Üniversite Topluluğu Nasıl Kurulur?

Üniversite Kulübü Nasıl Kurulur?

Merhaba arkadaşlar.Bu yazımda sizlere üniversitenizde topluluk yada diğer bir deyişle kulüp kurmayı anlatacağım.Üniversite hayatı boyunca herkes dalgasına bile olsa ”Bizde bir xxx topluluğu açalım lan” demiştir.Çoğu zaman bu sözler lafta kalsada bu yazımda işini lafta bırakmayıp üniversitesinde topluluk açmak isteyen arkadaşlar için üniversitede topluluk nasıl açılır adım adım anlatacağım.

Üniversite Topluluğu Yada Kulübü Nasıl Kurulur?

Kimi üniversitelerde topluluk kelimesi yerine kulüp kelimesi kullanılır arkadaşlar.Ama neticede ikisi de belli bir amaç için bir araya gelmiş insanları ifade eder.Şimdi size topluluk açmak için adım adım yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

1-) Üniversitenizin Yayınladığı Topluluk Kurma Yönergesini Okuyun

Her şeyden önce işe bununla başlayın.Okulunuzda topluluk kurmak için ne gerekiyormuş,neler yapmanız lazımmış iyice öğrenin.

2-) Sana İnanan,Seni Asla Yarı Yolda Bırakmayacak Bir Ekip Bul

Topluluk kurmak istiyorsanız yola çıkacağınız arkadaşlarınızı iyi belirlemelisiniz.Sizi yarı yolda bırakmamaları lazım.Ayrıca topluluğun bütün işlerini sizin üzerinize yıkacak,sadece topluluk sayesinde elde ettiğiniz iletişimlerden fayda sağlayacak insanları kesinlikle ekibinize almayın.

3-) Topluluk Akademik Liderini Belirleme

Bir topluluk açmak istiyorsanız akademik liderinizi iyi seçmelisiniz.Akademik lider topluluğun başıdır.Topluluk açmak için zaten mutlaka bir tane akademik lideriniz olmalı.Topluluk işlerinde size yardımcı olabilecek bir akademisyen seçerseniz sizin için daha iyi olur bu.Genelde hocalar topluluk akademik lideri olmayı kabul ederler.Yani çekinmeden gözünüze kestirdiğiniz bir akademisyene giderek akademik lider olup olmak istemediğini sorabilirsiniz.

4-) Sizin Amacınıza veya İsminize Benzer Bir Topluluk Varsa Topluluğunuzu Kuramazsınız

Açacağınız topluluk tamamen özgün olmalı.Amacınıza veya topluluk isminize benzeyen bir başka topluluk varsa sizin topluluğunuzu açmanıza izin vermezler.Çalışmalarınızı diğer topluluk altında yapmanızı söylerler.

5-) Gerekli Evrakları ve Topluluk Tüzüğünü Hazırla

İlk maddede okumanızı söylediğim üniversite topluluk açma yönergesini okuduğunuzda orada topluluğu açmanız için nelere ihtiyacınız olduğunu size anlatır.Orada istenen belgeleri toplayıp topluluk dosyanı hazırlamalısın.

6-) Dosyayı Gerekli Yere Teslim Et

Dosyayı gerekli yere teslim edince yapmanız gereken tek şey beklemek.Zaten o ana kadar bir aksilik yaşamadıysanız herhangi bir sıkıntı olmaz.Tebrikler artık sizinde bir topluluğunuz var !

Son Sözler

Bu yazımda sizlere üniversite topluluğu yada kulübü nasıl açılır onu anlattım.
Topluluk açmak için gerekli olan evrak örneklerine okulunuzun topluluklar sayfasından ulaşabilirsiniz.Ayrıca önemli olan yeni bir topluluk açmak değil,açtığınız topluluğu aktif bir şekilde yürütebilmektir.Gerçekten çalışmayacaksanız bu işe hiç kalkışmayın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir