Mühendislik Fakültesinde Okuyan Öğrenci Tipleri

Mühendislik Okuyan Öğrenci Tipleri

Merhaba arkadaşlar mühendislikte 3 yılını devirmiş biri olarak bazı tespitlerde bulundum. Şimdilik aklıma gelen bu mühendislikteki 5 tip öğrenciden bahsetmek istiyorum.

1- Babasının Şirketi Olup Orada Çalışmak İçin Mühendislik Okuyanlar

Bunlarda kendi içinde ikiye ayrılıyorlar tabi. İlki ve çoğunluğu sadece diploma almak için gelmişlerdir ve bunu her fırsatta dile getirirler. Sen, genel ortalamanı biraz daha yükselteyim de malum iş verenlerin gözünden kaçmasın öz geçmişim diye yana yakıla düşünürken adam rahat rahat gelip üzülmeyin ya not dediğin nedir ki deyip gülüp arkasına sadece diploma almanın kendisi için yeterli olduğunu anlatır utanmadan. Diğer bir tip ise mütevazi. Evet babasının hazır işine devam edecek ama oraya da imzasını atmak istercesine diplomayı dolu dolu almak için çaba sarf ederler.

2- Kendini Bilim İnsanı Olacak Zannederek Mühendislik Okuyanlar

Bu tipler mezun olunca ne yapacağız diye konuşulan ortamlarda devlet mi özel mi sorusuna tiksinerek bakıp “ne devleti abi yaa yurt dışına gideceğim ben büyük şirketler dururken başka bir yerde çalışmam asla” diye triplere girenler. Sanki bütün büyük şirketler yüz binlerce mezunu alabilecek kapasitede. Kabul edelim ki hepimiz mükemmel mühendisler olmayacağız kiminiz devlette çalışacak, kiminiz özelde, bazıları yurt dışında, kiminiz küçük firmalarda büyük tecrübeler edinirken bazılarımız büyük firmalarda yok olup gidecek belki bazılarımız kendi iş yerini açacak iş kovalayacak bazıları mesleğini bile yapmayacak. Olayın gerçek boyutunu görmeyi inkar etmeden bunları kabul etmek lazım.

3- Sadece İstediği ve Yetenekleri Buna Uygun Olduğu İçin Mühendislik Okuyanlar

Bu arkadaşlar bana göre en başarılı olacak tiplerdir. Yeteneğin ve isteklerin birleştiğinde doğacak olan işi tebrik ederim ben. Bu arkadaşlar sadece sınavlardan yüksek not almak için veya diploma için çaba göstermezler işin özünü diğerlerinden daha çok merak ederler ve önemserler.

Tavsiye Yazı : Sevdiğin Mesleği Yapmak Neden Önemlidir?

4- Ailesi Mühendis Olmasını İstediği İçin Mühendislik Okuyanlar

Ailenin bu konuda ısrarcı olmasının sebebi ya ilk maddede bahsettiğim gibi iş hazır gelsin otursun başına diye düşündükleri için ya da ilginç bir hayalden ötürü olabilir. Bazı ailelerin öyle takıntıları vardır. Benim annemde benim avukat olmamı çok isterdi asla bana baskı yapmadı fakat hayalinde varmış. Yani olabiliyor böyle şeyler bence siz ilerde çocuklarınıza bu tarz baskılar yapmayın.

5-Maaşı İyi Olduğu İçin Mühendislik Okuyanlar

Bu arkadaşlarımız mühendislerin iyi para kazandığı düşüncesiyle puanımızda yetiyor mühendis olalım diye tercih yaparlar. Bu parayı kazanabilmek için mühendislik okunanın yeterli olmadığını bunun zorluğunun yanında çok çok daha fazla gelişim gerektiğini görünce 3. Sınıfta hatta 4.Sınıfta bölümü bırakan arkadaşlarımızdır.

Hepimiz mühendislik okuyoruz diye hepimiz mühendis olacağız diye bir şey yok ya da üniversiteden birinci mezun olmadınız diye bu işte iyi olmadığınız anlamına gelmiyor. Sadece öğrendiklerinizi gerçeklikle birleştirin. Hangi tip öğrenci olursanız olun tek bir hedefte buluşmayı unutmayalım. Ne yapıyorsak yapalım, en iyisini yapalım.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir