Okurken Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Okurken Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere okurken çalışmanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsetmek istiyorum. Okurken çalışmak ikiye ayrılıyor. Biri kafe, mağaza tarzı yerlerde çalışmak diğeri ise bölümle alakalı bir yerde çalışmaktır. Ben ilkini denedim. Çalışma hayatımın başlangıcı bir sınavda ücretli gözetmenlik yapmakla başlamıştı. İlk kazandığım parayla arkadaşımın öğrenci evine yiyecek bir şeyler alıp ziyafet yapmıştık. Sonra hep böyle parça parça çalışmaya çalıştım. Bahsedeceklerim hem kendi tecrübelerimden hem arkadaşlarımdan gördüklerimden edindiğim bilgiler doğrultusundadır.

1- UYKUSUZLUK

Genellikle öğrenciler kafe tarzı yerlerde daha çok çalışıyor. Bildiğiniz gibi bir çok kafe gece geç saatlere kadar açık olabiliyor. Tabi ki haftanın her günü değil fakat dönüşümlü olarak geç saate kadar çalışabilirsiniz. Çok az bir uykuyla derslere gitmeniz gereken günler olabilir. Bu durum haftanın 2-3 günü de olabilir. Çalıştığınızdan bi haber hocalarınız, derslerde uyukladığınız için “hayrola gece beşik mi salladın” gibi şakalar yapabilir.

2-ÇEVRE

Çalıştığınız yere bağlı olarak -eğer küçük samimi bir ortamsa- gerek patronunuzla gerek çalışma arkadaşlarınızla aile gibi olursunuz ve her durumda size ellerinden geldiğince yardımcı olurlar. Vize-final dönemlerinde sizi idare edip yokluğunuzu belli etmezler. Çok güzel dostluklar kurabilirsiniz hatta çalışma saatleri dışında da oraya uğrarsınız. 

3-ÖZ GÜVEN

Hem birden fazla iş başarmanın hem de kendini idare edecek kadar para kazanmanın verdiği özgüven ile büyüdüğünüzü hissedersiniz. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olmak, sorumluluk almak, farklı bir konuda kendini geliştirmek insanın öz güvenini geliştirmesindeki en önemli etkendir. 

4- MADDİYAT

Üniversite okurken geldiğimiz yaşta ailemizden para almak neredeyse hepimiz için zor oluyordur. Üniversiteye başlayıp 2. Sınıfa geçtikten sonra (yaş 20yi bulunca) anneden veya babadan para istemek benim gücüme gitmeye başlamıştı bende küçük küçük işler bakınmaya başlamıştım. İlk kazandığım parayla arkadaşın öğrenci evine yiyecek alıp akşam keyif yapmıştık. Daha sonra kazandığım bir çok parayı gururla anneme götürüp bununla istediğini yapabilirsin diyip parayı ona verdiğimde kendimle gurur duymuştum. İnsanın maddi özgürlüğünün olması en güzel şeylerden biriymiş onu anladım. Üstelik paranın kolay kazanılmadığını öğrenmek harcamalarıma dikkat etmeme sebep oldu. Parayı kontrol etmeyi öğrendim.

5- ASOSYALLİK

Bazı zamanlar sosyallikten vazgeçmeniz gerekebilir. Arkadaşlarınız ders bitince bi şeyler yapalım dediğinde sizin mesainiz olabilir. Okul ve iş dışında kalan zamanlarınızı hocalar sınav, ödev, rapor, quiz gibi pek çok şeyle itina ile doldurabilir. Bütün bunlar olmasa bile dinlenmek isteyebilirsiniz. Yani arkadaşlarınıza her zaman vakit ayıramayabilirsiniz. Ama eminim onlarda bunu anlayışla karşılayacaktır.

6- ZAMAN YÖNETİMİ

Zaman yönetimi olarak bahsetmek istediğim şey şudur: Eğer sadece okul sorumluluğunuz olsaydı yapacaklarınızın zamanı bellidir neyi ne zaman yapmanız gerektiği. Okurken çalışınca zamanınızı dolduran ikinci bir iş çıkınca yapacaklarınızı planlı ve programlı bi şekilde yapmanız gerekir. Ben çoğu zaman büyük takvimler hazırlayıp her gün yapacaklarımı yazarak ilerliyordum. Kafa dolu olunca unutabiliyor insan bunu engellemek için not almak en iyisi. Eğer benim gibi, okulu uzatma lüksüne sahip değilseniz zaman yönetimi, derslere ayrılan vakiti iyi ayarlamak ve uyku çok önemli faktörlerdir.

7- TECRÜBE

Hem hayatınızdaki tecrübeler artarken hem de iş ilanlarındaki “tecrübeli” bölümü sizi üzmez çünkü arkadaşlarınız gezerken siz tecrübe edinmiş olursunuz. Hayat tecrübesi derken şunu anlatmak istemiştim: İnsanlarla ne kadar çok iletişim içinde olursak o kadar farklı durumla karşı karşıya kalıyoruz dolayısıyla her durum için nasıl davranmamız gerektiğini öğreniyoruz. Çalışma hayatında tecrübe edinmiş oluyoruz. Bu çalışma hayatını sadece para kazanmak için değil aynı zamanda bölümümüzle alakalı ücretsiz sadece tecrübe kazanmak için de yapabiliriz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir