Makine Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Makine Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Makine mühendisi makine parçalarını tasarlayan, gelişim sürecini yöneten, üretim aşamasının hem plan hem gelişim alanlarında yer alan, mekanik çalışmalar yapan ve tüm bunları test edip kontrol eden kişilerdir. Gerekli tasarımı ortaya çıkarmak için üretilmesi, uygulanması ve tamir edilmesi gibi çalışmaları yürütürler. Üretim esnasında ve test aşamasında oluşan sorunlarla ile ilgili çalışan mühendislik personelini yönlendiren ve sistemlerin test edilmesi için yeni yöntemler üreten kişidir. Çalıştığı sektör çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu tamamen öğrencinin kendisini hangi yönde geliştirdiği ile alakalıdır. Evinizin bir köşesinde duran çividen uzay istasyonlarına kadar; mekanik, elektrik, hidrolik, akışkanların olduğu her sistemi tasarlar, üretim sürecinde bulunur. Her mühendislikte olduğu gibi makine mühendisliğinde de kendini geliştirme, gelişen sektöre hakim olmayı gerektirir.

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Mühendislikler içerisinde en az kadın oranına sahip bölüm diyebiliriz. Hatta sözlüklerden okuyabileceğiniz gibi erkek başına gramla kız düştüğü falan yazar. İklimlendirme, ısıtma, soğutma, endüstriyel satış pazarlama gibi pek çok çalışma alanına sahip olan makine mühendisliği aklınıza gelebilecek her sektörde çalışabilme olanağına sahiptir diyebiliriz.

MF-4 puanı türüyle öğrenci alan makine mühendisliği bir çok ilimizde bulunan ve kontenjanı ortalama 90 kişi olan bölümdür. İsterseniz hazırlık okuyabilirsiniz. Eğitim aldığınız üniversitenin eğitim diline göre hazırlık okumanız zorunlu olabilir.

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ UZMANLIK ALANLARI

1) Mühendislik
2) İmalat
3) Enerji
4) Havacılık
5) İklimlendirme
6) Satış-Pazarlama
7) Ar-ge
8) Otomotiv
9) Uzay
10) Demir çelik sanayi
11) Tasarım

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ÇALIŞMA ALANLARI

Makine mühendisleri bütün mühendisliklerde olduğu gibi ofis mühendisi, şantiye mühendisi ve satış mühendisi olarak üçe ayrılır. Fabrikalarda yani imalat yapan yerlerde çalışırsanız malzemeleri daha iyi öğrenir ve insanlarla iletişim gelişir çünkü sürekli üretimi yapan insanlarla iletişim içinde olursunuz. Ofislerde çalışırsanız bilgisayarla ve programlarla aranızın iyi olası gerekir. Proje çizerseniz veya gelen projeleri kontrol ve takip etmeniz gerekir. Arge de çalışırsanız bol bol araştırma yapıp, iyi bir analizci olmalısınız. Satış mühendisliği fiyat teklifleri alıp verme, müşterilere makineyi satmak için iyi bir diyalog yeteneğinin olması önemlidir. Akademisyenlikte seçenekler arasındadır.

MAKİNE MÜHENDİSLERİNİN BİLMESİ GEREKEN PROGRAMLAR

Office programları (sadece mühendislik alanında değil bütün iş alanlarında kullanılan programdır), CAD/CAM/CAE/PLM/CADD/BIM yazılımları (CAD: Bilgisayar destekli tasarım, CAM: Bilgisayar destekli imalat, CAE: Bilgisayar destekli mühendislik, PLM: Süreç Yönetimi, CADD: Bilgisayar destekli tasarım ve imalat, BIM: Yapı bilgisi modellemesi), Matlab ( Teknik hesaplamalar ve matematiksel problemlerin çözümü ve analizini yapan programdır), Solidworks(iki ve üç boyutlu tasarım yapılan renklendirilebilen, parçalara malzeme eklenip simülasyon yapılabilen programdır), Autocad(Birçok meslekte kullanılabilen tasarım ve ölçüm yapıılabilen programdır.), Catia(Solidwork’e göre daha güvenilir sonuçlar veren cad programlarındandır.), Siemens NX(Tasarım, imalat, analiz yapan ve kalıp tasarımı sayesinde cnc tezgahlarında imalat imkanı sağlayan programdır.), ProEngneer(Analiz, katı modelleme ve simülasyonunun başarıyla yapıldığı programdır. Mekanik alanda öne çıkan bir programdır.), Ansys(Analiz programlarının en güçlüsüdür, simülasyon yapan bu sayede şirketlere fazla masraf çıkarmadan hasar testi yapan programdır).

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ÇALIŞMA ALANLARI

Makine mühendisleri özel sektörde yukarıda bahsettiğim alanlarda çalışma imkanlarına sahiptirler. Yeni bir alan olmadığı için kişisel gelişimin çok çok önemli olduğu bir bölümdür. Kamuda çalışmak istenirse DSİ, Bayındırlıklar, Karayolları, Bakanlıklar, TCDD, MKE, Belediyeler, İl özel idareler, EÜAŞ, TTK, Çevre ve şehircilik bakanlığı, Kamu hastaneleri, Eti Maden gibi pek çok seçenek vardır.

MAKİNE MÜHENDİSLERİNİN MAAŞLARI

Devlette çalışan makine mühendisliği maaşları başlangıçta yani deneyimsiz ücreti 3750 TL iken 25 yıl ve üstü deneyim maaşı 4250 TL’dir. Yani başlangıç için özel sektörde neredeyse hiçbir şirketin vermeyeceği ücreti size verirler ama 25 yıl sonra alacağınız ücret bunun sadece 500 TL fazlasıdır. Bu fiyatların artışı deneyim, yabancı dil, yüksek lisans, evli olup olmamasına (ek olarak eşi çalışmadığında sosyal yardım ücreti alıyorlar), çocuğu olup olmamasına (ek olarak çocuk ücreti), tazminatlar (sakatlık tazminatı, görevlerin niteliklerine göre tazminatlar, eğitim tazminatı, bölge tazminat) gibi pek çok faktöre bağlıdır. Özelde ise başlangıç olarak 2000 TL civarından başlayıp projelere ve kişinin kendini geliştirmesine göre 5000 TL-10000TL gibi aralığı geniş olan maaşlar söz konusudur. Yurt dışında iyi bir projede çalışırsanız bu fiyat daha da artabilir.

Diğer Mühendislik Tanıtımlarına Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

Tazemühendis Tüm yazıları

Yorum yaz

Bu yazıyla ilgili yorum yaparak görüşlerinizi belirtebilir,sorular sorabilirsiniz.

Araç çubuğuna atla