Yeni Başlayanlar İçin AutoCAD

Yeni Başlayanlar İçin AutoCAD

AUTOCAD TANITIM

Merhaba arkadaşlar öncelikle size AutoCAD programını tanıtarak başlamak istiyorum. Autocad, tasarımlarınızı bilgisayarda çizmenize yardımcı olan paket programların içerisindeki en yaygın bilenen ve en geniş kapsamlı kullanıcı ağına sahip çizim programıdır. Autodesk firmasının ürettiği ve geliştirdiği CAD programının açılımı Computer Aided Drafting and Desing olarak geçer. Bilgisayarda çizim yapmanızı, yapılan çizimleri inceleme, kontrol etme, ölçülendirme gibi pek çok artı sağlayan bu program elle çizime göre size hem daha kusursuz sonuçlar verecek hem de hepinizin en önemli parçasını yani zamanınızı size kazandıracak programdır.

KULLANIM ALANLARI

Autocad tasarımı ölçülü bir şekilde yaptığı için birçok alanda kullanılmaktadır.

· Mimari alanlarda
· Endüstriyel tasarım alanında
· İnşaat sektöründe
· Metraj hesaplarının çok kısa bir sürede yapılmasında
· Dekorasyon alanında
· Elektrik ve elektronik sektöründe
· Makine sektöründe

 Bunlarla sınırlı olmayan autocad, size sadece 2D çizim değil 3D çizim imkanı da sunar.


AUTOCAD İLE ÇİZİME BAŞLAMAK

Size ilk önerim sağ elinizi fareden neredeyse hiç ayırmayın sayıları, kısayolları girerken sol elinizi kullanın böylece daha hızlı ve kolay işlem yapabilirsiniz. 

Autocad’i öğrenebilmek için öncelikle hepinizin bildiği koordinat sistemini anlayarak ve hatırlayarak başlamak zorundayız. Bu programda nokta belirlemek, koordinatları bilmek önemlidir. Autocad sayfasını uzay olarak düşünülebiliriz bizde uzaydaki yerimizi bilmek için noktamızı ve koordinatlarımızı bilmeliyiz.

Autocad programını açtığınızda karşınıza çıkan sol altta 0,0 orijin noktası vardır. Koordinat girerken sayılarımızı virgül ile ayırarak yazmamız gerekiyor. Örneğin; 82,93

Açılı koordinat girmek istiyorsanız bu durumda koordinat sisteminin mantığını bilmelisiniz. Gireceğiniz açıya karar vermeniz için koordinat sisteminin mantığını bilmek gerekiyor. Önce @ işareti sonra Uzunluk < işareti sonra Açı formatı kullanılmalıdır. Örneğin ; @100<45

Autocad programında Line (Çizgi) çizmek ile başlayabilirsiniz.

Programı açtığınızda karşınıza çıkan bu ekranın sol üstünde yazan Line komutuna tıklayarak veya L Enter yaparak komuta girebilirsiniz.

Çizdiklerinizi silmek isterseniz Erase komutunu kullanabilir ya da E Enter yaparak komuta girebilirsiniz.

Komuttan çıkmak için Enter, Esc, Space tuşlarından birine basmanız yeterlidir. Son çıktığınız komuta geri dönmeninde kısa yolu tekrar Enter’a ya da Space tuşuna basmaktır. Bilgisayarın genelinde geçerli bazı komutlar Autocad için de geçerlidir.

CTRL+A kısa yolu ile ekrandaki bütün çizimi seçebilirsiniz.

CTRL +Z kısa yolu ile yaptığınız son işlemi geri alabilirsiniz.

Çizgi çizerken bu çizginin dik olmasını istiyorsanız yani siz fareyi hareket ettirdiğinizde çizginizin açı almaması sadece 0,90,180 ve 360 derecelik çizgiler çizsin istiyorsanız Line komutundayken F8 tuşuna basarsanız işlem gerçekleşir. Tekrar açılı çizmeye dönmek isterseniz yine F8 tuşuna basarak açabilirsiniz. Buna ortho modu denir. Bu açılı çizme işini koordinat sistemlerinde göreceğiniz gibi de yapabilirsiniz.

Bu şekli çizmek için Line komutuna girip ekranda bir yere tıklayıp 1. noktayı oluşturuyoruz. Faremizi sağa doğru hareket ettirip 130 Enter yapıyoruz ve 2. nokta oluşuyor. Komuttan çıkmadan çizgi çizmeye devam etmek için aşağıdaki koordinatları kullanabiliriz. 

1. Nokta (0,0)

2. Nokta (130,0)

3. Nokta (0,-30)

4. Nokta (-30,0)

5. Nokta (0,-40)

6. Nokta (-50,0)

7. Nokta (0,50)

8. Nokta (-50,0)

@Uzunluk<Açı ( + yönlü yani saat yönünün tersine gidildiğinde)

A = @100 < 30

B = @100 < 150

C = @100 < 210

D = @100 < 330

@Uzunluk<Açı ( – yönlü yani saat yönüne gidildiğinde)

A = @100 < -330

B = @100 < -210

C = @100 < -150

D = @100 < -30

Autocad öğrenmeye yeni başlayan arkadaşlarımız için umarım faydalı bir yazı olmuştur. Öğretmenim ilk derslerde sürekli line çizdirirdi ve biz sıkılınca line çizen autocad programında her şeyi yapabilir line çok önemli bir komut derdi inanmazdık fakat dersler ilerlediğinde hak verdim. En kısa zamanda anlatımların devamı gelecektir. Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir