Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir?

Merhaba arkadaşlar,bugünkü yazımda enerji sistemleri mühendisliği tercih edecek arkadaşlar için enerji sistemleri mühendisliğinden bahsetmek, enerji sistemleri mühendisliği nedir sorusuna cevap vermek istiyorum.

Ayrıca enerji sistemleri,ülkemizde çok bilinen bir bölüm değil maalesef.Bu eksikliğinde giderilmesine,enerji sistemleri mühendisliğinin daha fazla tanınmasına katkı sağlamak istiyorum.Tercih döneminde enerji sistemleri mühendisliği yazmayı düşünen herkesin aklına gelecek ; enerji sistemleri mühendisliği nedir,enerji sistemleri mühendisleri ne iş yapar,nerelerde çalışır gibi sorulara cevap bulacağız.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir?

Enerji Sistemleri Mühendisliği temel olarak makine mühendisliği ve elektrik-elektronik mühendisliğinin enerji ile alakası olan ortak noktalarının kesiştiği ve bu ortak noktaların birleşmesiyle meydana gelen bir mühendislik dalıdır. Bu ortak noktaları biraz açmak gerekirse mesela derslerimizin birçoğu bu iki ana mühendislik bölümü ile ortak derslerdir, sadece üniversiteden üniversiteye elektrik-elektronik ağırlıklı veya makine ağırlıklı olarak farklılık göstermektedir,  yaz stajlarımızı,enerji alanı üzerine staj yapan  makine ve elektrik-elektronik öğrencileriyle aynı sahada yapabilmekteyiz, iş hayatımızda aynı şirket,aynı platform üzerinde beraber çalışabilmekteyiz.Kısacası enerji sistemleri mühendisliği,makine ve elektrik-elektronik mühendisliğinin “kesişim kümesidir.

Enerji Sistemleri Mühendis’i Ne İş Yapar?

⏩Enerjiyi ucuz bir şekilde kaliteli yollarla gerekli ar-ge çalışmalarını yaparak çevreye zararsız bir şekilde üretmeye çalışır.

⏩Bu enerjinin yeri geldiği zaman pazarlamasını yapar.
⏩İlave olarak büyük çaplı şirketlerin enerji yöneticiliğini yapar,yani şirketlerin günlük,haftalık,aylık,yıllık gibi zaman dilimleri içerisinde enerji bakımından tasarruf etmesini sağlar.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Çalışma Alanları

Biraz da enerji sistemleri mühendisinin çalışma alanlarından bahsetmek istiyorum.:Güneş enerji santralleri,rüzgar elektrik santralleri,hidroelektrik santralleri,biyoenerji tesisleri, jeotermal tesisleri,nükleer santralleri,gel-git enerji istasyonları ve daha birçok farklı enerji üretim çeşitlerinde enerji sistemleri mühendisleri görev alabilmektedir.

Enerji Sistemleri Mühendislerinin Çalışabileceği Kurumlar

Enerji sistemleri mühendisleri :
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Madem Tetkik ve Arama Enstitüsü, Bor Enstitüsü, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, Elektrik Üretim AŞ., Türkiye Elektrik İletim AŞ., Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ., Devlet Su İşleri, Türkiye Kömür İşletmeleri, Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı, Türkiye Boru Hatları Taşıma AŞ., Türk Petrol Rafinerileri AŞ., Türkiye Atom Enerjisi Araştırma Kurumu, TEMSAN gibi kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.

 Neden Enerji Sistemleri Mühendisliğini Tercih Etmeliyim?

Bu sorunun cevabını bir röportaj üzerinden vermek istiyorum, Microsoft’un sahibi Bill Gates kendisi ile yapılan bir röportajda öğrencilere üç kariyer yolu önerdi. Bunlar yapay zeka, enerji ve biyolojik bilimlerdir. Bill Gates’in bu önerdiği enerji rotası için en ideal ve en kapsamlı mühendislik dallarından biri enerji sistemleri mühendisliğidir.Ve adından da anlaşılacağı gibi genel olarak enerji üzerine yoğunlaşan bir bölümdür.Ülkemizde ve dünyamızda büyük bir enerji ihtiyacı söz konusudur. Bunun içinde ülkeler elinde olan imkanlarla enerji üretiminin ve depolanmasının üzerine çeşitli Ar-Ge çalışmaları yapmaktadır,dünyanın sonuna kadar bu enerji ihtiyacı devam edecektir.Bizimle bu ihtiyacı karşılamaya var mısınız Taze Mühendisler ?

Tavsiye Yazı:Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir