Mühendislerin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Mühendislerin Mutlaka İzlemesi Gereken Fİlmler

Bazı filmler vardır..Belli kişiler için çekilmiştir adeta.Bazı kitaplar vardır belli kişiler için yazılmıştır.Bu yazımızda da herkese hitap etse de mühendislerin izlerken daha çok keyif alacağı,mühendislerin ve mühendis adaylarının mutlaka izlemesi gereken filmlerden bahsedeceğim.Ben kendim inşaat mühendisliği öğrencisiyim ve bu filmlerin hepsini beğenerek izledim.Her mühendisin de beğeneceğine inanıyorum.Lafı çok uzatmadan listeme geçmek istiyorum.İşte mühendislerin ve mühendislik öğrencilerinin mutlaka izlemesi gereken filmler :

1-) 3 idiots

En bilindik mühendislik filmi olan 3 idiots ile başlamak istiyorum listeye.3 idiots ne zaman izlenirse izlensin aynı tadı veren nadir filmlerden birisi.Konusu direk mühendislik üzerine olduğu için,hangi bölümü okuyorsa okusun her mühendisin severek izleyeceği filmlerden birisi.
3 idiots’un konusu : Kısaca 3 idiots’un konusundan bahsedecek olursak : Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.

2-) Sosyal Ağ

Sosyal Ağ filmi de mühendislerin izlemesi gereken filmler listesinde yer almayı hak ediyor.Konusu tahmin edeceğiniz üzere internet ile alakalı.Facebook’un kuruluşunu ele alıyor.Filmi izleyince içinizdeki girişimci ruh uyanıyor.Eee mühendis dediğin girişimci olmalı.O yüzden Sosyal Ağ filmini de mühendislerin izlemesini tavsiye ediyorum.

3-) Who Am I?

Who am i bu listede ne arıyor diyebilirsiniz ama konusu hack,siber suçlar üzerine olunca direkt olarak bilgisayar mühendislerinin ilgi alanına giriyor.Who am i da her mühendisin severek izleyeceği bir film.
Hatta çok çok ufak bir spoiler vermek istiyorum : Sürpriz sonlu bir film 🙂

4-) Devrim Arabaları

Listemizde biraz da Türk filmlere yer verelim dedim ve Devrim Arabaları’nı ekledim.Gerçekten çok güzel bir film.İsminden de anlayacağınız üzere Türkiye’nin ilk yerli arabası olan Devrim’in hikayesini anlatıyor.Türk mühendislerinin Devrim’i yapmak,yetiştirmek için neler çektiğine şahit oluyorsunuz filmde.Özellikle makine mühendisiyseniz kesinlikle izlemelisiniz.

5-) The Prestige

The prestij,efsane olmuş herkes tarafından kabul gören filmlerden birisi.Hatta belki çoğunuz izlemişsinizdir.Mühendislikle alakası ne bu filmin? Diye soracak olursanız şöyle açıklayayım:Filmin içinde TESLA geçiyor.TESLA ve Edison kavgasına tanık oluyoruz.Filmin konusundan bahsetmem gerekirse :

19.yy sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. Bir gösteri esnasında Julia ölünce Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

Peki Tesla ve Edison Kavgası bu filmin neresinde diye soracak olursanız,izlemenizi öneririm 🙂

6-)The Beatiful Mind

The Beatiful Mind,ünlü bir matematikçi olan John Forbes Nash’in hayat hikayesini konu alan,matematik üzerine,mühendislerin izlemesi gereken bir film.Tam bir baş yapıt olan Akıl Oyunları’nı izleminizi öneririm.

7-) Einstein And Eddington

İki bilim adamının savaşta olmalarına rağmen bilim için yaptıklarını anlatıyor film.Bilim kelimesinin geçmesi bile bu filmi mühendislerin izlemesi gereken filmler listesine almaya yetiyor.
Bu yazımda mühendislere ve mühendis olma adaylarına filmler önerdim.Bir mühendislik öğrencisi olarak bu filmleri izlerken çok keyif aldım ve hepsini beğendim.Sizin de mühendislerin izlerken seveceğini düşündüğünüz film önerileriniz varsa yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.
One Comment

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir