Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Jeoloji mühendisliği maaşları ne kadar, jeoloji mühendisleri ne kadar maaş alır ? Bu yazımda bu sorularınızın cevabına ulaşacaksınız. Her ne kadar para,meslek seçiminde ikinci planda olsa bile mühendislik tercihi yapacak arkadaşlar okuyacakları mesleklerin maaşını da merak ediyor doğal olarak.Lafı çok uzatmadan jeoloji mühendisliği maaşlarından bahsetmek istiyorum. Bu yazının sonunda jeoloji mühendisliği maaşları hakkında bilgi sahibi olacağınızı ümit ederek yazıma başlıyorum.

Jeoloji mühendisleri;şantiye,açık alan,arazi gibi bölgelerde çalışırlar.Dolayısıyla jeoloji mühendisliği seçecek arkadaşların bu tür çalışma ortamlarına dayanabilecek kişiler olması gerekmektedir.Jeoloji mühendisleri ofiste de çalışabilirler.Fakat sahada çalışan bir jeoloji mühendisinin maaşı ofiste çalışan jeoloji mühendisinin maaşına göre daha yüksek olur genelde.Çünkü sahada çalışmak daha zordur.

Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Şimdi gelelim ana konumuza yani jeoloji mühendisliği maaşlarına . 4 yıllık jeoloji mühendisliği lisans eğitimini tamamlayanlar jeoloji mühendisi unvanı ile okullarından mezun olurlar.Eğer yüksek lisans yaparsanız yüksek jeoloji mühendisi unvanına sahip olursunuz ve bu unvan da sizin hem özel hemde kamu da alacağınız maaşı etkiler.Peki ülkemizde kamuda ve özel sektörde jeoloji mühendisliği maaşları ne durumda?

Özel Sektörde Jeoloji Mühendisliği Maaşları

⏩Özel sektörde çalışmaya karar vermiş yeni mezun bir jeoloji mühendisi ortalama 1700 tl gibi bir maaşla işe başlar.Başlangıç maaşı sizin kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı olarak değişir.Fakat ülkemizde ortalama jeoloji mühendislerinin başlangıç maaşları bu şekildedir.Bu maaş zaman içerisinde,kazandığınız tecrübe ve kendinizi geliştirmenize bağlı olarak artar.Ortalama 5.000 tl gibi bir rakama ulaşır.Özel sektörde jeoloji mühendisliği maaşları genel olarak bu şekildedir.
Hazır lafı açılmışken iyi bir mühendis olmanın yolları isimli yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kamuda Jeoloji Mühendisliği Maaşları

⏩Kamu kurumunda çalışan bir jeoloji mühendisi 2750-3500 arası bir maaş alır ortalama.Özel sektörde olduğu gibi kamu kurumunda da maaş kişiye bağlı olarak değişir.Yüksek lisans yapmış olamanız, İngilizce bilmeniz,evli veya bekar olmanız maaşınızı etkileyen etmenlerdendir.Kamuda çalışan jeoloji mühendisleri maaşı bu şekildedir.

Son Sözler

Bu yazımda sizlere jeoloji mühendisliği maaşlarından bahsetmek istedim. Özel sektörde jeoloji mühendisliği maaşları, devlette jeoloji mühendisliği maaşları ne kadar hepsini anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için de faydalı bir yazı olmuştur.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir