Her Mühendisin Mutlaka Bilmesi Gereken Programlar

Her Mühendisin Mutlaka Bilmesi Gereken Programlar

Mühendisler,program öğrenirken genelde kendi sektörlerinde kullanacakları programları öğrenmeye çalışırlar. Evet bu doğru bir şeydir ama bazı programlar vardır ki her mühendis o programı bilmeli,yalayıp yutmalıdır. Bu yazımızda her mühendisin meslek hayatında kullanacağı,mutlaka öğrenmesi gereken programlardan bahsedeceğiz. Ne mühendisi olursanız olun bu programları bilmelisiniz.

1-) Office Programları

Listemizin başında doğal olarak Microsoft Office programları yer alıyor.”Zaten çocukluktan beri Word’den çıktı alıyoruz,Power Point’te slayt hazırlıyoruz bunlar cepte” dediğinizi duyar gibiyim. Ama öyle derseniz hata yaparsınız. Çünkü Office programlarını tam anlamıyla ne yazık ki bilmiyoruz. Özellikle Excel her mühendisin bilgisayarında olması gereken ve mühendislerin bilmesi gereken bir program.

2-) Matlab

Matlab basit bir şekilde C komutlarını uyguladığımız,karmaşık işlemleri program yazarak tek tuşla çözebildiğimiz bir programdır.Her mühendisin bilmesi gereken programlardan birisidir.Sizi işlem kalabalığından kurtardığı gibi aynı zamanda analiz için grafikler çizmenizi de sağlar.

3-) AutoCAD

AutoCAD’in kullanılmadığı mühendislik sektörü yok denilecek kadar az.AutoCAD profesyonel şekilde parçalar,projeler çizebilidiğimiz program üzerinden montaj yapabildiğimiz bir programdır.İki boyutlu ve üç boyutlu çizim seçeneği ile her mühendisin işine yarar.Dolayısıyla AutoCAD,her mühendisin mutlaka bilmesi gereken bir programdır.

4-) Programlama Dilleri

Bilgisayar dünyası bambaşka bir boyuttur.Programlama dilleri,program olmasa da programlar yapmaya yarayan,her mühendisin bilmesi gereken evrensel bir şeydir. Programlama dili öğrenmek oldukça emek isteyen bir şeydir.Bunun için öğrenilecek dilin önceden özelliklerini öğrenip ona göre yapılan bir çalışma programı ile öğrenmeye başlanmalıdır. Daha çok Pascal, C, C++, C#, Java, Basic, Fortran, Delphi, Python gibi diller tercih edilir.

SON SÖZLER

Bu yazımda her mühendisin mutlaka öğrenmesi,bilmesi gereken programlardan bahsettim.Eğer iyi bir mühendis olmak ve iş başvurularında rakiplerimizden bir adım öne geçmek istiyorsak bu programlardan en az ikisini iyi şekilde öğrenmeliyiz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir