Dünyaca Ünlü Araba Markalarının İsimleri Aslında Nereden Geliyor?

Araba Markalarının İsimleri Nereden Gelir

Hepimiz son model,herkes tarafından bilinen spor şık arabalara sahip olmak isteriz.Peki bu kadar çok sahip olmayı istediğimiz bu arabaların marka isimleri aslında nereden geliyor hiç düşündünüz mü? Sizler için dünyaca ünlü araba markalarının isimlerinin nereden geldiğini araştırdık.Gelin hep birlikte nereden geliyormuş bakalım..

1-) Aston Martin

Aston Martin’in ismi kurucusu Lionel Martin’in yaşadığı yer olan Aston Hill’in Aston’u ile,soyadı olan Martin’in birleşmesinden geliyor.Ayrıca Aston Martin’in kurucusu Lionel Martin,güzellik ve performans takıntılıydı.
Araba Markalarının İsimleri Nereden Gelir

2-)  Audi

Alman Mühendisi August Horch 1904 yılında şirketi August Horch & Cie. Motorwagenwerke AG’yi kurdu. Horch, ortaklar arasındaki yanlış anlamalar nedeniyle şirketten ayrıldı ve 1909 yılında kendi şirketi olan August Horch Automobilwerke GmbH’yi kurdu.Bir Alman mahkemesi August Horch’a yeni şirketinin ayrıldığı şirketinin ismine olan benzerlikten dolayı marka ihlali yaptığını,yeni bir isim bulması gerektiğini söyledi.Yeni isim bulmak için yapılan bir toplantıda,August Horch’un oğlu Almanca’daki Horch’a benzer latince Audi ismini önerdi.

Araba Markalarının İsimleri Nereden Gelir

3-) Cadillac

Cadillac,1701 yılında Detroit Michigan’ı kuran ünlü Fransız kaşif Antonie Laumet de La Mothe Sieur de Cadillac’ın ismini almıştır. Cadillac ABD’deki en eski araba markalarından birisidir. 1902 yılında kurulan Cadillac bilinen ilk lüks arabalardandır.Döneminin lüks arabasıydı daha doğrusu..
Araba Markalarının İsimleri Nereden Gelir

4-) Chevrolet

Chevrolet,1911 yılında Chevrolet Motor Company olarak Detroit’te Louis Chevrolet ve William C Durant tarafından kuruldu. Louis Chevrolet, bir İsviçre yarış arabası sürücüsü ve otomotiv mühendisi idi. İnsanlar “her keseye uygun araba” felsefesini benimsedikleri için Chevrolet,Ford otomobillerini geride bıraktı.

Araba Markalarının İsimleri Nereden Gelir

5-) Ford

Henry Ford, Ford Motors Company’yi 1903 yılında Detroit, Michigan’da kurdu.Henry Ford daha önce Cadillac’ta çalışıyordu.Fakat Cadillac’tan ayrılıp kendi araba firmasını kurmaya karar verdi.Bunu yaparken yaklaşık 28000 dolar gibi bir bütçesi vardı.Ford’un adı da diğer arabaların neredeyse hepsinde olduğu gibi kurucusunun isminden geliyor..

Araba Markalarının İsimleri Nereden Gelir

6-) Mercedes 

İlk benzinli araba olan Mercedes-Benz 1866 yılında kuruldu.İsmi Alman şirketinin kurucusu olan Karl Benz’den kaynaklandı.Daimler Motor Group’un markasını yaratan Avusturyalı bir Otomobil Mühendisi olan Emil Jellinek’in kızının adı da Mercedes’ti.Mercedes kısmı da oradan geliyor.
Araba Markalarının İsimleri Nereden Gelir

7-) Volkswagen

Volkswagen,Almanca’da halk arabası anlamına gelir.Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinden birisidir Volkswagen.Şu anda şemsiyenin altında Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda gibi markaları barındırarak yoluna devam etmektedir.
Araba Markalarının İsimleri Nereden Gelir
2 Comments
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir