Sadece Alttan Ders Alanların Anlayacağı 5 Durum

Sadece Alttan Ders Alanların Anlayacağı 5 Durum

Hepimizin alttan dersi olmuştur.Bazılarının alttan aldığı ders sayısı iki-üçü geçmezken bazıları bu alttan ders alma işini abartarak üniversite hayatı boyunca her dönemden 2 ders bıraktığı bile olmuştur.Alttan ders almak öğrencilik hayatının özellikle mühendislik öğrencisiyseniz vazgeçilmezi fakat bu alttan ders bırakma işini abartırsanız okulunuz tahmin edemeyeceğiniz kadar uzayabilir..

Hadi gelin hep birlikte sadece alttan ders alanların anlayacağı durumlara göz atalım.


1-) Ders seçim zamanları alttan ders alanlar için eziyete dönüşür

Üniversitede ders seçimleri başlı başına bir eziyettir.Üniversite sistemi ders seçemeyelim diye elinden geleni yapar adeta.Birde alttan ders alıyorsanız bu ders seçim zamanları sizin için tam bir eziyet haline gelir.Belli kredide ders seçebiliyorsunuz.Dolayısıyla alttan dersler o kredinizi işgal eder ve hangi dersi seçmeyeceğinizi düşünürsünüz.Birde alttan bıraktığınız ders devam zorunluluğu istiyorsa dersleri çakıştırmamak için baya kafa patlatırsınız.


2-) Alttan aldığınız derse gittiğinizde hocaların sizin üzerinize oynaması

Alttan aldığınız bir dersi dinlemek için sınıfa gittiğinizde o dersin hocası kesin sizin üzerinize oynar.Ya sizin üzerinizden o dersi ilk kez alan alt sınıflara örnekler verir yada kendince espriler yapar :
”Yav bu Taze Mühendis beni çok seviyor o yüzden bu sene dersi bir daha aldı”


3-) Okul uzar mı acaba düşüncesi

Her alttan aldığınız dersin sınavına giderken aklınıza aynı soru gelir.Okul uzar mı acaba? Tabi eğer hala uzatmamışsanız.


4-) Bu sene de kalır mıyım korkusu

Aynı dersi ikinci hatta üçüncü defa alıyorsanız bu korku içinizde oluşur.Acaba ben lanetli miyim diye düşünmenize bile neden olur.Hatta daha zor daha baba dersleri geçip daha kolay bir dersi 3.defa almanız sizi iyice düşündürebilir.


5-) Alttan aldığınız dersin şartlı olması..

Evlat acısı gibidir.Alttan aldığınız ders ön koşul dersiyse bir dersten okulun uzamasına sebep olur.Birinci sınıfta bir dersten kalırsınız,ikinci sınıfta o dersi alamadığınız için bir ders alamazsınız,üçüncü sınıfta ikinci sınıftaki dersi alamadığınız için ders alamasınız ve okul otomatik olarak uzar..


SON SÖZLER

Ne kadar ders alttan alırsanız alın düzenli çalışma ve azimle en sonunda bütün derslerinizi verip kurtulursunuz.Mezun olup iş hayatınıza atılırsınız ve bütün bunlar güzel bir üniversite anısı olarak aklınız da kalır..

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir