Gıda Mühendisliği Nedir?

Gıda Mühendisliği Nedir?

GIDA MÜHENDİSİ NEDİR? NE İŞ YAPAR?

Gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik olarak korunması, artıklarından yeni besinler oluşturulması, hammaddelerinden çok yönlü yararlanılması, böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması konusunda araştırma ve eğitim yapar.
Diğer bir tanımla; Gıda mühendisi gıda hammaddelerinin besin değerlerini kaybetmeden, standartlara uygun olarak verimli bir şekilde işlenmesini, korunmasını ve depolanmasını planlayan, uygulamasını yürüten ve yeni sistemleri geliştiren kişidir.

BÖLÜMÜN AMACI VE KAPSAMI

Gıda Mühendisliği bölümü MF-4 puan türüyle alan öğrenim süresi 4 yıl olan bir bölümdür. Gıda Mühendisliği bölümün amacı; sağlıklı, besleyici ve tüketim açısından uygun gıdalar üretim ve denetleme bilgisi vermeyi amaçlar.
Bölümde genel olarak; ilk yıllarda Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, ileriki yıllarda; Mühendislik, uygulama ve teknoloji üzerine dersler verilmektedir. Bölümde üniversitenin laboratuar olanakları yoğun bir şekilde kullanılır.

BÖLÜMÜ OKUYAN ÖĞRENCİLERDE OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Gıda Mühendisliğini seçen adayların; sayısal alanlarda başarılı, araştırmayı seven, dikkatli ve sabırlı kişiler olması gerekir. Bu faktörler bölümdeki başarıyı da direkt olarak etkiler.

GIDA MÜHENDİSLERİNİN ÇALIŞMA ALANLARI

Gıda Mühendisliği Nedir?
Bölüm mezunları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, özel araştırma ve analiz laboratuarları, gıda ve sanayi kuruluşlarında üretim mühendisi olarak çalışabilir. Gıda Mühendisliği mezun olduktan sonra iş imkanları yüksek olan bir bölümdür.

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KAÇ KEZ TERCİH LİSTESİNE YAZILDI?

Gıda Mühendisliği Programı geçtiğimiz yıl ÖSYM’nin sunmuş olduğu verilere göre, bu alanda eğitim veren tüm üniversiteler baz alınarak hesaplandığında 55 bin 592’kez tercih listesine yazılmıştır.

EN ÇOK TERCİH LİSTESİNE YAZILAN ÜNİVERSİTE

Gıda Mühendisliği Programı 2014 ÖSYM verilerine göre, bu alanda Ege Üniversitesi Programı 1.934’kez ile en çok tercih listesine yazılan program olmuştur.

Gıda mühendisliği tercihi yapmayı düşünen arkadaşlar için bölüm hakkında bilgi vermeye çalıştım.İnternette Gıda mühendisliği hakkında dolaşan bilgileri,merak edilenleri tek başlıkta toplamayı amaçladım.Umarım faydalı olmuştur.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir