Bilgisayar Mühendisliği Maaşları – Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları- Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Taze Mühendis’te Mühendislik Maaşları adlı kategorimizde her mühendisin ortalama ne kadar maaş aldığını, mühendislerin ne kadar maaş ile işe başladığını ve üst sınırları anlatmaya çalışıyoruz. Bu yazımda sizlere teknolojiyle en haşır neşir mühendislik dalından yani bilgisayar mühendisliğinden bahsedeceğim. Bilgisayar mühendisliğinde Maaşların hangi kriterlere göre arttığından bahsetmek istiyorum.

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Her meslek dalında olduğu gibi bilgisayar mühendisliğinde de maaşlar devlette ve özel sektörde farklılık gösteriyor. Bilgisayar ortamı iki ana daldan oluşmaktadır. Donanım ve yazılım. Hangi alanda kendinizi geliştirirseniz daha iyi para kazanırsınız veya işe gireceğiniz hangi tarz firmalar size nasıl maaşlar verebilir bu soruların cevapları için yazıyı okumaya devam edin. Eğer bilgisayar mühendisliği hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız buradan bilgisayar mühendisliği nedir isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi ana konumuza dönelim. Özel sektörde ve kamuda bilgisayar mühendisliği maaşları ne kadar?

Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisi Maaşları

İlk olarak herkesin kendini geliştirmek adına çok istediği özel sektörde, bilgisayar mühendisliği maaşlarını inceleyelim. Özel sektörde maaşlar firmanın kurumsal olup olmamasına, sizin kaç tane yabancı dil bildiğinize, mezun olduğunuz okula ve ortalamanıza, çalıştığınız pozisyondaki ve sektördeki tecrübenize, gittiğiniz kurslara ve aldığınız sertifikalara, çevrenize bağlı olarak değişir. Genel olarak bakacak olursak genel olarak özel firmalarda 1500 ile başlanırken, kurumsal firmalarda 2500 ile başlanır. Size şöyle de bir örnek vermek isterim, Boğaziçi üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyan bir arkadaşım bu maaşları stajında kazanıyor. Yani okulun ve sizin kendinizi nasıl geliştirdiğinizin en güzel kanıtı bu örnektir. Maaşınız özel sektörde (hatırı sayılır firmalarda) 15000 TL olabilir fakat bir oyun veya program yaparsınız ve tutarsa hayatınız bile kurtulabilir. Bilgisayar mühendisliğinde maaşlar yüksek oranla kişisel gelişim ve yeteneğe bağlıdır.

Kamuda Çalışan Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar mühendisliği maaşları özel sektörde tatmin edici boyutlara ulaşırken bakalım kamuda çalışan bilgisayar mühendisleri maaşları nasılmış. Kamuda çalışan bilgisayar mühendislerinin maaşı lisans-yüksek lisans durumuna göre, hizmet yılına, kademeye, dereceye, 72 aydan küçük/büyük çocuk sayısına, sendika üyeliğine ve tabi ki görev yerinize bağlı olarak değişiyor. Başlangıç olarak bilgisayar mühendisleri devlette 3750 TL ile işe başlarlar. Az önce bahsettiğim etkenler ile maaşları 4250 TL civarına çıkar.

SON SÖZLER

Evet arkadaşlar bugün bilgisayar mühendisliği maaşlarının özelde ve devlette ne kadar olduğunu, hangi etkenlere bağlı olarak değiştiğini yazdım. Her zaman söylediğim gibi mühendislik maaşları tamamen sizin yeteneklerinizi nasıl şekillendirdiğinize ve kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı olarak değişir. İyi bir maaş için iyi bir eğitim şarttır.

Tazemühendis Tüm yazıları

Yorumlar (10)

YORUM YAZ
 1. Avatar osgeyaziyor diyorki:

  bizim sirkette 3000 3500 arasi giris maaslari oluyor. dediginiz gibi mezun oldugu okul, tecrubesi ile orantili artislar oluyor. burada yaptigi ise görede ek prim veya maas zammi alabiliyorlar.

 2. Avatar Burak Erikan diyorki:

  Can alıcı noktamdan vurdunuz 🙂 Bak daha çok canım istedi şimdi

  • Avatar Tazemühendis diyorki:

   Para için meslek seçmek pek doğru değildir hocam.Ama para da önemsenecek bir faktördür..
   Umarım bilgisayar mühendisi olursunuz 🙂

 3. Avatar İbrahim YAVUZ diyorki:

  Aynen öyle maaşlar değişmekte ve bir çok faktöre göre de şekillenebiliyor ama genelde YENİ MEZUNlara asgari ücrete yakın bir ücret teklif ediyorlar. Yeni mezunda deneyimsiz olduğu için kabul etmek durumunda kalabiliyor. Ne yazıkki 🙁 15.000 TL veren firmayla çalışmayı gerçekten çok isterim ama bir türlü olmuyor 🙁

 4. Avatar Adsız diyorki:

  Herşey burada anlatılan gibi günlük gülüstanlık degil. Devleti kazanabilirseniz yazılımdan anlamasanızda maaşınız yatar zaten kod yazmazsınız. Memurluk olay zaten. Diğer alternatif özel sektörde ise adamın anasını ağlatırlar. Ben bilgisayar mühendisi yeni mezunum. Tecrubeniz yok ise yazmaktan anlamıyorsanız alacağınız maaş asgari ücret bile olmaz. Ben öğrenmek için 1.500 tl yeri zor buldum. Bu meslekte öğrenmek için bedavaya calısan cok. Bu etmenleride göze alın. Devlet harici 3k maas garanti değil onu bilin

Yorum yaz

Bu yazıyla ilgili yorum yaparak görüşlerinizi belirtebilir,sorular sorabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla