Yaz Tatilini Verimli Geçirmek İsteyen Taze Mühendislere Öneriler

Yaz Tatilini Verimli Geçirmek İsteyen Taze Mühendislere Öneriler

Merhaba arkadaşlar bugün oturdum düşündüm bu yaz tatilimi çok iyi değerlendirmeliyim dedim. 3. Sınıf bitti yani bu öğrenci olarak geçireceğim son yaz tatilim. Bu demek oluyor ki hem güzel bir tatil yapmalı hem de donanımlı mühendis adaylığımı tamamlayacak faaliyetlerde bulunmalıyım. Bunu yaparken de sizinle paylaşmak istedim. Sizin de iyi bir yaz değerlendirme planınız varsa lütfen yorum atın veya instagram sayfamıza mesaj atabilirsiniz. Önerilerinizi merakla bekliyorum 🙂

1) PLAN YAPARAK BAŞLAYALIM

⏩Hiçbir zaman yanımdan eksik etmediğim not defterimi elime alıyorum ve başlıyorum planlarımı yapmaya. Öncelikle yapmak zorunda olduğum ve seve seve gideceğim büro stajımın tarihlerini tatil programımdan çıkartıyorum. -Başta söylediğim gibi son öğrenci tatilim olacağı için zamanımı çok iyi değerlendirmem gerekiyor.- Kendime koyduğum bazı hedefleri listeleyerek sırayla ilerleyelim. Yapacaklarımı yazarak planlayınca ve bitirince renkli bir kalemle üstünü çizmek beni çok mutlu ediyor. Görev tamamlandı dostum diye kendimle gurur duyuyorum.

2) PROGRAM ÖĞRENMEK

⏩Birçok okulda bir iki program dışında bir şey öğretilmiyor. Ben okulda Autocad dışında hiçbir program öğrenmedim. Bu durum biraz utanç verici benim için. Bunu iş başvurularında söylemekten hoşlanmayacağım için bu yazı verimli geçirmek istiyorum. Bu yaz laptopumu yanımdan bir dakika bile ayırmamam gerekiyor çünkü videolardan öğrenmeyi planladığım iki tane program var biri Sta4Cad diğeri Revit. Önce bunları araştırıp programları indirip öğrenmeye başlayacağım. Sta4Cad ve Sap2000 bazı okullarda öğretilebiliyor ve inşaat mühendisliğinin temel programları diyebiliriz. Revit daha çok mimarların kullandığı bir program gibi gelebilir fakat içinde mühendislik ile alakalı ölçüm ve analiz kısımları da yer alıyor. Büro stajında öğreneceğim bilgiler doğrultusunda öğreneceğim programlara yenilerini ekleyebilir, farklı alanlarda araştırmalar yapabilirim.


3) DİL ÖĞRENMEK,GELİŞTİRMEK

⏩Daha önce de söyledim mi hatırlamıyorum fakat ben İngilizce hazırlık okudum ve bölümüm yüzde yüz İngilizce. Buna rağmen çok iyi İngilizce konuşuyorum, çok iyi İngilizce yazıyorum veya çok iyi İngilizce anlıyorum diyemem. Öncelikle bunu ayırt etmek gerekiyor. İngilizceniz ne seviyede, konuşmakta mı, yazmakta mı yoksa anlamakta mı daha iyisiniz, hangilerini hangi yöntemlerle geliştirebilirsiniz bunları iyi araştırmak gerekiyor. Benim en büyük sıkıntım konuşmak çünkü pratik yapmıyorum, çekiniyorum çoğu zaman bildiğim halde susmayı tercih ediyorum ve kelime bilgimi geliştirmem gerekiyor. Bunun için gerekirse yabancı arkadaşlar bulup, bol bol konuşmak ve kelime haznemi geliştirmem lazım. Dil öğrenmek için illa kursa gitmek şart değil sonuçta sürekli bir şeyler ezberlemek gerek ve oradaki insanlarda senin beynine hazır bilgi akıtmayacak sen yine eve gelip ezber yapacaksın. Bu sebeple en güzeli pratik kitabı alıp videolarla evde geliştirmek.

Tavsiye Yazı : Evde Kendi İmkanlarınla İngilizce Öğrenmenin Yolları

4) BOL BOL OKUMAK

⏩Uzun süren vize dönemi ardı arkası kesilmeyen birtakım sınavlar, ödevler, raporlar ve hemen gelen final haftası derken bir süredir ayrı kaldığım kitaplığım. Onları gerçekten çok seviyorum ama bir kitabı elime aldığımda kendimi o kadar kaptırıyorum ki sınavlara çalışmıyorum bu yüzden odamdaki okuma kitaplarımı, dergilerimi hepsini odamdan çıkartmıştım. Son sınavdan sonra eve gelir gelmez hepsini yerleştirdim. Yeni almak istediklerimi listeledim. Takip ettiğim bazı bilim ve mühendislik dergilerinin de yeni sayılarını aldım ve tatilimin bir saniyesini bile boşa geçirmemek için çaba sarf ediyorum. Öncelikle mühendislerin okuması gereken kitaplar yazımızdaki kitaplardan okumaya başlayacağım. Sizde isterseniz buradan yazıya ve kitap listesine ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Yazı : Mühendislerin Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap

5) GEZİN TOZUN

⏩Öyle gidip kafelerde, alışveriş merkezlerinde vakit kaybetmeyin arkadaşlar. Dışarı çıkın, yürüyün, bisiklet sürün, imkanınız varsa yüzün. Yeni yerler keşfedin. Bol bol fotoğraf çekilin. Kendi şehrinizde bile eminim gitmediğiniz görmediğiniz yerler vardır. Çıkabilirseniz şehir dışına çıkın okumak önemlidir tabi ama bir laf vardır: Çok okuyan değil çok gezen bilir. Bir sürü anı biriktirin. Mühendislik okuyor olsak bile sonuçta öğrenciyiz ve biraz öğrenci hayatı yaşamak bizim de hakkımız öyle değil mi? : )

Arkadaşlar bu yaz için planlarım bu şekilde. Öğrenci olarak son tatilimi hem mühendisliğe hem de tatil yapmaya ayırmak istiyorum. Umarım burada bahsettiklerimin hepsini yapabilirim. Bunun hakkında sizi haberdar edeceğimden emin olabilirsiniz. Yazının başında da söylediğim gibi eğer başka önerileriniz varsa burdan yorum olarak ya da instagramdan mesajlarınızı bekliyorum. İyi tatiller J

3 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir