Mühendislerin Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap

Mühendislerin Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap

Kitap okumaya çok düşkün ama mesleğiniz gereği sürekli akademik bilgi ağırlıklı, bir nevi ders kitabı şeklinde ki kitapları okumaktan sıkıldıysanız bu yazı tam size göre. Bu derlemeyi hazırlarken çok keyif aldım. Bana göre kaliteli bir mühendisin mutlaka okuması gereken kitapları listeledim. Belki birçoğunu okumuşsunuzdur, belki daha fazlasını okumuşsunuzdur. Bu durumda benimle paylaşırsanız sevinirim.

1.THE GOAL/AMAÇ

Bence listede birinci sıranın hakkını veren, eminim okuduktan sonra defalarca okuma isteği uyandıracak harika bir kitap.
Yönetim danışmanı ve imalat yönetimi uzmanı Dr. Eliyahu M. Goldratt’ın Kısıtlar Teorisi’ni ortaya attığı kitap.
“Bu teori, teslimatta gecikme ve düşük gelir problemleriyle mücadele eden işletmeler için ikna edici bir çözüm imkânı sağlıyor.”
İş ortamındaki çekişmeler, iş arkadaşlarının dayanışması, rakiplerinin kurnazlıkları, iş ve yaşam dengesini kurma problemleri gibi konuların romanlaştırılmış en güzel hali olan kitap mühendisler için oldukça yaralı ve çok başarılı olmasıyla oldukça ses getirmiştir.

2.GOOGLE NASIL YÖNETİLİYOR?

ERİC SCHMİDT & JONATHAN ROSENBERG (TİMAŞ YAYINLARI)
Dünya ekonomisinin belkemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün. 2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket… Bir yandan rengârenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket…
O şirket GOOGLE.
Peki, dünyanın en hızlı büyüyen, en çok beğenilen, en çok konuşulan şirketi Google, nasıl yönetiliyor? Google’ın iki tepe yöneticisi -İcra Kurlu Başkanı Eric Schmidt ve Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg- tarafından yazılan ve tüm dünyada çok satan listelerini alt üst eden bu kitap, Google’ın oluşturduğu değerler ve şirket kültürü ile dünya lideri bir kuruma dönüşmesinin hikâyesi.
“İlham dolu bir geleceği bizimle tanıştıracak bir şirket oluşturmak için enerji dolu ve heyecan verici bir başlangıç.”
-Publishers Weekly-
Kendi işini kurmayı düşleyen ve kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen Taze Mühendisler bu kitabı kaçırmayın.

3.TEKNOLOJİNİN EVRİMİ

GEORGE BASALLA (DOĞU BATI YAYINLARI)
Bilim tarihçisi George Basalla, teknoloji ve teknoloji tarihi alanında yapılmış bütün önemli kaynakları tarayarak yaptığı çalışmasının ışığında konuyu toplumsal, ekonomik, kültürel, antropolojik, bilimsel ve askerî tüm yönleriyle ele alıyor.
Bu kapsamda Basalla, teknolojik değişim neden ve nasıl gerçekleşir sorusu etrafında üç temel üzerine yoğunlaşır. Bunlar: Çeşitlilik, “insan ürünü şeyler neden bu kadar çok çeşitlidir?”; gereksinim, “ihtiyaç icadın anasıdır”; teknolojik evrim, “ürünlerin ortaya çıkışı, sürekliliği ve ayıklanması-kullanımdan kalkması.
Teknolojinin Evrimi öne sürdüğü teknoloji tarihi kuramına kültürü temel alarak açıklayan, popüler bilim kitapları arasında da seçkin bir yer ediniyor.

4.YALIN DÜŞÜNCE

JAMES P. WOMACK & DANİEL T. JONES
Müşterinin gerçekten talep ettiği değer nedir?
Değer yaratan faaliyetler hangileridir?
İyileştirme çevrimini nasıl harekete geçirirsiniz?
Ve bütün bu soruların cevabını kendi, işletmenizde nasıl hayata geçirebilirsiniz? Gibi soruların cevabını öğrenmek ve 21. Yüzyılın iş sisteminin temeli olan yalın düşünceyi anlatan bu kitap okura yeni bir düşünme ve varoluş en önemlisi eylem modeli sunmaktadır.

5.MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK ÖYKÜLERİ

“Mühendislik Mimarlık Öyküleri” adlı kitabımızdaki öyküleri okurken, mühendislerimizin ve mimarlarımızın geçmişteki serüvenine tanıklık etmekle kalmayacak, aynı zamanda kalkınma tarihimizden kesitler de göreceksiniz.
Pek çok konuda yazılan öykülerle mühendis ve mimarların başarılarının sırlarını anlatan dopdolu bir kitap okumak için daha ne bekliyorsunuz.

6.BEN NE YANGINLAR GÖRDÜM

RAHİME SEZGİN
Ülkemiz yakın tarihte pek çok krizle boğuştu. Dünya çapındaki çalkantılar, iç dinamiklerimizin yarattığı sıkıntılar, bazen ikisi birden üzerimize kara bir bulut gibi çöktü. Her krizden toplumun her kesimi payına düşeni aldı. İş dünyası pek çok krizin çarptığı ilk duvar oluyor. Duvar ne kadar sağlamsa, krizin etkileri o kadar azalıyor.
Ufkunuzu genişletecek olan bu kitap, ülkemizin yakın tarihini, krizlerde toplumun başına gelenleri iş dünyasını ve ekonomiyi anlatmaktadır.

7.ŞANTİYEDE OLAY VAR!

FİRUZAN BAYTOP
Kitabımızda yazarın 50 yılı aşkın uluslararası şantiye deneyimlerinden oluşan ders alınacak, ufuk açacak, sıra dışı öyküleri anlatılmaktadır. Bir şantiyede başınıza gelebilecekleri, hangi olaylarla ve sorunlarla karşılaşabileceğinizi göstermesi sebebiyle şantiyede çalışmaya başlayacaklar iççin rehber niteliğinde olan bu kitap başta inşaat mühendisliği olmak üzere tüm mühendislerimiz tarafından okunmalıdır.

8.DÜNYA İÇİN BİR ŞEY YAP

ORHAN KURAL
Bazı kitaplar vardır başucunuzda durması gereken okuduktan sonra herkese canı gönülden tavsiye edeceğiniz. Şu an tasvirini yaptığımız kitap tamda bu.evlerinizde rahatça uygulayabileceğiniz, hem tasarruf etmenizi sağlayacak hem de ekonomi sistemine katkı sağlayabileceğiniz yöntemler sunmaktadır.80 sayfalık bu kitabı okuyarak ömür boyu kullanabileceğiniz bilgiler edineceksiniz.

9.KÖPEĞİNİZE KUANTUM FİZİĞİNİ NASIL ÖĞRETİRSİNİZ?

CHAD ORZEL
Kuantum fiziği herhalde en ilginç, en gizemli bilimsel konudur; sevimli bir köpekle yapılan Sokratik bir tartışmanın onun örtüsünü kaldıracağını kim bilebilirdi?
Cory Doctorow
Bu küçük çekici kitap modern bilimin en tuhaf ve en önemli konularından birini öğrenmenin en eğlenceli yolu.
William D. Phillips
1997 Fizik Nobel Ödülü Sahibi
Benim de henüz okumadığım ama okumayı sabırsızlıkla beklediğim bir kitap.

10.BABLİN KERVAN TACİRİ

GEORGE S.CLASON
…Bir zamanlar Babil’de dünyanın en zengin adamı yaşardı; adı Arkad. Zenginliğinin ünü bütün dünyaya yayılmıştı. Aynı zamanda eli açıklığıyla da ünlüydü. Yardımlarında cömertti. Ailesine karşı cömertti. Kendi harcamalarında cömertti. Gene de serveti her geçen yıl harcadığından daha hızlı bir biçimde artardı.
…Öğrenmek istediklerinizi artık size söyleyeceğim, çünkü artık yaşlı bir adamım ve yaşlılar gevezeliği sever. Gençlik öğüt alacak yaşa geldiğinde ona verilen geçmiş yılların bilgeliğidir. Ama genellikle gençlik, yaşlılığın yalnızca geçmiş günlerin bilgeliğini bildiğini sanır, onun için yararlanamaz. Oysa unutmayın ki, bugün parlayan güneş, babanız doğduğu gün parlayan güneşle aynı ve en son torununuz bu dünyadan gittiğinde hâlâ aynı güneş parlıyor olacak.

Bu listemde sizlerle her mühendisin mutlaka okuması gereken 10 kitabı paylaşmak istedim.Okumadığınız varsa aralarında mutlaka okumalısınız.İyi bir mühendis için okumak hayatının bir parçası olmalı.Sizinde ” Bu kitabı kesin mühendisler okumalı” dediğiniz kitap öneriniz varsa yorum olarak atabilirsiniz..
4 Comments
  1. Avatar
    • Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir