir takımın elemanlarıdır. Çünkü mimar olmazsa mimari proje olmaz, inşaat mühendisi de olmazsa statik proje olmaz. Sonuç olarak bu iki mesleğin birbirine bir üstünlükleri yoktur. Mimar yemeğin tarifini verir inşaat mühendisi ise yemeği yapar.

Mimar Mı Daha Kolay İş Bulabilir Yoksa İnşaat Mühendisi Mi?

İş bulmak daha önceki yazılarımızda da söylediğimiz gibi sizin kendinizi ne kadar geliştirdiğinizle ve çevrenizin ne kadar geniş olduğu ile alakalıdır. Kendini iyi yetiştiren bir inşaat mühendisi de mimarda kolayca iş bulabilir. Sizde üniversitede yatmak yerine geleceğe yatırım yaparsanız kolayca iş bulabilirsiniz. Ülkemizde son zamanlarda inşaat sektöründe büyük gelişmeler oldu; kentsel dönüşümden dolayı inşaat işi hem kazançlı oldu hem iş bulma fırsatı arttı. Bu hemen girip yüksek maaşla işe başlayacağınız anlamına gelmiyor. Kendinizi geliştirmek için fırsatınız olduğu anlamına geliyor.


İnşaat İşi Biter Mi?

İnsanlık yaşadığı sürece ve göçebe olmaya karar vermediği sürece inşaat sektörü bitmez diyebiliriz.
Umarım tercih yapan arkadaşlarımın aklına takılan sorulara yanıt verebilmişimdir. Amacım kesinlikle mimarlık ve inşaat mühendisliği arasında yarış yapmak falan değildir. Ben sadece bana çok fazla gelen bu soruları cevaplamak, akılları karıştıran bazı detayları aydınlatmak istedim. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Tercih yapacak bütün kardeşlerimize başarılar diliyoruz.

2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir