İyi Bir Maaşın Sırları ve Mühendislik Maaşları

Yüksek Maaş Almak

Merhaba arkadaşlar bugün yazımın başlığından anlayabileceğiniz üzere mühendislik maaşları hakkında bir yazı hazırladım. Daha önceki yazılarımızda ücretler hakkında ufak ufak bilgilendirmelerde bulunmuştuk. Bugün bu konuyu biraz daha açmak istiyorum. Sayın taze mühendis arkadaşlarım biliyorum hepimiz bu zorlu üniversite okuma sürecinin hakkını almak istiyoruz. En az dört yıl çok zorlu zamanlardan geçerek mezun oluyoruz doğal olarak yapacaklarımızın karşılığını, emeklerimizin karşılığın iyi bir maaşla almak istiyoruz. Ben bu “iyi maaşların fiyatlarına” geçmeden önce bu iyi maaşlara sahip olabilmemiz için birkaç püf noktasından bahsetmek istiyorum.

mühendislik maaşları

İyi Maaş Alabilmenin Püf Noktaları

1) İş görüşmesine gidildiğinde maaşa dair pazarlık yapmamak en iyisidir. Şöyle düşünün sürekli para konuşan insanlar nasıl gözünüze itici geliyorsa iş verenin gözünde sizde öyle görüneceksiniz. Bu işlere yeni başlarken patronunuza parayla değil mesleğinizle ve öğrenme isteğinizle orada olduğunuzu hissettirin. Zaten işinizi iyi ve verimli yaptığınız sürece maaşınız da yükselecektir.

2) Mühendislik yetenek, zeka ve merak gerektiren bir iş dalıdır. Mühendislikte para kazanmak istiyorsanız yaratıcı olmak zorundasınız. Sektörde canlı kalmalısınız. Kendi alanınıza getireceğiniz bir yenilik, yazacağınız bir oyun veya program, yapacağınız bir robot veya makine, yapacağınız yeni malzemeler, yeni tasarımlar bunların hepsi sizi sektörde ileriye götürecek doğal olarak bu kazancınıza yansıyacaktır.

3) Mühendisler olarak yapacağımız işlerin hassasiyetinin farkında olmak zorundayız. Yapacaklarımızın insan hayatını doğrudan etkiliyor olması; inşaat mühendisinin yapacağı bina, köprü ve barajların, kimya mühendislerinin geliştireceği bir ilaç, bilgisayar mühendislerinin yazacağı bir program, elektrik elektronik mühendislerinin çözüm bulacağı bir enerji sorunu ve bunlardan birçok örnek… Bu sebeple biz mühendisler işlerimizi öylesine yapma lüksüne sahip değiliz. Parayı düşündüğümüz kadar işlerin doğruluğunu da düşünmek zorundayız. Bu durumu ne kadar düşünür ona göre çalışırsak sektörde adımızı bu şekilde duyurursak emeğimizin karşılığını da alabiliriz.

4) İş sahasını iyi öğrenmek gerekir. Okul biter bitmez mühendis olamıyoruz maalesef. Okulla gerçeklik arasında uçurum var. İyi kazanan bir mühendis olmak istiyorsanız okulda öğrendiklerinizin mühendislik hayatınızın yüzden 0.01 i falan olduğunu kabul etmeniz gerekiyor ve bir an önce sahadaki başarımızı arttırmalıyız. Kişisel gelişimin de iş hayatındaki önemini önceki yazılarımızda

5) Yurt dışında çalışmakta iyi maaşın anahtarlarından. Neden mi? Gerek gelişmiş ülkelerde mühendise verilen değer ve işleyiş farkından, gerekse alınan maaşın Dolar veya Euro olmasından kaynaklanıyor.

Mühendislik Maaşları

Arkadaşlar gelelim mühendislik maaşlarına. Daha önce bu konuya değinmiştim mühendisliklerin tanıtımını yaparken okuyanlar varsa bilir. Devlette çalışan mühendis maaşları başlangıçta yani deneyimsiz ücreti 3750 TL iken 25 yıl ve üstü deneyim maaşı 4250 TL’dir. Yani başlangıç için özel sektörde neredeyse hiçbir şirketin vermeyeceği ücreti size vererek gözünüzü döndürebilirler. Ama 25 yıl sonra alacağınız ücret bunun sadece 500 TL fazlasıdır. Bu fiyatların artışı deneyim, yabancı dil, yüksek lisans, evli olup olmamasına (ek olarak eşi çalışmadığında sosyal yardım ücreti alıyorlar), çocuğu olup olmamasına (ek olarak çocuk ücreti), tazminatlar (sakatlık tazminatı, görevlerin niteliklerine göre tazminatlar, eğitim tazminatı, bölge tazminat) gibi pek çok faktöre bağlıdır. Özelde ise başlangıç olarak 2000 TL civarından başlayıp projelere ve kişinin kendini geliştirmesine göre 5000 TL- 10000TL gibi aralığı geniş olan maaşlar söz konusudur. Yurt dışında çok çok iyi projelerde çalışan bir mühendisin 20000 Dolar – 30000 Dolar gibi ücretler aldığını da duymuştum. Ya da geliştireceğiniz bir cihaz, makine, robot sizin hayatınızı kurtarabilir. Yazacağınız bir program ömür boyu size iş kapısı olarak açılabilir. Üniversite de kalıp akademisyenlik yolunda ilerlemeyi de düşünebilirsiniz. Yüksek mertebeye gelmek zaman alsa da maaş bazlı bakıldığında gayet iyi miktarları var. Okutmandan rektöre kadar geçen mertebelerde fiyatlar ortalama 4000 ile 8000 arasındadır. Bazı özel üniversitelerde profesörlerin bu fiyatların çok çok daha üstünde aldığını söyleyebiliriz.

Evet arkadaşlar umarım aklınızdaki soru işaretlerine biraz çözüm olmuştur bu yazı. Taze Mühendis ailesi olarak size her zaman söylediğimiz gibi kendinizi öyle bir geliştirin ki sektörün aranan insanı olun. Sizinle çalışmak için can atsınlar.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir