Mühendislik Okumak Gerçekten Zor mu?

Mühendislik Okumak Gerçekten Zor mu?

Merhaba arkadaşlar,bugünkü yazımda üniversite tercihi yapacak kardeşlerime yardımcı olacak,mühendislik bölümü yazmayı düşünenlerin aklındaki bazı soruları giderecek bir konu işleyeceğim.LYS sınavına neredeyse bir hafta kaldı.LYS bittikten sonra tercih dönemi başlayacak ve üniversiteye gitme adayı olan dostlarım gidecekleri bölümler ile ilgili araştırmalar yapacak.Bende bu araştırmalarına yardımcı olmak için bu yazımda mühendislik okumak gerçekten zor mu,mühendislik okumak nasıldır?Gibi konuları işleyeceğim.Lafı çok uzatmadan mühendislik yazmayı düşünen kardeşlerim için mühendislik okumaktan bahsetmek istiyorum.


Mühendislik Okumak Zor mu?

Instagram ya da Twitter da bizi takip ediyorsanız mühendislik okumanın zorluğu ile ilgili sürekli paylaşımlarda bulunduğumu görürsünüz.Bu sadece TazeMühendis ile ilgili değil, diğer mühendislik sayfaları da mühendisliğin zorluğunu vurgulayan benzer içerikte paylaşımlarda bulunuyor.Demek istediğim nokta bu kadar insan mühendislik okumak zor diyorsa bunun altında bir doğruluk payı vardır.Kısaca evet mühendislik okumak zor.Ama gözünüzün korkmasına hiç gerek yok.Biraz ders içeriklerinden ve üniversite ortamından bahsedince bu zorluğun nasıl bir zorluk olduğunu anlayacaksınız.
 Öncelikle şunu söylemeliyim ki arkadaşlar her mühendislik bölümü aynı zorlukta olmaz.Mühendislik okumak genel olarak zordur fakat bir mühendislik bölümü diğerine göre daha zor olabiliyor.


Mühendislik Okumak Neden Zor?

Mühendislik okumanın temel zorluğunda dersler yatar.Mühendislik bölümlerinin dersleri ağırdır.Birde bu ders ağırlığı yetmezmiş gibi hocalar da çok zorlar.Hem dersi geçmeyi zorlaştırırlar hem de sınavı zor sorarlar.Hal böyle olunca mühendislik okumak da otomatik zorlaşıyor.Bu asıl etmen fakat siz düzenli ders çalışarak bu dersleri ne kadar zor olursa olsun geçebilirsiniz.Kilit nokta ise mühendislik öğrencilerinin ders çalışmaması.Üniversite sınavından çıkıp gideceğiniz üniversite belli olunca üzerinize bir rahatlık çöker.Üniversite de derslere girmemeye başlar,dersleri sallamazsınız.Tabi okuduğunuz bölüm de mühendislik olduğu için son gün çalışmak yetmez.Dolayısıyla o dersten kalmış olursunuz.Mühendislik okumak da zor olur.


SON SÖZLER

Durumu özetleyecek olursak evet mühendislik okumak gerçekten zor.Ama siz üniversite sınavından sonra rehavete kapılmaz dersleri takip edip,derslerinize çalışırsanız bu zorluğun üstesinden gelebilrsiniz.
Tazemühendis Tüm yazıları

Yorumlar (2)

YORUM YAZ
  1. Avatar Halil GÖNÜL diyorki:

    Sevgili meslektaşım, okumak: Bilinen bir yolda yürümekten ibarettir yalnızca. Eğer ayaklarda bir arıza yoksa yürümek ne kadar zorsa mühendislik okumak da o kadar zordur bence. Asıl zorluk; mühendis olarak yaşamakta. Bir söz söylemişti yıllar önce cerrah bir tanıdığım: "Bir doktor bir kişiyi öldürür ama bir mühendis-İnşaat Mühendisi- yüzlerce hatta binlerce kişiyi öldürebilir." demişti. Mühendis olarak yaşamanın zorluğu burada işte. 🙂
    Sevgiler. 🙂

Yorum yaz

Bu yazıyla ilgili yorum yaparak görüşlerinizi belirtebilir,sorular sorabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla