Bilgisayar Mühendisliği Maaşları – Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları- Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Taze Mühendis’te Mühendislik Maaşları adlı kategorimizde her mühendisin ortalama ne kadar maaş aldığını, mühendislerin ne kadar maaş ile işe başladığını ve üst sınırları anlatmaya çalışıyoruz. Bu yazımda sizlere teknolojiyle en haşır neşir mühendislik dalından yani bilgisayar mühendisliğinden bahsedeceğim. Bilgisayar mühendisliğinde Maaşların hangi kriterlere göre arttığından bahsetmek istiyorum.

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Her meslek dalında olduğu gibi bilgisayar mühendisliğinde de maaşlar devlette ve özel sektörde farklılık gösteriyor. Bilgisayar ortamı iki ana daldan oluşmaktadır. Donanım ve yazılım. Hangi alanda kendinizi geliştirirseniz daha iyi para kazanırsınız veya işe gireceğiniz hangi tarz firmalar size nasıl maaşlar verebilir bu soruların cevapları için yazıyı okumaya devam edin. Eğer bilgisayar mühendisliği hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız buradan bilgisayar mühendisliği nedir isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdi ana konumuza dönelim. Özel sektörde ve kamuda bilgisayar mühendisliği maaşları ne kadar?

Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisi Maaşları

İlk olarak herkesin kendini geliştirmek adına çok istediği özel sektörde, bilgisayar mühendisliği maaşlarını inceleyelim. Özel sektörde maaşlar firmanın kurumsal olup olmamasına, sizin kaç tane yabancı dil bildiğinize, mezun olduğunuz okula ve ortalamanıza, çalıştığınız pozisyondaki ve sektördeki tecrübenize, gittiğiniz kurslara ve aldığınız sertifikalara, çevrenize bağlı olarak değişir. Genel olarak bakacak olursak genel olarak özel firmalarda 1500 ile başlanırken, kurumsal firmalarda 2500 ile başlanır. Size şöyle de bir örnek vermek isterim, Boğaziçi üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyan bir arkadaşım bu maaşları stajında kazanıyor. Yani okulun ve sizin kendinizi nasıl geliştirdiğinizin en güzel kanıtı bu örnektir. Maaşınız özel sektörde (hatırı sayılır firmalarda) 15000 TL olabilir fakat bir oyun veya program yaparsınız ve tutarsa hayatınız bile kurtulabilir. Bilgisayar mühendisliğinde maaşlar yüksek oranla kişisel gelişim ve yeteneğe bağlıdır.

Kamuda Çalışan Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar mühendisliği maaşları özel sektörde tatmin edici boyutlara ulaşırken bakalım kamuda çalışan bilgisayar mühendisleri maaşları nasılmış. Kamuda çalışan bilgisayar mühendislerinin maaşı lisans-yüksek lisans durumuna göre, hizmet yılına, kademeye, dereceye, 72 aydan küçük/büyük çocuk sayısına, sendika üyeliğine ve tabi ki görev yerinize bağlı olarak değişiyor. Başlangıç olarak bilgisayar mühendisleri devlette 3750 TL ile işe başlarlar. Az önce bahsettiğim etkenler ile maaşları 4250 TL civarına çıkar.

SON SÖZLER

Evet arkadaşlar bugün bilgisayar mühendisliği maaşlarının özelde ve devlette ne kadar olduğunu, hangi etkenlere bağlı olarak değiştiğini yazdım. Her zaman söylediğim gibi mühendislik maaşları tamamen sizin yeteneklerinizi nasıl şekillendirdiğinize ve kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı olarak değişir. İyi bir maaş için iyi bir eğitim şarttır.

10 Comments
 1. Avatar
 2. Avatar
 3. Avatar
  • Avatar
 4. Avatar
  • Avatar
  • Avatar
 5. Avatar
 6. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir