Türkiye’de Her Yıl Mezun Olan Mühendis Sayısı

Türkiye'de Her Yıl Mezun Olan Mühendis Sayısı

Bildiğiniz üzere mühendislik,bir ülkenin gelişmişliğini belirleyecek en önemli mesleklerden birisidir.Zira kafamızı kaldırıp çevremize baktığımızda bir çok mühendislik harikası görebiliriz.En basitinden mühendislik olmasaydı şu an bu yazıyı bilgisayar veya telefonlarınızdan okuyor olmazdınız.

 Ülkemizde neredeyse 81 ilin hepsinde mühendislik fakültesi var.Ve bu fakülteler her sene mühendisler mezun ediyor.Peki ülkemizde her yıl mezun olan mühendis sayısı kaç? Bu sorunun cevabını arayacağız bu yazıda.
 Öncelikle şunu söyleyeyim Türkiye her yıl mezun olan mühendis sayısında Dünya’da ilk 10’da bile değil.Fakat olaya her yıl mezun ettiği mühendis sayısının  mühendislere ihtiyaç duyulan iş alanlarına oranlarsak bu oranın en yüksek çıktığı ülkelerden birisi olduğunu görürüz.Şimdi gelelim ana konumuza..

Türkiye’de Yılda Kaç Mühendis Mezun Oluyor?

2015 verilerine göre Türkiye’de yılda 85 bin mühendis mezun oluyor.2014 yılında bu rakamın 75 bin olduğunu göz önünde bulundurursak her sene mezun olan mühendis sayısında bir artış olduğunu görürüz.Dolayısıyla günümüzde,2017 yılında yaklaşık 92-93 bin mühendisin mezun olduğunu söyleyebiliriz.

Son Sözler

Gördüğünüz gibi ülkemizde her yıl ortalama 92 bin mühendis mezun oluyor.Ve bu rakam her sene gittikçe artıyor.Dolayısıyla mühendislik tercih edecek kişiler bunları göz önünde bulundurmalı.Bu kadar kişiyle rekabet edebilecek potansiyelde olmalı.Mühendislik öğrencileri ise rakiplerinin çokluğunun farkına vararak kendini en iyi şekilde geliştirmeye çalışmalı.Bir şekilde rakiplerinizden sıyrılmak zorundasınız.
One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir