Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Ülkemizde en çok tercih edilen,iş sahası en geniş olan mühendislik dallarından birisi de elektrik elektronik mühendisliğidir.Her yıl yaklaşık 17 bin elektrik elektronik mühendisi ülkemizde mezun oluyor.Tabi bu mezunların içerisinde elektrik mühendisşiği,elektronik haberleşme mühendisliği gibi bölümlerden mezun olan mühendislerde var.Peki her yıl bu kadar çok mezun veren elektrik elektronik mühendisliğinde maaş durumu nasıl ona bakalım.

Elektrik Elektronik Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Elektrik elektronik mühendisliğinde de diğer mühendislik dallarında olduğu gibi maaş durumu değişkenlik göstermektedir.Özel sektörde çalışan bir elektrik elektronik mühendisi ile devlette çalışan elektrik elektronik mühendisinin maaşları aynı değildir.Yine özel sektörde çalışan,kendisini geliştirmiş donanımlı bir elektrik elektronik mühendisi ile sadece okulu bitirip kendine hiçbir şey katmamış elektrik elektronik mühendisinin de maaşları aynı değildir.

Tavsiye Yazı:Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir?

Özel Sektörde Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Fabrikada işe başlayacak yeni mezun bir elektrik elektronik mühendisi ortalama 1700 TL gibi bir maaş ile işe başlar.Tecrübe kazanıp kendini geliştirmeye devam ettikçe maaşı da aynı oradan artar.
⏩Eğer okuldan mezun olmadan kendinizi geliştirmiş,yabancı diller öğrenmiş,programalara hakim,stajlarını düzgün yapmış bir elektrik elektronik mühendisiyseniz başlangıç maaşınız 3000-3500 tl’ye kadar çıkabilir.
⏩Tecrübeniz ve kendinize kattığınız şeylerle özel sektörde elektrik elektronik mühendislerinin maaşı +10.000 tl ye çıkabilmektedir.
Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Kamuda Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde çalışan elektik elektronik mühendislerinin maaşlarından bahsettik.Biraz da kamuda çalışan elektrik elektronik mühendisleri ne kadar maaş alır ondan bahsetmek istiyorum.
Kamuda alacağınız maaş da yine size bağlı olarak değişmektedir.Yüksek lisans yapmış,ingilizce öğrenmiş,evlenmiş vs mühendisler diğerlerine göre daha çok maaş alır.Kamuda elektrik elektronik mühendislerinin ortalama başlangıç maaşı 2700 tldir.Zaman geçtikçe,tecrübe kazandıkça kamuda çalışan elektrik elektronik mühendisleri ortalama 5.000 tl gibi bir maaş alırlar.

Son Sözler

Maaş konusu nerede çalışırsanız çalışın,ister özel sektör ister kamu kuruluşu olsun direk size bağlı.Özel de başlangıç maaşları daha düşük olsa da kamuya göre ilerleyen zamanda kamu kuruluşundaki maaşları geçebiliyor.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir