Mühendislerin Alması Gereken Sertifikalar

Mühendislerin Alması Gereken Sertifikalar

Mühendislik sadece okulu bitirip diploma alarak yapılacak bir meslek değil.Zaten şu an bu yazıya bir şekilde ulaşıp,bu yazıyı okuyorsanız sizde bunun farkındasınız demektir.Klasik bir laf vardır hani : ”Mühendisler kendilerini geliştirmeli” işte bu kendini geliştirme olayının içinde olan bir şeyde sertifikalar.Bir mühendis cv’sine ne kadar çok faydalı sertifika eklerse rakiplerinin önüne o kadar çok geçer.Bu yazımda sizlere,mühendisleri işe alımlarda bir adım öne geçirecek,her mühendisin alması gereken sertifikalardan bahsedeceğim.

NOT: Bu listede yer vereceğim programları sadece kursa giderek öğrenmeniz bence yeterli olmaz.Kursa gidip evde her gün çalışmalı,pratik yapmalısınız.

1-) MS Office Programları Sertifikaları

Office programlarının işine yaramayacağını söyleyen mühendis yoktur.Hepimiz office programlarına bir şekilde hakimiz.Ama bilmediğimiz o kadar çok fonksiyonları var ki..İyi bir mühendis hem office programlarını iyi bir şekilde öğrenmeli hemde bir kursa giderek bu öğretisini güzel  bir sertifikayla taçlandırmalı.

2-) Yabancı Dil Sertifikası

Bir mühendise yabancı dil öğrenmelisin diyecek halim yok.Bunun kendisi için bir zorunluluk olması gerektiğini bilmeli her mühendis.O yüzden öğrencilik yıllarınızda bir yabancı dil kursuna gitmelisiniz.Ve bu kursu başarıyla bitirdiğinize dair sertifikanızı da almalısınız.

Tavsiye Yazı:İyi Bir Mühendis Olmanın Yolları

3-) Kişisel Gelişim Sertifikaları

Kişisel gelişim sadece mesleki hayatınızda değil,hayatınızın her alanında işinize yarayacak bir eğitimdir.Fakat ne yazık ki ülkemizde okul dersleri,iş hayatı derken kişisel gelişim ihmal ediliyor.Oysa kişisel gelişimin önemi gerçekten büyük.Hayatımız için bu kadar önemli olan bir şey mühendislik için nasıl önemli olmasın ki diyorum bende.Mühendislik mesleği,işinizde her gün onlarca insanla diyalog kurmanızı gerektiren meslek.Bu bile kişisel gelişimin önemini gösteriyor.O yüzden bir kişisel gelişim kursuna gidip sertifika almalısınız.

4-) Programlama Dili Sertifikası

Yazılım her mühendisin hatta her insanın meslek hayatında işine yarayacak bir eğitimdir.Hatta inşaat mühendisliği gibi okul hayatında yazılım dersi bile verilmeyen mühendislerin bile yazılım işine yarar.Günümüzde yazılımın önemi ortada.Bu önem zaman ilerledikçe daha da artacak.Kısaca her mühendis en az bir programlama dili öğrenmeli ve sertifika almalı.

5-) Alanınızla İlgili Programların Sertifİkaları

Kendini geliştirmek isteyen bir mühendisin alması gereken sertifikalar arasında en önemlilerinden birisi de kendi bölümüyle ilgi programların sertifikası.Bilgisayar bir mühendisin organıdır ve meslek hayatınızda da bilgisayarı sürekli kullanacaksınız.Meslek hayatınızda kullanacağınız programları iyice öğrenmeli ve sertifikasını almalısınız.

6-) İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası size yeni bir meslek kolu kazandırır.Bunun dışında iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, şantiye ve fabrika gibi ortamlarda çalışan mühendislerin yaşanabilecek olası kazaları ve can kayıplarını engellemesini sağlar.O yüzden iş sağlığı ve güvenliği sertifikası da almalısınız.

Son Sözler

Sertifika,sertifikayı aldığınız alanda sizin uzman olduğunuzu,bu işi yapabileceğinizi gösterir.Dolayısıyla sertifika almayı ihmal etmemelisiniz.Sertifika alırken de çok dikkatli olmalısınız.Her yerden sertifika almamalısınız.Merdiven altı yerler değil de gerçekten adı bilindik eğitimi güzel olan yerlerden sertifika almalısınız.

2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir