Mühendis Bir Kadınla Evlenmek İçin 10 Sebep

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Mühendis Bir Kadınla Evlenmek İçin 10 Sebep

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere mühendis bir kadınla evlenmenin detaylarından bahsedeceğim. Belki kulağınıza gelmiştir yoksa burada ilk kez okuyacaksınız fakat bu zamana kadar en gözde gelin adayları hemşireler ve öğretmenlerdi. Özellikle erkek anneleri hastanelerde yaş kriterlerine uyan beğendikleri her hemşireye o gözle bakıyor. Sanırım yaşlanınca en iyi hemşirelerin bakacağına inanıyorlar. Öğretmenlerde diğer makul gelin adaylarından biri. Bu da şu algıdan kaynaklanıyor bence erkekler bu kadın ilerde çocuklarıma iyi bakar diye düşünüyorlar. Umutsuzluğa kapılmayın kızlar evde falan kalmadık. Biz kadın mühendisler de fena gelin adayları değiliz hani hakkımızı yedirtmem. Bu yazımda da bundan bahsedeceğim. 

1) DETAYLARI GÖREBİLME

Bu özellik zaten birçok kadının, yine birçok erkekte olmayan bir özelliğidir fakat bu durum mühendis kadınlarda çok daha şiddetli olarak görülmektedir. Zaten daha dikkatli ve detaycı olmak zorunda olduğumuz bir meslek yapıyoruz bir de üstüne kadın olmanın verdiği detaycılık işi daha özel bir boyuta getiriyor. Kıvraklığın bedenden zekaya aktığı noktaya gelmiş bulunuyoruz. (Mühendis hatunlar size asla hakkımızı yedirtmem demiştim.)

2) ANALİTİK DÜŞÜNME

Şimdi bunu açıklamadan önce matematiğin hayatımızın her yerinde olduğu gerçeği ile başlayalım. Bazıları sadece sınavlara çalışırken kullanır bazıları hayat felsefesine oturtur. Burada mühendis kadınlar devreye giriyor. Matematiğin felsefesini anladıkça ortaya çıkan analitik düşünebilme yetisi. Analitik düşünebilme yeteneği karmaşık olayları parçalara ayırarak inceleme ve bu parçalar ile bütün arasındaki ilişkiyi inceleme ve düşünme sistemidir. (O algoritma dersleri niye verildi hatunlar bugünler için.) Yani hayatımızı kolaylaştıran zekamızı derinlemesine kullandığımız önemli bir yetenek diyebiliriz.

3) BİRDEN FAZLA İŞİ AYNI ANDA YAPABİLME

Bu da yine üniversite yıllarından kalan bir etki olabilir. Okurken sürekli bir sürü işi kısa bir zamanda yetiştirme çabası olduğundan bu durum günlük hayatımıza ve iş hayatımıza da yansır. Bu anlattıklarım öyle basit şeyler değil. Sakız çiğnerken merdivenden çıkmaktan falan bahsetmiyorum. Aynı anda proje çizip, yemek yapıp, finallere hazırlandığımı bilirim. Eminim bu ve bunun gibi şeyler başınıza gelmiştir. Kadınların zaten erkeklere göre kafalarında aynı anda daha fazla düşünceyi bulundurabilme yetenekleri olduğunu kabul edersek bu durum mesleki zorluklarla birleştiğinde ortaya çıkacakları siz düşünün. Çok basit bir örnek veriyorum. Sokakta bir erkek arkadaşlarıyla karşılaştığında muhabbete odaklanır sadece ve konuşması bitince yoluna devam eder. Bir kadın arkadaşlarıyla karşılaştığında hem muhabbet eder hem arkadaşının üzerindekileri nereden aldığını düşünür hem de o anda yoldan geçen bir kadının çantasını beğenip onu aklında tutup muhabbet bitince ne dedikoduları unutur ne de beğendiği parçaları. Beynimizi milyon parçaya bölerek çalıştırabiliyorsak bize bir alkış.

4) BAŞARI VE AZİM

Mühendisler zekidir falan demeyeceğim. Başarının anahtarı sadece zeka değil büyük bir parçası çalışmaktır. İyi bir mühendis olmak için normalden kat be kat fazla çalışmak gerektiğine göre, eğer eşiniz iyi bir mühendisse çalışkandır ve bu hem ev hayatında hem iş hayatında hem de günlük hayatında böyledir. Çalıştığı için pasaklı değildir, bakımsız değildir çalışkandır yani sorumluluklarını bilir ve her şartta görevlerini üstün başarı ile tamamlar. Ekip çalışmalarına alışık oldukları için karşısındaki insanı düşünme konusunda da bir sıfır öndedirler. Fikir danışabilir, fikirlerinizi rahatça paylaşabilir, kararları birlikte alabilirsiniz.

5) PLANLI VE PROGRAMLI OLMAK

Planlı ve programlı olmak zorundadır. İşini yapıp sonucu alsa da almasa da maaşı yatmaz. İşini yapar sonucu alması için kısıtlı zamanı vardır dolayısıyla bu işleri programlı bir şekilde yapar ve zamanında yetişmesi için elinden geleni yapar. Örneğin işten saat 19:00 da geldiyse ve 20.30 da bir davete yetişmek zorundaysanız bu zamanı en iyi şekilde kullanır ve geç kalmadan gideceğiniz yere gidersiniz. 

6) PRATİK ÇÖZÜMLER

Çözüm üretmeleri için genellikle sadece dakikaları vardır bu da onları pratik çözümler üretmek zorunda bırakır. Zorunda bırakır diyorum fakat bu bence çok ayrı bir yetenek. Yani evde karşılaşacağı sorunların karşısında pratik çözümleriyle sorunlar büyümeden çözüm üretir böylece hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem konunun büyümesinden kurtulmuş olursunuz. 

7) YARATICILIK

Bu mühendislerin olmazsa olmaz özelliklerindendir. Yaratıcı olmazlarsa dünyada iz bırakamazlar. Farklılıklarını yaratıcılıklarıyla koymak zorundadırlar. Senin daha ne bulabilirim ki her şey bulunmuş dediğin dünyada her gün yeni bir şeyler bulunuyor. Yaratıcı kadınlar her kötü durumda iyi durumlar yaratmayı da bilirler.

8) SOSYALLEŞMEYE ÇOK AÇIK

Mühendis olmayı başarmak için minimum okunması gereken o dört yılda kendimizi iyi birer mühendis olmaya o kadar adıyoruz ki sosyal çevreden uzak kalabiliyoruz. Bu sadece bizim iyi birer mühendis olmamızla alakalı bir durum değil yani sen bunu istemesen bile her hafta yapılan ara sınavlar olsun, raporlar olsun, ödevler olsun seni ister istemez sosyal çevreden uzaklaştırıyor. Bütün bunlar mezun olduktan sonraki hayata yayılıyor. Bu yüzden sosyalleşmeye çok açıktırlar. 

9) İLETİŞİM KONUSUNDA KENDİNİ AŞMIŞ

O kadar çok farklı tipte insanlarla muhatap olurlar ki artık kiminle nasıl konuşmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Bir çok meslek grubundaki bir çok farklı sosyal hayatları paylaşan fakat aynı iş için bir araya gelen insanlarla çalışırlar. Hayatlarının her yerinde kullanacakları iletişimin önemli noktalarını da burada öğrenmiş olurlar. 

10) HOŞ SOHBET

Asla monoton olduğumuzu kabul etmiyorum. Eşinizle sohbet etmek istediğinizde hem teknolojiden hem günlük yaşamdan konuşabilirsiniz. Sürekli kendileriniz geliştirmek zorunda olduklarından her gün yeni bir bilgi edinirsiniz ve hayatınız boyunca farklı konulardan sohbet etme şansına sahipsiniz.

Evet sayın geleceğin damat adayları neden mühendis bir kadınla evlenmelisiniz durumunu elimden geldiğince açıklamaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Bir hemşire, öğretmen değildik fakat bizimde fena özelliklerimiz yok hani.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir